bugün

2011 seçimlerinde beni en çok şaşırtan olaydır. deniz baykal gibi chp sembolünün memleketi olması bir yana akp artık kıyı kesimini de tavlamayı başarmıştır. bu değişimin nedenini bir antalyalıdan dinlemek isterdim.

edit:imla
antalya halkı sonunda doğru yolu bulmuştur.
merkez sağın (demokrat parti) oylarını akp almayı başarmıştır.
menderes türel'in katkısı önemli olmuştur.
antalya başlığında, uzun uzadıya irdelenmiş konu.
sebebi menderes türel faktörüdür. hatta şimdiden belirtmeliyim ki kendisi muhtemel kültür ve turizm bakanıdır. Antalya son belediye seçimlerinde hocaya inanmıştı ama fos çıktığını fark edince gereğini yaptı diyebilirim.
işin özünde bilinmelidir ki antalya çok garip bir şehir. benim dedemin zamanında antalyada 10-20 bin kişi varmış. 8 torun 4 çocuk ile ortalamanın üstünde bile olduğunu düşünüyorum bizimkilerin. bu şartlarda göç almasa antalyanın nüfusu taş çatlasın 100 bin olmalıydı. antalyada 1.5 milyon kayıtlı seçmen varmış bu seçimlerde. bazı anketvari yazılar %15 vs diyor yerel seçmen için. ben aslında bu işin yerelinde falan değilim. böyle takıntılarım yok fakat 2002 ve 2007 seçimlerinde akpnin bu ilde birinci olamamasında ne gibi sebepler yatıyor cidden merak ediyorum. bizimkilerin ve benim hayatım hiçde muhafazakar sayılmaz. dinlediğim hikayelerden yola çıkarak eski antalyalılarında böyle olmadıklarını söyleyebilirim. e bu göç edenlerinde çoğunun muhafazakar* ve yaşam standartları düşük şehirlerden geldiğini biliyoruz. bu şartlarda antalya akp'nin merkezi haline bile istenirse gelebilir. zaten 20-30 yıl içinde bu seçimlerde etkisiz elemana dönüşen bugünün yerli diye bahsedilenleride yok olmaya yüz tutacak ki tutmakta zaten. kısacası sadece kanımca biraz çaba gerekli. türel gibi hizmet yapan birkaç başkanda bunun için yeterli.
belediye başkan seçiminden beklenenin elde edilememesi en büyük etken.
deniz baykalın kemal kılıçdaroğlu aleyhine çalışması yüzünden olmuştur. bu deniz baykal bi şekilde chpden elini eteğini çekmedikçe hiç kimse birşey yapamaz.
bira festivalleri, dans yarışmaları, balolar tertiplemek, park yerlerindeki çiçekleri ve kaldırımları değiştirmekten başka bir iş yapamayan beceriksiz baykalcı belediye başkanını, ak partili eski belediye başkanı türel ile kıyaslayan antalyalı kararını vermiştir.
antalya'da akp 2007 seçiminde de 2009 seçiminde de hemen hemen aynı oranları aldı. yerel seçimlerde chp'nin birinci çıkmasının nedeni mhp'lilerin de chp adayını desteklemesinden kaynaklıydı.
(bkz: kale siyaseti)nin gerçekte içi boş olduğunun, yıllardır birileri birilerini "kalemiz" jargonlarıyla keklediğinin göstergesidir.
izmir kale antalya kale zonguldak kale konya kale yozgat kale, kaleler birbiri ardına yıkılıyor.
gelen turist kadınlara türban baskısı yapılma sebebidir.

önce etek boylarına karışılacak sonra şöyle bir kendilerine çeki düzen vermeleri istenecek. işte burası türkiye, böyle olmaz filan denecek.

ardından odalarına türbanlar bırakılacak. bunu giymezsen ölürsün gibisinden tehdit notları iletilecek.
Deniz Baykal' ın genel başkanlıktan ayrılışına bir tepki de olabilir bu.
Her türlü ilginç bir durum.
Deniz Baykal' ın genel başkanlıktan ayrılışına bir tepki de olabilir bu.
Her türlü ilginç bir durum.
balık hafızalı olmaya gerek yok zaten öyleydi.

http://secim2007.hurriyet.com.tr/ildetay.aspx?cid=7
bu sene aç gezerken yaptıkları seçimi gözden geçireceklerini sandığım lakin gidip görünce az bile amk diyerek tiksindiğim şehrin seçmenlerinin seçimi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar