1. 1.
  fr:encyclopedie
  alfabetik sırayla düzenlenmiş bilgi/bilgiler topluluğu
  2 ... aabi
 2. 2.
  internet çıktığından beri pabucu biraz da olsa dama atılmış, bilgiler topluluğunun kağıda dökülmüş hali.
  1 ... komplikasyon
 3. 3.
  birkaç gün önce eeh yeter ulan deyip alayını bi koliye istifleyip evin en ücra köşesinde kaderine terkettiğim kağıt yığını. (bkz: eve adsl almak)
  1 ... sıfırın altında
 4. 4.
  günümüzde yerini internetteki öğretmeyi eğlenceyle sağlayan sözlüklerin aldığı kalın bilgi bankası kitap.
  1 ... sen bana bu diyemezsin
 5. 5.
  d. diderot'un yonetiminde, uzmanlarin soylemleriyle, ansiklopedi' de bilim, sanat ve meslekler alanindaki bilgilerin bilancosu cikariliyor.
  1 ... hexagram
 6. 6.
  hemen hemen her eve gazetelerin hediyesi olarak girmiş olan meydan laurosse, büyük britannica gibi çeşitlerinin en bilinenleri olduğu; internetin dünyayı bir köy haline getirmesinden sonra en güncel bilgileri kolayca edinmek adına wikipedia gibi net alemindeki versiyonlarının o evdekilerin pabucunu dama attığı bilgi edinme aracı.
  1 ... istanbul
 7. 7.
  kaynakça içermeyen, içinde a'dan z'ye pek çok bilginin bulunduğu hazineler.
  1 ... tatlilimon
 8. 8.
  Belli bir yönteme göre düzenlenen, bilim, sanat ve uğraş dallarının tüm bilgilerini ayrıntılı olarak bir arada bulunduran, genellikle birkaç ciltten oluşan kitap, bilgilik.
  2 ... cokamacliklavye
 9. 9.
  (bkz: wikipedia)
  1 ... ditty
 10. 10.
  Diderot ve d'Alembert'in Ansiklopedi'si, kendinden önceki aynı türden yapıtlardan, hem biçim hem de içerik bakımından nitel olarak ayrılır. Bu Ansiklopedi'nin biçimsel özellikleri arasında, kendisinden önce pek az örneği olan abece düzenine göre gerçekleştirilmesini, hacmi bakımından Zedler'in altmış sekiz ciltlik Universal Lexicon'u (1732-1750) dışında kendinden önceki bütün ansiklopedilerden daha büyük olmasını, iki yüzden fazla yazın adamı ve bilginin katkısıyla hazırlanmasını sayabiliriz. * *
  2 ... meister writer