bugün

anlama eylemini yerine getirememektir. bu ya anlayamayanın salaklığından, ya da anlaşılamayanın anlaşılmazlığından doğar.
esmer bir arkadaşımın anlayamayınca,"çekinik sarışın genlerimin dominantlaşma vakti geldi." demesiyle,anlamadığını yalnız bizim anlamamızı sağladığı durum.
anla- fiilinin yeterlilik kipinde(-ebilmek) olumsuzuyla çekimlenmiş hali.
(bkz: anlaşılamamak)
unutamamak , unutulmak, inanamamak degil de bir türlü anlayamamak insani ucurumun kenarina sürükleyen. *
duymamaktır.
sebepler ne olursa olsun sonucun sıfır olduğu durumdur.
anlamaya çalışmaktan vazgeçmekle sonuçlanan durumdur.
arkasında şunları ara anlarsın.
boşvermişlik
beceriksizlik
hainlik.
Bir kisinin kendi gorus ve dusunceleri arasinda baska kimseyi anlamama istegi seklinde de tanimlanabilir. Bize benzemeyen kisileri anlayamiyorsak eger anlamaya calismiyorsak eger yazik olmustur insanligimiza. Ayip etmisizdir bizi anlamiyorlar deyip de kizdiklarimiza. Baskalari insan bile saymayan ve moderniz diye gecinenler var aramizda. Sanane ben hangi partiye oy verirsem veririm. Ben san diyormuyum bu partiye oy vermis bunlari toplayip islatacaksin diye? Ben sana karisiyormuyum. Sana ben hangi sekilde inanirsam inanirim. Ben sana inanmiyorsun diye hakaret ediyormuyum? Kolaya kaciyorsun hic bir seye inanmamak en kolayi diyormuyum? Ben yaklasik 4 yildir yaziyorum bu sozlukte ama bu zihniyet bir turlu degismedi. Siz var ya siz fanatiksiniz baska birsey degil! Bana soylediginiz herseysiniz! Geri kafali sizsiniz. Bir insani bile anlayamayacak kadar bir goruse bir gruba saygi bile gosteremeyecek kadar makuliyet yok hicbirinizde. Kendinizi kendi yalanlarinizla kandirin. Ben sizede saygi duyuyorum. Ama o insaniyetsizliginizi benden yolumdan onumden cekin...
-merhaba mor sitıfınsdan bikir ben
+nereden efedim?
-mor sitıfıns bikir efendim mor sitıfıns
+anlayamadım tekrar eder misiniz?
-muğlanın m'si.. ordunun o'su...
+nerenin m'si efendim? anlayamadım?

dııt dııt dıt...
Kendimi anlayamıyorum. Neden yani neden ??
görsel
Ben de çoğu zaman anlamlandıramıyorum.
uykudan yeni uyandığım ilk bir iki dakika hayatta yaptığım seçimleri anlayamıyorum. sürekli aklımda olan ve ertelediğim şeyleri neden yapmadığım, boş şeyler için çabaladığım ve hayatın boş olduğu düşünceleri kafamda dönüyor. yana doğru dönüp oturur pozisyona gelince geçiyor. keşke bütün hayatımda uykudan yeni uyanmış kafayı yaşayabilsem.
Aslında işine gelmeme durumu bir yerde.
Hiç öyle dövünmemek gerek.
Senin anlayamadığın aslında en anlamak istemediğin çoğu zaman.
Bazen üzen bir duygu. Evet.
Belli nedenlerle oluşan, algılamama durumu.