Artık önemi olmadığını anlamış,kendini yorgunluğuna bırakmış insan eylemidir. Daha doğrusu eylemsizliği.
Hiçbir şeyin değişmeyeceğinin idrakına varmış insanın yapacağı eylemdir..
tükenmişliktir.
Susmak albayım susmak bile bazen konuşmaktan daha fazla şey anlatır.
Bu davranış bazen kaliteli insan davranışıdır. Her kelime bir görevi icra eder. Ortamda kelimelerine kapalı insanlar varsa susmak daha iyidir.
bazen sessizlik gürültüden çok faha fazla şey anlatır.
Konuşmak günahsız,
Susmak anlamsız değildir..
dilsizlik zannedilmemelidir;
Suskunluğunuz,
Konuştuğunuzu anlamayan insana çok şey anlatabilir;
Tabi anlarsa..
Ya kelimeleriniz bitmiştir ya da anlatacağınız kişi gözünüzde bitmiştir.

Birincisinde yorulduğunuz için, ikincisinde ise emek vermeye değecek bir şey kalmadığı için susarsınız.
Söz gümüşse Sükut Altındır.
çok anlattım, bir faydasını görmedim, sustum.
meğer susmak gerekiyor iken, boş yere anlatmaktan daha iyidir.
olgunlaşmaktır.
Konuşamamaktır. Haşmeti bekliyorduk ama.
Anlatılacak çok şey varsa , anlatılamayacak da çok şey olur bazen. O an susmak en iyisidir. Çünkü her derdiniZi paylaşamazsınız.
Dinleyicin yok ki.
bazen susmanın , çok şey anlattığını yeğlemektir. anlatacak çok şey olunca anlattığınız vakit , çok anlaşılır hale geldiğiniz anlamı taşımıyor zaten.
gelen ağlama hissinden kaynaklanan durumdur. böyle boğazının düğümlenmesi, yutkunmak falan öyle işte.
dünya üzerinde anlayacak insan olmaması sonucu yaşanan durum.
şuan büyük bir seradayım. ay ışığı aydınlatırken herşeyi siyah beyaz görüyor gözlerim. sıcak değil, ses yok ama sessizliğimden gelen basınç nefes almayı zor, beni ise kör, sağır, ve dilsiz bıraktı. bedenim ezilirken dizlerimin üstünde buldum kendimi. gözlerimi kapatırken kurumuş kara yaprakların düşüşünü duyuyor kulaklarım. tekrar istiyor huzuru, rahatlığı, sevgiyi, bir evi, üzüntüden uzak bir hayatı ruhumdan arta kalanlar. bu şekilde daha ne kadar dayanır yaşamaya bilmiyorum veya neden dayansın.
zordur herkes yapamaz. yapan kişinin de ellerinden öperim o derece.
çaresizliktendir. yoksa susmak zor eylem. içinize atıp - mış gibi yapmak herkesin harcı değil büyük olgunluk ve sabır gerektiriyor.
ey (olmayan) sevgili !

belli ki anlatacak çok şeylerin var; ama anlatmayacak, anlatamayacak, susup kalacaksın. biliyorum anlatırsan incineceksin, inciteceksin. böyle zamanlarda konuşmak zordur. sen en iyisi bakışlarına susup anlatamayacaklarının anlamlarını yükle ve yüzüme bak , söyleyemediklerin gözlerinden kalbime aksın, sen yine sus bırak gözlerin anlatsın !
konuşmaya nereden başlayacağını bilememektir.*
bazen susmak en uzun konuşma olabiliyor.
mesela bişeyle suçlanıyorsunuz..
o zaman konuşmazsanız muhtemelen "la bu masum la, baksana bişey bildiği yok" yorumu yapılır sizin için..
yada biri size sizi sevdiğini söölüyo
konuşmazsanız, "bu galiba beni sevmiyo" diye düşünülebilir hakkınızda..

gördüğünüz üzree, konuşulacak yerde susmanın, negatif ve pozitif olmak üzre iki adet korelasyonsel örneği varmıışş..
olabiliyormuş ööle şeyler *
bazen susulması gerektiğini bilen kişi davranışıdır.
(bkz: sus ve yalamaya devam et)