bugün

1964 Yılı'nda Ankara'da "Fen Lisesi" adı ile kurulan Türkiye'in ilk ve en iyi Fen Lisesi...
2005, 2006 ve 2007 oks sınavlarında en yuksek puan ile ogrenci alan lisedir.

ilgilenenler için;
http://www.okulrehberlik.com

yeni sistemli öss'de de efsanedir...
hapudik gubidik test soruları ile işi olmaz, sert fen lisesi müfredatı işlenir. Yeni sisteme uymasına gerek yoktur, sistem ona uymustur...
3 senemi geçirdiğim, eski kalitesinden çok şey yitirmiş,bozulan ders programı ve öğretmen atama yönetmeliği yüzünden sıradan liselerden hiç bir farkı kalmamış okulum.
halen içinde bulunduğum ve hiç mezun olmasam dediğim okul.

edit: mezun oldum, hayırlısı.
lise 2 yi öss'ye uyumla geçirmek zorunda kaldığım, saniyelik soruları bile ispatlamaya çalışmama neden olan, yurdundaki ortam hiçbir yerde bulunamayan, kantincisi necati abiyle hayatta kalınabilen hayatımın en güzel yıllarının bir kısmının geçtiği fentepe nin tepesinde bulunan kışın ankaraya yağmur yağarken bizim orman yolunda poşetlerle 10 kişi tek parça kaydığımız sefalet ve eğlence yuvası. altından odtüye kadar giden tüneller geçtiği ve deniz gezmişin bu tünellerden geçip bir dönem yurtlarımızda kaldığına dair söylentiler vardır. ayrıca konumu ve de mimarisi itibariyle bir zamanlar amerikan üssü olarak yapılıp kullanıldığı söylentileri de komplocu minik afllilerin sıkıcı dağ hayatını renklendiren geyiklerden bazılarıdır. 22 kişilik sınıfta 6 kızla en yüksek orana da sahiptik, gerisini siz anlayın artık. bu sene sonunda birinci çıkarmış olan lisem. mezun olurken diploma parası olarak 50 ytl bayıldığım ertesi gün hürriyette çıkan yazıdan sonra 5 ytlye indiren metin öztürk danasına da ticaret hayatında bol kazançlar dilerim. (çok pis içime oturmuştu...)
okul sonuncusunun bile 76 okul puanı alabildiği çok başarılı bir okuldur. ancak zamanla ülke çapına yayılan fen liseleri yüzünden pek bir espirisi kalmamiştir. yine de 2007 öss sınavında say 1 türkiye 1. si çıkarmayı bilmiştir.
Arkadaşımın 91. sıradan giriş yaptığı çok çalışkanları ve zekileri barındıran inek okul..

ÖSS puanlarına bakarsanız ne olduğunu anlarsınız.

http://www.ankarafenlises...Default.aspx?SectionID=58
bacağındaki bir türlü iyileşmeyen yara için mitoz bölünmenin hızına sövenlerin okuduğu okul.

(bkz: ben bunu gördüm)
hayatımın hem en güzel hem en kötü günlerini aynı anda yaşadığım yerdir..çok şey katmıştır ama çok şey de götürmektedir...ağlarken gülebildiğim,dostlukları sımsıcak olan,sabahlara kadar muhabbette sınır olmayan mekandır.kantini,keşhanesi,ormanı bi başkadır.
ama bunlara rağmen fosilleşmiş ve zavallı denebilecek bir zihniyete sahip öğretmen kadrosunun elinde çar çur olmaktadır.
yazıktır..
orman yolu,karanlığa çöken ağaçlar,inceden inceye esen rüzgardır afl..sımsıcak ve tertemiz bir yüreğin dostluğuna sığınmaktır hayatın adaletini sorgulamayı bırakıp..kenetleyip ellerimizi birbirimize,bütün tozu toprağı korkusuzca
solumaktır ciğerlerimize..
fonda çalan şarkıyla danseden anılardır..
yuvamdır..
yurttlara parmaklayıp giriyoruz havası yapmak için girişlerinde parmak izi okuyucusu olan ama bir tane bile tarayıcısı, renkli yazıcısı olmayan ** bir garip okul.
3 yıl geçirdiğim, okurken kurulduğu tepeden tutun da bahçesinde gezen başıboş köpeğe kadar sövdüğüm, bitirdikten sonra da değerini anladığım odtü arazisi içinde olan fentepeye kurulmuş bilim yuvası.
Türkiye'nin ilk fen lisesidir. Girenin de girmeyenin de pişman olduğu okuldur.
halen içerisinde bulunduğum, bana çok şey veren, ama çok şey kaybettiren, dört seneden fazla kalmanın bünyeye zararlı olduğunu düşündüğüm, her şeye rağmen güzel, birtanecik okulum.
kazanamayıp da onun yerine ankaranın iyi anadolu liselerinden * * * * birine kapağı atmış kişilerin "ankara fen mi? yok ne işim olur o yaşlı okulda!" diyerek kötüledikleri fen lisesi. *
orada okumayı çok istedim. fakat sonradan il dışına gitmeyi gözüm yemedi. benim gibi isteyip veya istemeyip gitmeyenlerin çok olduğu nacizane fen lisesi. şu an ankara'ya gitmiş olsaydım yusuf ziya öner fen lisesi ni hiç tadamayacaktım, pişman değilim.
en güzel dört yılımı geçirdiğim, çocuk gelip büyüdüğüm, şu güzelim türkiye'mde kafası basan, umut vaad eden ne de güzel insanlar varmış dediğim, ailemi en çok özlediğim, ilk senelerde telefonda annemin sesini duyunca gözlerimin dolduğu, gerçek manada ayaklarımın üstünde durmayı, yatılılığı öğrendiğim, yurdunda hıçkıra hıçkıra ağladığım, onlarca kardeşimi bulduğum, tek kardeşimi okurken kaybettiğim, aşık olduğum..
oda arkadaşlarımla sabaha dek süren geyikleri yaptığım, gece yurttan kaçıp kafede sabahladığım, kazık hoca neymiş, sıfır almak nasıl birşeymiş gördüğüm, başlarken ve ayrılırken gözyaşları döktüğüm ve en sonunda da mezunu olduğum bitanecik okul.
içine girdiğinizde kendinizi daha çok sanki burası bir devlet okulu değilmiş de kolejmiş gibi hissettiren bir mimariye sahip okuldur.
- yoklama aşağıdaaaa...
- 27 numarada kayıntı vaaaar...
- beyler gülü seven dikenine de .*. katlanır.
- meeezuuuunlar mezunlar meeezuuuunlar ...
- ortak yazılı sonrası senkronize seramoni...
- lan olum lan sidik mi yarıştırıyonuz...
- ...
matematik olimpiyatı için bir kaç kere uğramıştım ki uğramaz olaydım kantinde çalışan çocuklarmı desem spor salonunda 20 kişiden bir kişinin basket oynamasımı desem yoksa hademelerin bile test çözdüğünümü gördüm desem bilemiyorum da afl ölümdür arkadaş ölüm.
(bkz: biz düze lise çıkışlıyız)
iki buçuk senede emekli olduğum okuldur. afl öğrencinin yaşama sevincini sömürmeye çalışır. ruh emiciye benzetebilirsiniz. fakat hocaların kalitesi çok yüksektir, o kadar yüksektir ki matematikçim* 75'in mod2'sini bakkal bölmesi yaparak bulmaya çalışmış ve 2 bulmuştur*. okul müdürü ve onun branşı ingilizce olan yardımcısının uzmanlık alanları çok farklıdır*. tüm bunlar ve bunun gibilere rağmen dandik ormanı olsun, keşhanesi olsun, gece yurttan kaçmak olsun ve tabi orda başlayan arkadaşlıklar olsun, her biri güzeldir.
mezunlarının 2/3'ü ankara'da tıp okuyacaktır. öss boyunca odtü iste, puan gelsin hacettepe yaz. tutarsız liseliler sizi.
son zamanlarda niteliğini ciddi şekilde kaybetmiş, benim de bu sene mezun olduğum lisedir. Orada nasıl okunduğunu, nasıl eğlenildiğini keşfeden insan için Ankara'da her şeye rağmen vazgeçilmezdir.
Son yillarda boktan hocalarin atanmasiyla kalitesi iyice dusen okulum. idarenin de sik degismesi sorun olmustur. ama yurttaki arkadasliklarinin hicbir yerde bulunamayacagini soylemek lazim.
yıllarca çalışsam da giremeyeceğim okul.
güncel Önemli Başlıklar