1. 1.
  balık ezmesidir. Genelde hamsi ile yapılır...
  2 ... victor
 2. 2.
  duyduğumda aklıma orcun kunek'in "beni terkettiğinde kederimden ançuez sürdüm böğrüme" şarkısını aklıma getiren iştah açıcı(ymış).

  20 senelik ömrümde ilk kez bu sabah denedim. tuzlu sardalye'nin üzerindeki olayın aynısı. yaramaz.
  ... avedis
 3. 3.
  gerçek adı ançüez olup başlık açarken türkçe karakter kullanamama kurbanı olmuştur. Ayrıca bu yiyecek türünü ilk defa * bir italyan yazarın kitabında okumuştum. kitabın baş karakterlerinden birinin en sevdiği şey ançüezdi ve annesi çok güzel ançüez yapan bir çocuğa aşıktı. * Ayrıca bu yiyecek kapari adı verilen bir başka muamma ile birlikte sunulabiliyormuş ayrıntılı bilgi şöyle*
  Ançüez, hamsiye benzeyen küçük deniz balığı anchoiden yapılıyor ve italya'da büyük fıçılar ya da teneke kaplar içinde tuzlanarak saklanıyor. Kullanılacağı zaman soğuk su altında yıkayıp, tuzundan arındırmanız gerekiyor. Kafasını ve kılçığını çıkarıp, kurulayıp eğer hemen kullanılmayacaksa zeytinyağının içinde bekletmekte güzel bir yöntem. Türkiye'de Tariş cam kavanozlarda ve sızma zeytinyağında marine edilmiş ançüze satıyor. Hatta kaparilisi de mevcut.

  Kapari ise Bir Ot Masalında yazdığına göre; Türk mutfağındaki varlığı 14. yy.da başlayan kebere turşusu...ve şimdi nedense kapari diye biliniyor. Tamamiyle bir Akdeniz bitkisi olmasına rağmen ülkemizde pek kullanılmıyor ama Avrupa ve Amerika'da çok sevildiği için yetiştiği yörelerde toplanıp turşusu yapılıp, ihraç ediliyor.
  2 ... fehimsiz ekmek
 4. 4.
  malzemeler:
  kapari,
  1 çorba kaşığı zeytinyağına yatırılmış 6 adet ançuez,
  zeytinyağına yatırılmış
  1 kahve fincanı maydanoz, kıyılmış
  2 çay kaşığı limon suyu
  3 adet yumurta
  100 gr tereyağ
  karabiber
  tuz

  tarifi:
  yumurtaları katı olarak haşlayın, sarılarını alıp, iyice ezin. ançuezlerin kılçıklarını ayırdıktan sonra, blender yardımıyla macun kıvamına getirin. kaparileri havanda iyice dövün. tereyağını küçük parçalara böldükten sonra, tahta kaşıkla yardımıyla iyice ezip krema kıvamına getirin. sonra buna tuz, karabiber serpip maydanoz, yumurta sarısı, kapari ve ançuez ilave edin. iyice karıştırıp birbirlerine yedirdikten sonra, 1-2 damla limon suyu damlatın. vu şekilde hazırladığınız ezmeyi, kanepe ekmeklerine sürüp servis yapın.

  ançuez ezmesi olarak da bilinen mezedir.

  http://www.yemektarifleri.org
  2 ... zuvvar
 5. 5.
  yeni bir besinci nesil yazar.*
  ... ben hep 17 yasindayim
 6. 6.
  şahin k seven adam.
  ... gulhan seven adam
 7. 7.
  (#4277373)
  Aşağılık kompleksine kapılmış olanları toklatlamış,akabinde de tekmelemiş yazar arkadaşımız.
  ... seyin seysinin seysi
 8. 8.
  kocası,
  nişanlısı,
  söööözlüsü,
  sevgilisi olmayan,
  abi ayağı yapmayan ,
  arkadaş ayağı yapmayan,

  kıyıda köşede 1-2 tane kalan kim varsa onların üzerine gitmek durumunda kalmış ve her erkeğin yaşadığı sıradan saçmalıkları yaşamış , sadece bir kısmını anlatmış yazardır.
  -2 ... ancuez
 9. 9.
  an itibariyle entry edit konusunda rekora koşmaktadir.
  (bkz: bir ertry onyüzmilyon kez düzeltilmez ki)*
  ... mormezar
 10. 10.
  her cümlesini ayrı bir entry olarak giren yazar.
  ... eurasian