bugün

nba maçlarında seyirciyi havaya sokmak için yapılan bir nevi artistik harekettir.
top elinde olan elaman potaya yakın arkadaşına potaya doğru havadan pas atar, diğer eleman da topu havada yakalayıp smaçla tamamlaması bütünüdür.
NBA Live 2006 oyununda 3 sayılık çizgisinde A harfine basınca oluyor.
07' çaylaklar maçında chris paul-monta ellis ikilisinin deyim yerindeyse bokunu çıkardığı harekettir.

üstüste 5 hücumda da alley oop yapılmaz ki kardeşim, insaf. *
basketbolda Topun çemberin üzerine doğru pas olarak atılıp, potaya yakın oyuncu tarafından havada yakalanıp smaçla tamamlanmasıdır.
fransızca'dan gelir bu terim. şov amaçlıdan çok, uzun ve potaya yakın oyuncu, savunmacısının görmediği veya kaçırdığı bir anda zıplayarak havadan gelen bu topu smaçla veya direkt atarak sayıya çevirir.

burada pası atan oyuncunun rolü çok önemlidir. takım arkadaşını iyi görmelidir, hem kendi savunmacısını hem arkadaşının savunmacısını aldatmalıdır, tam o boş noktaya atabilmelidir topu.

pası veren genelde guard, alan ise pf veya pivottur. bu pası iyi verebilen oyunculara örnek olarak rajon rondo, chris paul, steve nash gibi oyuncular verilebilir. sayıyı atanlara en iyi örnekler de shaquille o'neal ve kevin garnett'tir muhtemelen.
manuel fernandes'in futbol sahasında yapabildiği hareket.
futboldaki gelişine vuruşun basketboldaki halidir.

(bkz: Tamam tam olarak olmasada öyle)
westbrook ve durant, wade ve james, cp3 ve griff ikililerinin düzenli bir şekilde yaptığı, standart haline getirdi, tamamen görsele hitap eden ve smaç ile bitirilen havadan potaya pas atılarak, diğer oyuncunun topu kapıp sayıyı atması ile gerçekleşen harekete deniliyor. howard'ın orlando günlerinde hido ile birlikte sürekli yaptığı ve hatta maçı getiren sayıyı bulduğu sayı türüdür. sayıyı atan takımın rakibinin taraftarlarını bile alkışlatacak derecede kaliteli yapılabilen, basketbolun güzel hareketlerinden birisidir.
nedense bizim basketbol spikerlerin "aliyuk" diye telaffuz ettikleri bir terim. Estetik olarak çok beğendiğim bir harekettir ayrıca.
Blake griffin-jamal crawford ikilisinden harikulade bir alley oop sayısı:

görsel
fener harbiden ucmus amk.

adamlar alley oop ile maca basliyorlar.
nba tarihinin en unutulmazı şu olsa gerek.

http://www.youtube.com/watch?v=mUZjfThbmY8