bugün

Soruda hiçbir mantıksallık yok.

Varlıktan, yokluktan ziyade soru şöyle olmalıdır.

Kurallarını kendisinin koymuş olduğu tabiatın işleyiş yasalarını canı istediği zaman ihlal ettiğine inanılan (mucizeler, vahiyler vb) bir tanrı varsa eğer neden mucizelerine sonsuz derecede ihtiyaç duyan garibanlara böyle bir Tanrı iyilikle, mucizeleriyle yardım etmez?

işte tam da burada ikiyüzlülük dediğimiz şey bunu izah edebilmekten yoksundur.

Tanrı var olabilir. Ama bizim için önemli olan Tanrının işleyişe müdahil olup olmadığıdır. Eğer bazı yerlerde müdahil olup da başka bir yerde gıkı çıkmıyorsa kusura bakmayın neydeyim ben öyle tanrıyı...

Ha herkese aynı tarifeyi uygulayıp akışa hiçbir şartta karışmıyorsa öyle bir tanrıya kızmaz, saygı gösteririm. Belki de onun adaleti böyle işliyordur. Ya da en doğrusu budur onun için. Hadi eyvallah.
Allah olduğu için çocuklar aç
Evet, ilahi adalet budur.

Örn: çocuğuma mama alamıyorum diye ağlayan ve çocuğuna mama alamadığı sistemi destekleyen insana Allah ne yapsın?
Ondan sonra kalkıp çocuğun açlığı için Allah'ı suçlamak en basit tabir ile aptallık desem az gelir.

Cenneti vaadiyle yeryüzünü cehenneme çeviren insanlara Allah ne yapsın?
Vücuduna bombaları bağlayıp,, Allah'ın adını ulumasına alet ederek; cami kilise sinagog pazar okul çarşı demeden kendini ve çevresinde insanları öldüren cehennem köpeklerine Allah ne yapsın?
Batı zenginliği içinde çalınan servetler ile zevk sefa süren insanlar da, doğu fakirliği sömürü içinde yokluk çeken insan da bu sistemi bilerek veya bilmeyerek destekliyor.

Savaşlarda çocuklar ölüyor, örn: 2. Dünya Savaşı'nda milyonlarca çocuk öldü. Katilleri de mağdurları da bu savaşın taraflarında yer aldı. insanlar bu savaşı din dil ırk ideoloji çığlıkları ile destekledi.

Sen ben o kimse bu insanlık suçlarında masum değil.
Allah varsa çocuklar aç ve ölmesi kaçınılmaz. Bu ilahi adalet olur.

Yaratanın işine karışmam, çocuğum aç diyen ve çocuğunun açlığına neden olan sistemi var eden destekleyen insan için de yaratanı sorgulamam.
allah herşeye müdahale etmez allahın müdahelesi keyfidir.
Tanrıdan daha vicdanlı olduğunu sanmak....
Ya da Tanrı nın vicdanı olmasını şart koşmak...
Bu soruların cevabını bulacaksınız sizi inandirmayan başka sorular olacak olacaksa da.
(bkz: herkes fakirse avmler neden dolu)
o çocukların aç olmasınin sebebi, sömürgeciler.

bütün yeraltı kaynakları ipotekli.
yeni ateistlerin zırvası. kötülük problemi böyle zırvalamasyonlarla savunulmaz.

edit:klasik ateistim.
neden mi açlar çünkü birileri hakkını yiyor gasp ediyor. ortada 1 tane ekmek var bunla 2 kişi karnını doyurabilir. ama aç gözlü biri yarısını yeyip geri kalanını çöpe atıyor ve yiyemeyen ölüyor. sen zekatı nı verme , fakir fukara ya yardım etme kul hakkı ye sonra neden aç de. afrikanın yer üstü ve yer altı zenginliklerini sömür.

adam kışın milyonluk villasında şöminenin başında elini açmış dua ediyor allah ım açları doyur , soğukta kalmasınlar diye. ee oturacağına yemek ver kömür ver. burası imtihan dünyası sevap ve günahlar nereden kazanılacak tabi işlenen amellerden. hesap günü sorulacak sen bu zenginliği , gücü nerde kullandın diye.

komşusu açken tok yatan bizden değildir hadisi var. kaç kişi komşusuna akrabasına soruyor aç mısın bir ihtiyacın var mı diye. babanın biri çocuğuna birşey alamadım diye üzülüyor e sen al hediye et. sonra intihar edince gözüne yalandan tükmük çal duyar kas.

mesela akrabayı gözet kolla diyor. yani kendi cebinden ver diyor. adam kalkıp torpil yapıyor akrabasına devlet işini koyuyor. sonra islam akrabaya yardım edin diyor birde pişkince.

maddi durumu olmayan evlenemiyormuş. kardeşim durumun varsa hiç tanımasanda birşeyine yardım et. patronsun işler süper gitti karından dağıt az birşeyde.ama nerde mal biriktir biriktir kefenin cebi varsan ki.

sırf bunun islam ile alakası yok ki. bencil olmamakla merhamet , vicdanla insan olmayla alakası var. sen yaaa hiçbir yerde yazmıyor niye paramı malımı paylaşıyım diye bilirsin saygı duyarım. ama yarın birgün kötü duruma düşünce kimse yardım etmiyor dersen onada birşey diyemem.
Sen onlara yardım et diye. Bu da senin imtihanın ve bu imtihanı asırlardır geçemiyorsun. Ne zaman kendi çocukların haricinde başkalarının çocuklarını düşünürsün o zaman müslüman olursun hatta adam olursun.
inanmayan bir insanın varlığına inanmadığı bir şeyi eleştirmesi ne kadar boş bir faaliyet.
Ancak bir embesil sorabilir herhalde bunu. Ulan iblis allah istese dünya hayatını da yaratmazdı sana mı soracak? Kuranda yazmış işte ister inanır ister inanmazsın inanmazsan ne olacağı da yazılı. Gerisini keyfiniz bilir geberdikten sonra pişman olsanız da fayda etmez.
Şüphesiz biz onları ibret alasiniz diye yarattık. Alıyonuz mu? Yoo
neden onlar aç, biz tok?
Allah'ın unuttuğu yerler olarak geçtiği içindir.

(bkz: swh)
ibret almamız için aç çocuklar görmeliymişiz arkadaşlar öğrenmiş olduk. aptal embesil.
sınav bunlar hep sınav...
aç olanların sorumluluğu da, gereğinden fazla tüketen insanlaradır.
yardım fırsatı varken merhametsiz davranan, hakka giren herkese hesap sorulacak elbet.

boşuna infak, boşuna zekat, boşuna sadaka yok.
hala göç etmeyi akıl edemedikleri için, götlerinde don yokken siklerini tutamayıp çocuk yaptıkları için açlar bence. allah akıl vermiş kullanamıyor da olabilirler.
Cevabı çok basit. Çocuklar aç çünkü allah yok ve insanlar da çok kötü.
Çocukların ya da herhangi bir insanin açlıktan ölmesinin tek sebebi diğer insanlardır. Konunun allah ile alakası yok. Allah diye bir şey yok çünkü.
Allah varsa Afrika’daki çocuklar neden aç sorusu sizi bir sonuça vardırmaz. Sonuca vardıracak soru şudur: Allah yoksa Afrika’daki çocuklar neden aç?
Alah kitap, afrikadaki çocuklar açç!!! Deyip para toplayıp, o parayı cebine indiren hristiyan veya müslünan pezemengler yüzünden aç!
Allah var emin olabilirsiniz. Allah Arap tanrısı olduğuna göre Arapların zenginliğine bakarak varlığına ikna olabiliriz.

ancak Afrika tanrıları ağaç kabuğundan serbest çalışılan maskelerden ibaret.

görsel

hal böyle olunca Afrikalıların da açlıktan kuru dal gibi kalmaları normal. eskiden mısır tanrıları varmış ama onlar da bu diyardan göçmüş gitmişler.

zamanında Türklerin de gök tanrısı vardı. tanrının kutu ile savaşarak şanlı bir tarih yazdık. ancak tanrı Türklerden yüz çevirdi. çevirmese eyiydi. ama çevirmiş artık. neyse bizi takmayan tanrıyı biz hiç takmayız.

özet: herkesin tanrısı kendine.
hadi insanlar vicdansız diyelim allah neden yardım etmez ki? ben size söyleyim mi. çünkü yok yada gücü yeterli değil.
--spoiler--
dünyanın en aptal sorusu. dün ve bugün afrika ve buna benzer ülkeleri sömüren allah mı?
--spoiler--

Hakikaten "dün ve bugün afrika ve buna benzer ülkeleri sömüren allah mı?" Sorusu dünyanın en aptal sorusu. Adam Allah sömürüyor demiyor, bu kadar sömürülen varken onları yaratan, herşeye gücü yeten Allah neden sessiz kalıyor diyor. D u andıstend?
ay'ı ikiye bölen allah denizleri ikiye yaran allah, afrikadaki çocuklar için bir şey yapmıyor. tamam yedik yedik. buradan bile anlayabilirsiniz dinlerin uydurma olduğunu.