1. 1.
  alfa'nın yaptığı en zarif tasarımlardan birisidir... kesinlikle kült bir araçtır...

  başlığı türkiye'nin en büyük ikinci sözlüğünde 2012 mayıs sonunda açılmış araçtır...

  ayrıca diğer taraftan alakalı bir konu için

  (bkz: sol frame in ebesi)
  3 ... neptune
 2. 2.
  5 nesil olarak 1967 yılından beri üretilmekte olan alfa romeo modeli. 6. nesli mazda mx5'le ortak platformda arkadan itiş turbo motorlu olarak 2015 yılından itibaren üretilmesi planlanmakta. ilk serisinden itibaren sürüş zevki inanılmaz zevkli ve tüm modelleri sınıfının en güzel roadsterleridir*. 5. nesile kadar tüm modelleri özgün tasarımlarla gelmişken 5. nesli alfa romeo 159'un platformunu ve kasa tasarımının büyük kısmını kopyalamıştır. 4. nesil de aynı modelin coupesi olan gtv ile aynı platformdadır tabii. 4 ve 5. nesli hariç tüm modeller arkadan itişlidir. ülkemizde en yaygın olan modelleri ise önden çekişli olan 4. ve 5. nesiller. en yaygın dediğime de bakmayın, 4. neslinden türkiye'de sadece 34 adet bulunmaktadır (32 adet 2.0 twinspark, 1 adet 3.0 v6, 1 adet 3.2 v6). bunlardan pert olup trafikten çekilenleri de dahil.

  1996-2004 arası üretilen 4. nesli için özetlemek gerekirse: sürüşü müthiş zevkli, piyasada az olduğu için pek bilinmeyen ve 7'den 77'ye herkesin ilgisini çeken, parçalarının büyük çoğunluğu diğer tüm alfa modelleriyle uyumlu, performans olarak da diğer modelleri ile kafa kafaya aynı diyebiliriz (0-100 hızlanması 8,5 saniye). 2.0 ts motorlu olanlar alfa romeo 156 2.0'larla aynı performans ve yakıt tüketimine sahip olmakla birlikte passive steering denen arka tekerleklerin virajda hafifçe dönmesiyle yol tutuşu bir miktar daha iyidir. şasileriyse esnek 156 şasisinden sonra taş gibidir. geniş lastiklerle aracı yoldan çıkartmak neredeyse imkansız. kütür kütür sert olan bu araç yol tutuş konusunda arkadan itişli rakipleriyle bile kıyaslandığında sınıfının en iyisidir belki de.
  ... herr spiegelmann
 3. 3.
  1990 - 1993 yılları arasında üretilmiş olan Type 4 modeline hayran olduğum alfa romeo'lardan biridir. alfa Romeo'nun kendi içinde olduğu gibi genel klasik arabalardan da biridir. type 4 Vinaccia Red şöyle bir güzelliktir.
  alfa romeo spider
  ... iremim