bugün

çoğu hdp destekçisi ve yüce komutan recep tayyip erdoğan düşmanıdırlar. erdoğan gitsin diye yemin ederim vatanı satarlar içlerinden bazıları. açık ve net.
çok sevdiğim insanlardır. memleketimde çok fazlalardır ve geçmişten gelen kavgalar sebebiyle ne onlar bizimkileri ne bizimkiler onları sevmezler ama ben severim. çoğu türk'ten daha milliyetçiler.

(bir sevdiğimiz kız vardı. aleviydi. o da beni sünniyim diye terketmişti. lanet olası mezhepler!)
Ben olmadığım halde (ki mezhep ayrılıkları kime göre neye göre hangi hakla oluşmuş,Allah'ın yolunu kul nasıl böyle isimlerle bölmüş haala anlamam ve kabul edemem) (ama) alevi diye ayrılan kesimin Cemevine bi uğramanızı isterim, herkes kardeştir zihinler temiz olsun yeterki diyerek Allah'ın adının zikredildiği yerdir. yani Candırlar Can.
0:00 1:23
bazıları çok küfürbaz oluyorlar yine bir kısmı eleştiriye asla tahammül edemez, sorsanız çok hoşgörülü falandırlar gerçek yüzlerini ortaya çıkarmaya görsünler.

dhkpc mlkp pkk ya destek verenleri vardır,

gizli ateist takılanları da bulunmaktadır.

karikateist sayfasının yekününü bu arkadaşlar oluşturmaktadır.
diline sahip olamayanların
beline sahip olamayanların
eline hiç sahip olamayanların boyna haklarında konuştukları aydınlık yürekli insan evlatlarıdırlar.

Had bilmeden, görgü görüp yol sürmeden iki kelam eden cahil cühelanın, cehaletlerini sınadıkları bir mevzudur aynı zamanda.
(bkz: sen bakma ulan ayı)
Saltanatı savunarak kendi kültürlerine ters bir inanış sergilerler.

Bakınız muhammed den sonra alinin gelmesini istemek... Babadan oğula misali bu dini biz kurduk kaymağını neden ebu süfyan yiyor diye böğürürler.
şia olmaları da korkunçtur efendim. ben alevi olup allaho ekber değip kafa kesen görmedim ama vahabiler, sunniler, şialar alayı aynı bok bence. saygılar. biri iranı savunuyorsa o da suudi arabistanı savunan kadar yobaz ve gericidir.
Aleviler bozulmaya basladi artik genç aleviler ateist olmaya çalisiyo dedeler ve aileler biraz çeki düzen versinler gençlere.
Müslüman değillerdir.
Efendim canım.
kızlarının sunni bir adamla evlenmesini istemezler bazen, evet. çünkü özgürce yetiştirdikleri kızlarının sunni, tutucu, kısıtlayıcı bir ailede rahat etmeyeceğini, mutsuz olacağını düşünürler. ama onlar özgür ve saygılı insanlar olduklarından ailelerine gelecek herhangi bir insanı olduğu gibi kabul ederler. bu yüzden ailelerine kimin geleceğini dert etmezler. ve sunni kızları alevi erkeklerle evlendiklerinde tüm farklılıkları hoş görülür, benimsenir. aleviler tektipçi, yasakçı insanlar değildirler çünkü.
bak bak biri diyor ki sünniyle hayatta evlenmezler diğeri diyor ki evet sünni tutucu, kısıtlayıcı birine kız vermezler. lan sizin yaptığınız yapacağınız genellemeye küfür etmek isterdim şu anda ama iki mezhep arası sövmek istemiyorum sırf onlara saygımdan.

şu gözler ne sünni/alevi evliliklerine şahit oldu. hepsi de çiçek gibi geçinip giden insanlar. kendi salak saçma nefret söylemlerine ve kişisel salakça kinlerine mezhepleri alet eden arkadaşlar bunları göremez zaten görmek de istemez. çünkü onlar alevi de olsa sünni de olsa bu insanları birbirlerine girmiş ve kan kokan laflarla görmek isterler. içlerindeki o iğrenç bencillik yaratığı ancak o zaman tatmin olur. isterler ki millet birbirine girsin ki onlara da laf söyleme payı düşsün. sırf iki kelâm laf edebilmek için işlerine gelir bu durum. faydalanırlar. ve bunu insan kendi yapar. bunun mezheple yahut herhangi bir inançla ilgisi yoktur. kaldı ki bir insan gerçekten sünniliğin yahut aleviliğin inancını/vecibesini taşısa zaten bunu yapmaz. aha biri de demiş ki sosyalistler tarafından bozulmuş. alevi ve sünnilerin hatta birçok inanca sahip olanlarla inanç sahibi olmayanların bir arada olup da birbirlerine girmedikleri tek bir ortam gördüm o da sosyalist bir ortamdı. o senin kafanda kurduğun aha bu da benim senelerdir şahit olduğum. buyur nereden yakarsan yak. ALLAH rızası için ya da neye inanıyorsan neye değer taşıyorsan ona hürmeten şu beyninizi insanların arasında hır gür çıkartmaya değil de ''acaba nasıl huzurlu ve bilinçli bir toplum olabilir'' gibi düşüncelere yorun lan. bak zor değil vallahi. yapınca oluyor.

peşin not: elhamdülillah müslümanım ve sünni ya da alevi sevicisi değilim. insan severim. gerçekten ''insan'' olmayı başaran insan.
afedersin ama adam kızını sünniye versinde kafasını koli içinde geri mi alsın.
mezhepçiliği bizden görmüşler vs vs diyen insanları görmek garip. ulan biz ölümü, katliamı yobaz pisliklerden görmüşken ,her konuştuğunuzda kendinizden olmayanı kötülerken benim kökleriöle gurur duymam zoruna gidiyorsa gitmeye devam etsin .
hiç gördünüz mü inançlarından dolayı birine saldıran aleviyi ?
boş konuşmayın lütfen.
kesinlikle alevilere saygılı birisiyim.
çok fazla sevdiğim dostlarım oldu, onlarda beni sevmiştir.

kesinlikle inançlarına saygılıyım. lakin alevilerin, aynı saygıyı sünnilere karşı göstermediğine eminim.
hatta buna rağmen sünniler mezhepçi diyenler de yok değil.

hiçbir bilinçli sünniyi bugüne dek gelişigüzel alevilere küfürlü şeyler söylediğine denk gelmedim.
ama alevilerin azımsanamayacak bir bölümü öyle kelimeler sarfediyorlar ki. bazen bu kelimelerine sözde tüm sünnileri ışid'le bağdaştırarak ışid üzerinden söylüyorlar sünnilere.

saygı bekledikleri kadar, saygı göstermeyi de öğrenmesi gereken topluluk.
bu gidişle yarın şuan gördükleri saygıyı da göremezler.

edit: eksilemeniz, gerçeği değiştirmiyor.
haftanın en az 3 günü aleviler hakkında genelde bilmeden yorum yapan zındıklara dert olmuş toplumdur. aleviler kadar başınıza taş düşsün. alevi bir aile, çevre tanımadığınız halde atıp tutuyorsunuz. inandığınız dine yazık. milleti kötülüycem diye günaha girmekten korkmuyor musunuz? kendinizle çelişmeyin.
bal gibi türklerdir. türk kültürüdür.
kürtçe bilen alevileri kürt zanneden kürtün, türkçe bildiği için kürt türkü olması gerekir bu mantığa göre...

ulan tarih bilmiyorsanız konuşmayın, kürt alevi diye bir şey yoktur, arap alevisi diye bir şey yoktur...
kızıl oğuzlardan geliyorlar.
bir alevi olarak; insana insan olduğu için değer veren, düşünen, sorgulayan, ATATÜRK sevdalısı insanlardır. Ülkesini bir ak itten daha fazla sever.
yav kardeşim cahilliğinde ısrar ediyorsun...

yavuz döneminde batıdaki ve orta anadoludaki aleviler öldürürülmemek adına doğuya kürtlerin arasına kaçmıştır...
alevi köyleri hep dağ eteklerindedir, hem kürtlerden hem osmanlı'dan uzakta olmak için.
kaç yıl olmuş 400 yıl en az...

ulan kürtlerin içinde yaşamışlar kürtçe öğrenmelerinden daha doğal ne var doğudaki alevilerin.
hala ana dil bıkbık diye diretiyorsun...

almanyadaki 3 kuşak türklerin çocukları türkçe bilmiyor değişik, ana dilleri almanca.
hiç kuzenin falan yok mu?

onlar da alman mı o zaman.
şimdi kimse onlar da müslüman demesin, kalbini kırarım.

ben niyetliyim, onlar değil.

ramazan orucu tutmayan müslüman değildir.
Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz. Bakara/185

Yani allah kuraninda ramazan ayinda tutun diyor. Baska aylarda degil. Bunu bilmeyerek tutan alevilere bisey diyemem ama bilip tutan varsa yanlis yapiyorlar. Allahin kuranina ters gitmek sirke kadar yol acabilir.
kürt olmaları imkansızdır. ancak belki çok çok çok küçük bir azınlık kürt gerçekten aleviliği zaman içinde benimsemek zorunda kalmış olabilir.

alevilik dünyada sadece ama sadece türklere has olan bir durumdur. zira bir türk inanış sistemidir. ve türklerle var olmuştur.

tarihi kaynakların her hangi birinde kürt alevi tanımı yoktur, tıpkı iskandinav alevi olmadığı gibi. tabi özellikle çaldıran savaşı döneminde kızılbaş siyasetine yakın duran türkmenler anadolu'da bir zaman sonra kimliğini gizlemek ve akın akın anadolu'ya yerleşmeleri büyük bir hız kazanan kürt aşiretlerine yakın bölgelerde yaşamak zorunda kalmışlardır.

bu ortak yaşamda zaman içerisinde ASiMiLASYONU BERABERiNDE GETiRMiŞTiR.

ALEViLiK türklüğe özgün, gerisinde türklüğün o dönem ki pagan inanışını da islam ile bir araya getiren bir sentezdir. tek bir tarihi kayıtta "alevi kürtler" ifadesi yoktur.

alevi=kızılbaş
kızılbaş=kürt

hiç kızılbaş kürt olur mu...

iş tamamı ile erdebil ve istanbul arasında sıkışıp kalmanın ve gizlenmenin, kaçmanın geri planı...

başınızda idris-i bitlisi adlı kan emici bir kürt piçi varsa sizde çoçuğunuz, ananız, babanız kesilirken ona tabi olur ve kürtleşirsiniz. hemde kendi toprağınızda ki kandaş devletinizin desteğiyle...
güncel Önemli Başlıklar