bugün

(bkz: alevi)
bir alevi olmamakla beraber araştırdıkça türk tarihi için ne kadar önemli bir halk olduğunu fark ettim..Öyle ki Türk kültürünün günümüze kadar taşındamasında çok önemli etken olmuşlardır.Belki de aleviler olmasayı şu an türkler tamamen araplaşmıştı.Bu gerçeğin farkına vardım.Sazlarıyla sözleriyle deyişleriyle ağıtlarıyla günümüze kadar tarif edilmez bir kültürün taşıyıcısı olmuşlardır...
onlar da insandır.
türkiyede "cumhuriyetin" dinemosu olan insanlardır.
pir sultan'in cocuklari. guzel insanlar.
yani şu ülkede bir tek bunlara laf söylenemez. konu alevi ye geldiği zaman yer yerinden oynuyor anasını satıyım. en çok oyunda bunlar üzerinden oynanıyor. arkadaşım benim, güzel kardeşim oyunlara gelmeyin artık. yıkın şu kahrolası duvarlarınızı.
kemalist sistem tarafından hakları yenmesine rağmen bu sistemi savunan topluluktur.
chp diktatörlüğünce katledilip chp ye oy vermeyi başaran topluluk.
(bkz: nazilere oy veren yahudi).
sempati beslediğim insanlardır.
kültürünüz kültürümdür!
(bkz: çetmi) bizim buralarda böyle.
sürekli mağdur olan grup.
nedendir bilmiyorum ama bunları bir türlü samimi olarak göremiyorum. neden ? diyeceksiniz. onu da açıklayayım: bunlar namaz kılmazlar, camiiye gitmezler, ramazanda 30 gün oruç tutmazlar. eee o zaman ne biçim müslümanlık bu ?
bu ülkede eşit haklarla yaşamak isteyen inanç topluluğudur.mağduriyete gelince tercihleri değil maalesef kaderleridir.
Bazılarının kafası almaz fazla kurcalamamak gerekir.
namaz kılmadığı için samimi değillermişmiş, camiye gitmezlermişmiş, lan olm ben de gitmem camiye, afedersin gitmeyeceğim de, ama samimiyim bak senden daha iyi insanımdır. camiye gitmemekle samimiyeti sorguluyorlar amına koyim. siktirin gidin messi yi falan da beğenmeyin lan adam hayatında namaz kılmamış, brad pitt filmleri de izlemeyin o da camiye falan gitmemiş.
en büyük kusurları kinlerini yanlış kişilere ve yanlış yerlerde kusmalarıdır. masum insanlara karşı internet ortamlarında yaptıkları aşağılamalar, acındırmalar , saldırmalar , sitemler artık bıktırdı.
yarısından fazlası kemalist olduğu halde biz yıllardır eziliyoruz falan diyen kesim. yav bu kemalistler asli unsur değil miydi bi ara? nasıl oluyor da hem asıl olup hem de ezilebiliyorsunuz? zaten kemalist olmayanları da dhkp c gibi terör örgütlerinin elemanıdırlar.
bunların cemevi istiyoruz, inancımıza saygı istiyoruz diye yaygara koparmaları da ilginçtir. inanın hiçbirinin inançla falan ilgileri yok. sadece mezhepçilik yapmayı bilirler, din kitap umurlarında değildir aslında. en tehlikelileri ise hatay ve tunceli de yaşar. bu zamana kadar tanıdığım alevilerden en pis olanı tunceliliydi. kürttü, solcuydu ama atatürk ü de çok severdi. e atatürk ün islam a karşı olan tutumu belli, nasıl sevmesin ki... geri kalan şeyler önemli değil.

ayrıca bu alevilerin milliyetçi olanlarına da sakın aldanmayın. alevi kimlikleriyle dışlandıkları için türk kimliğiyle var olmaya çalışırlar, hepsi bu. yoksa türklükle falan alakaları yok. türk milleti müslümandır, alevi değil. balkanlardan gelen alevilerin de türk oldukları şüphelidir.

bunların şehirli olanları ateist olur genelde. anadolu dakilerin de bir kısmı böyle, bir kısmı da öyle saz çalıp ibadet etmeye devam eder hala.

eminim ki ülkedeki ateist nüfusun yüzde 90 ı eski alevidir. ama hepsi hala aleviliği ölümüne savunur o ayrı. bırakın hakareti, aleviliğe en ufak bi eleştiri yapan tek bir ateist göremezsiniz.

suriye olaylarıyla beraber türkiye de iç savaş çıkarma gayretinde bunlar. esed kullanıyor çünkü bu rafizileri. gezi parkı dalgasında bikaç tane aleviyi öldürdüler tüm aleviler ayaklansın diye ama başarısız oldu. yine olacak bu, ara ara deneyecekler. gidip kendi evlerini işaretliyorlar falan... valla ben başbakanın yerinde olsam esed le bi şekilde anlaşır, alevileri komple suriye ye yollar, ordaki sünni türkmenleri türkiye ye alırım. kimse kusura bakmasın kardeşim bu ülkeye, millete ve islam a faydası dokunmuş tek bir alevi dahi yok.
(bkz: biri şunu siksin la)
(bkz: biri şuna parmak atsın)
dersim'de chp tarafından katledilen aleviler şimdilerde kemalizm savunucularıdır.
insana insan olduğu için değer verirler sünniler gibi cennete gitmek için değil yeryüzündeki en dürüst mezheptir.
gunun konusi degillerdir hedef saptirmaya gerek yok.
Son dönemde cemaatin de ilgisini çeken insanlardır. Cem vakfı başkanıyla gülen hareketinin önde gelenleri geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz cami cemevi yan yana kampanyası başlattılar. Ayrıca alevilerin yoğun olarak yaşadığı illerde de Alevi çocuklarına kendi okul ve dershanelerinde burslu olarak eğitim görme imkanı sağladı cemaat. Bu birliktelik nereye kadar gider bilmiyorum ancak cemaatin aleviler içinde de sempatizanlar yetiştirmek istediği açık.
alevilik asla islam'ın gerçek mezheplerinden değildir, kabullenmeleri gerekir.
zira yeryüzünde hiçbir dinin mezhbei veya kolu, dinin gerçek temellerini yok saymaz. bir alt küme düşünün ki asıl kümesini reddetsin.
şu anda hemen her partinin * oyları için üzerine oynadığı kesimdir. yüzleriyle denk geldiklerinde chpside akpside hatta bdpside gülüp seçim sonrası alevileri hatırlamazlar bile.

alevi kardeşlerimizin bilmesi gereken bu zamana kadar kim kendilerine söz verdi de tutmadı bu sözleri.

ne chp nin ne akp nin alevileri düşünmediğini bilmeliler.
kürt olanları hiç çekilmez.