bugün

alevi olunmaz alevi olarak doğulur önermesini akla getiren cümledir. aleviliğin ne olduğunu öğrendikten sonra alevi gibi yaşamaya çalışabilir insan bunda bir sorun yoktur.
hasbel kader alevi bir ailede dünyaya gelmiş bir kişi ailesinden öğrendiği bilgilerle yaşamını devam ettirir. neyi, niye yapıp yapmadığını öğrenen alevi iç huzuruna da kavuşur.
alevilerin bir kısmının biz müslümanlar siz sünnileri alevileğe kabul etmeyiz diye dile getirdikleri yarı şaka yarı ciddi lafı neden söylediklerini bilen kişi alevi olmuş kişidir.
allah-muhammed-ali esasına dayanan islami bir mezheptir ve ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yoktur.
şereftir.
herhangi bir şekilde üstünlük ya da aşağılık olma durumu değildir. alevi olmak, sunni olmak vs. bunlar artık aşılması gereken şeylerdir. bizler burada bunlarla uğraşıp birbirimizi yerken elin oğlu aya gidiyor haberimiz yok.
Anlamasi zor saçma bi insan olmaktir.

kimse kusra kalmasın yane öle.

kesinlikle.
gurur vericidir. zira alevi olmak doğrudan ve adaletten yana olmaktir.
insan olmaktır, her zaman insan olmaktır, yobaz olmamaktır, gurur duyulması gerekendir.

moderasyon şurdaki nefret söyleminde bulunan yazar entrylerini silmiyor ya ben bu duruma şaşıp kalıyorum işte.
yatacak yeriniz yok.

(bkz: sözlükte alevilere ve kürtlere edilen hakaretler)
anlaşılması için en ufak bir gayret gösterildiğinde rahatça kavranabilecek , belirli kesimlerin diktasıyla toplum tarafından marjinallik olarak algılanan durumdur.
Uludağ sözlük moderasyonuna göre suçlu olmaktır. Alevilere alenen hakaret içeren başlıkları silmeyip o başlıklarda Alevileri savunan etryleri silmekteler sürekli.
Alevi olmak insan olmaktır.
bazı orospu çocuklarına göre anlaması güç olmaktır. zaten anlaşılmayı beklemiyoruz. gurur duyuyoruz. anlayamıyorsunuz çünkü karper peynir beyninizle. oturduğunuz yerden kimse size bilmediğiniz bir şeyi öğretmeyeceği için asla da anlamayacaksınız.

kesinlikle.
herkesin kendi inancıdır. kimseyi ırgalamaz. aleviler iyi ve dürüst insanlardır.
eğer dişiyseniz güzeldir.

(bkz: bütün esmer dilberlerin alevi olması)
Hz. Ali'nin ve ehlibeytinin yolundan gidenlerdir. ilmin kapısıdır. ilahi aşktır... Allah sevgisidir.
modern çağdaş laik ve atatürkçülük chp ile paralel izlenim yaratıyor.
alevi olmak insan olmaktır..
diğer tüm mezhep ve dinlerdeki gibi..
iyi ki dedirten bir onur. Aliden yana, haktan yana, kerbelada sehit edilenlerden yanayiz. öldüren degil öleniz..
Sünni olmaktan zordur, çünkü azınlık psikolojisi var,sünni sürekli ben sünniyim diye düşünmez ama alevi olunca alevinin alevi olması hiç aklından çıkmaz.
islam coğrafyasına şems-i tebrizi'leri pir sultan abdal'ları hediye etmelerine rağmen düşkün,
kızıl oğuzlardan gelen türkler olmalarına rağmen azınlık,
yeniçeri ocağına öncülük etmelerine rağmen hain,
kurtuluş savaşına, on binlerce kişilik aşireti koçgiri ile destek vermelerine rağmen düzen bozan,
hz muhammed soyu ehlibeyt'i kılavuz almalarına rağmen dinsiz ilan edilmektir alevi olmak.

bu ülkede kürtler, süryaniler, rumlar, arnavutlar, ermeniler hiç ağlamasın boşuna.siz haksızlığa uğramak nedir daha bilmiyorsunuz!
Oruç uok
namaz yok
camii yok
ohhş mis gibi memleket.
oruç var
namaz var
cemevi var.

not. alevi değilim.
Saf kan türk olmaktır.
Bu cumhuriyetin kurulmasında en çok emeği geçen olmaktır.

Türkiye'nin gerçek sahibi olduğun halde 2. Sınıf muamelesine maruz kalıp hor görülmektir...
benim bir alevi dostum var . alevi , ali evi demektir diyor . hz ali efendimiz ve onun evi başımızın üstündedir . bu baş o kapının eşiğindedir .
Kuran'a,
camiye,
Sahabeye muhalif olmaktır.

tövbe edip tekrar müslüman olmaları icab eder.
firkai naciye dışındaki 72 firkadan biri olmaktir. Allah hidayet versin.
gurur kaynağıdır.