bugün

sibel pamuk'un dillendirir. adindan da anlasilacagi uzere, sozleri cahit berkay'in selvi boylum al yazmalım icin yaptigi bestenin ustune yazilmistir.

Su gönlüme ates düstü
Ne yapayim ne edeyim
Sensiz hayati neyleyim
Alli gelin telli gelin

Daglarinda kar olsaydim
Gelin sana yar olsaydim
Dag çiçegim yaban gülüm
Dalinda bülbül olsaydim

Allamislar pullamislar
Seni ele yollamislar
Canimdan canim almislar
Alli gelin telli gelin
enstrümantal olarak yapılan bestelere söz yazılmasının gereksiz olduğunu bir kez daha gösteren şarkıdır.
atv'de yeni başlayacak olan dizi.
başrollerinde barış falay,özge özpirinççi,Seçkin Özdemir'in bulunduğu diziyi ay yapım çekecek.
Cengiz Aymatov'un kırmızı eşarp adlı romanından uyarlanacak.
tanıtım fragmanı çekilmiştir...
güzel diziye benziyor kanımca... ama ilyas karakteri hiç olmamış... bizim bildiğimiz ilyas kara oğlan fakat seçkin özdemir sarışın... ama seçkinde de farklı bir hava var... izlenilebilirliği yüksek olan dizidir....
izlenebilirliği olan dizi.
kırmızı şal, baş örtüsü, eşarp, türban takan bayana sevgilisinin iltifat etme sözlerinden biridir.
o motorun yerine, kamyon olaymış, iyiymiş.
şunu yapmaya utanmadınız ya, ben size bir şey demiyorum; http://www.youtube.com/watch?v=YTSQi87ENa0
bu film kırmızı yazma örten bir kadınla ona aşık tır şoförünün filmidir.*
türkan şoray ve kadir inanır'ın başarısının yanından bile geçemeyek olan dizi. belki tutar ama eski tadı asla vermez. ilyasın kamyonunun adı 'aldırma gönül' dizide kamyon yerine motor kullanılmış. peki motorun adı ne? 'değmesin ellerimiz' yada 'otuz beşinde lolita' mı?
selvi boylum'u kaldırarak dizileşen efsane.. kamyon yerine de cafcaflı bi motosiklet var. başka neler eksik, değişik bilinmez ama, kamyon olaydan çok şey götürür.
biz türk milletine eski filmleri allayıp pullayıp kakalarız diye çekilen ve tv ye konan dizidir.

izlenilmemesi gerekir.

izlenilmesin ki bu tip anlayış artık son bulsun.
içimi acıtan dizidir. daha da başka hiçbir şey demiyorum. bazı filmler var, senaryoları çok güzel ve mutlaka yeniden çekilmeleri gerekiyor, bunu hep derim. (bkz: pisi pisi) mesela.

ama selvi boylum al yazmalım cidden yüreğime ateş gibi düştü, yeniden çekimini son istediğim filmdi bu...
özge özpirinççi'nin yerine nurgül yeşilçay'ın olması gereken diziydi.
cengiz aytmatov mezarından kalkıp ak-47 ile bu diziyi yapanları öldürürse şaşırmam. kadir inanır'ı söylemedim bile bak.
gerek yoktu dizisidir.

cengiz aytmatov'un muhteşem eseri atıf yılmaz'ın olağanüstü kamerasında türkan şoray-kadir inanır ve ahmet mekin üçlüsü tarafından harikulade bir şekilde işlendi zaten.

ne gerek vardır tekrarlamaya? insanların kafasındaki imgeleri değiştirmeye ne gerek var?
tutmama ihtimali çoook yüksek olan dizi.
çünkü neden? çünkü;

- dizi haline getirmek uğruna muhtemelen araya saçma sapan olaylar sokuşturulacak. hatta fragmandan anladığım kadarıyla cemşit (barış falay) asya'yı önceden görmüş beğenmiş, inceden inceden asya'ya platonik olarak aşık. bu baştan ters. zaten dizinin başlarında da asya ve ilyas'ın kavuşmasıydı evlenmesiydi derken sündürür de sündürürler, barış falay'ı 2. sezonda falan kadroya dahil etmeyi göze alamamışlar heralde.

- multi firijit özge özpirinççi asya'yı oynayacak. bu bir şaka olmalı. cast seçimini yapan aklı evveli gerçekten tebrik ediyorum. ulen, insanlar türkan şoray'lı asya'nın gözlerindeki o derinliğe, onun o konuşmadan duygularını aktarabilen suratına hayran kala kala izlemişler bunun filmini. ee, sen tutup melekler korusun ipek, hatta ipektoş'u asya yapmışsın. az para istedi heralde. dizide de "anne ben ilyas'ı seviyorum. ünüverste okumiycam, evlencem ben" der artık.

- ilyas rolünde leo'yu gördükten sonra öyle bir "lan yürü giiieett!" demişliğim var ki... adam mı kalmadı anlamadım. bu kadar güzel bir eseri dizi yapmak gafletine düşen insanların, en azından yaptığımıza değsin diyerek daha özenli, daha mantıklı oyuncu seçimleri yapması gerekirdi. olmamış, sıfır.

oyuncu kadrosu ile bu sezonun dizi maratonuna yenik başlıyor. ben buna üzülür müyüm? beter olun demek istiyorum.
reyting uğruna şu caaaaanım filmi de mındar edecek olanlar utansın.
inşallah "bu diziye çok güveniyoruz, rakip kanalın en çok izlenen dizisiyle aynı gün ve saatte yayınlayabiliriz" diyerek çarşamba akşamına koyarlar da, hürrem kıçıyla devirir bunları.
ablamla telefonda konusurken yaklasik 15 dakikasini göz ucu ile izlemis oldum. ilk izlenimlerime göre bu bambaska senaryoya sahip bir dizi olmus. film ile tek benzesen yani muzigi o da ilk basta caldi bitti zaten. özge özpirincci'nin oyunculugunu pek begenmem, bana göre yerine baska bir kadin olabilirdi. özge özpirincci gözümde hala büyüyememis ergen kiz triplerinde gibi rol yapiyor. sesinde olgunluk yok ama güzel kiz. ha birde oyle bir gecer zaman ki'nin balikcisi burda esas oglanin babasi rolunde. baris falay'i bu dakikaya kadar goremedim ama iyi oynamistir eminim. dizi tutar mi bilemiyorum. sanki zirveye oynamasa bile 3.cu veya 4.cu olur saniyorum reytinglerde. son olarak ozge ozpirincci'ye bu yaz sicaginda giydirmis olduklari kot ceket beni ekran karsisindan yakti. olmadi ince hirka giydirseydiniz lan kiza.
bir selvi boylum al yazmalım kesinlikle değil.
efsane müziğin sakız gibi ikide bir çalındığı dizi.
özge özpirinççi'nin hatrına izlenir, başka da bir şeye izlenmez atv dizisi.
Başrollerin kötü olduğunu düşündüğüm dizidir. Ha zeynep eronat ve orhan alkaya muhteşem ona bir şey demiyorum. Asiye özge olmaz, olabilemez.
Güzel bir klasiğin daha sikilişidir. Hadi türkiye.
türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmakta olan, "selvi boylum al yazmalım" filminin günümüzde tekrar başka başrol oyuncularıyla uyarlanmış hali. ayrıca Seçkin Özdemir <3
aklımdan çıkmayan 'samet ona baba demişti' repliğinin sahibi yeşilçamın kara sevdalı filmi.