bugün

otantik bir ege yöresi türküsü.

Al Basmadan Donu var,
Suya gider yolu var,
Al oğlan sevdiğini,
Bu dünyada ölüm var.

Al geydim alsın diye,
MOR geydim sarsın diye,
istiyene varmadım,
Sevdiğim alsın diye
Bergama yöresine ait çok neşeli bir türküdür. Dinledikçe dinleyesi geliyor insanın.
matrax'ı kapanış şarkısıdır. Çok orjinal.
söyleyen teyzelerin başta sesleriyle yardırdığı türküdür .. sözleride ayrı bir yardırır ayrıca :

Al Basmadan Donu var,
Suya gider yolu var,
Al oğlan sevdiğini,
Bu dünyada ölüm var.

Al geydim alsın diye,
MOR geydim sarsın diye,
istiyene varmadım,
Sevdiğim alsın diye
matrax'ın yaran kapanış müziğidir, koparır.

(bkz: çekirdek değil tatlım zekirdek)
saat gecenin 2si olmuş bu şarkıyla güldürür bizi zkc

matrax'ın kapanş müiğidir.
Aşk ve sapıklığın bir arada bulunduğu türkü. Çocuklar için sakınca doğurabilir.
tam bitti derken daha da hızlanan türküdür .
matrax sayesinde yeniden hayat kazanmış, son zamanlarda dinlediğim en guzel turkulerden biri, isteyene varmadım kısmını istinyeye varmadım şeklinde anladığımdan ne alaka bu istinye deyip düşündüğüm, sonra doğrusunu anladığımda gülmekten yaran türkü.
ilk sevişmenin ardından terkedilmesi kesin olan kişi ile ilgili olarak söylenecek söz öbeğidir.
uludagsozlukte yazar olmayı başarabilirsem sahip olacağım kullanıcı adım.

edit:başardım.
her gece matrax'ta çalan, bir grup egeli teyzenin söylediği türkü.
alem fm programcısı zeki kayahan coşkun'un matrax adlı programında her gece program sonunda çaldığı, bergama ve civarına ait türkü.

http://www.youtube.com/watch?v=r__pnzz6KYY
" al basmadan donuu vaar amma yavrum hebelebeleee. " diye devam eden türküdür.
bazı gerizekalıların sözlerini anlamayınca götünden uydurduğu türküdür.
yedinci nesil yazardır kendileri.
kendi yöremin türküsüdür sevilir ayrıca bir yazar adıymış, zekice..
aldığım duyumlara göre iç ege ve orta anadoluda yoğun etkinlik gösteren ve kendilerine bacıyan-ı rum (anadolu bacıları) diyen türk nineler, bu yılki rus ninelerin abartılan performansına çok sinirlenmişler ve 2013 eurovisiona al basmadan donu var parçasıyla katılmaya karar vermişler. kendilerini yürekten kutluyoruz.
don ergenlerin bildiği don değildir, şalvara don diyorlar, ama doğru kabul ettikleri şeyler sadece kendi kısır dağarcıklarıyla sınırlı olanlar komik duruma düşeceğini bilmeden eleştiriyor ve dalga geçiyor her konuda yaptıkları gibi.
çayda lipton, karıda ip don.*
Çok içten ve güzel bir türküdür. Duygular saf bir şekilde gündelik yaşama kafiyelenerek anlatılmıştır.
severek dinlediğim türküdür.
hikayesini merak etmekteyim nereden çıkmıştır nasıl tecelli bulmuştur bilen yazar arkadaşlarımız mevcut ise bilgisinden faydalanmak istiyorum.
buradaki don fesat istanbulluların anladığı don değildir. don ege bölgesinde kadınların giydiği şalvar nevi bir giysidir. basma da kumaşının adıdır.
hüsnü şenlendirici'nin anneannesi Fahriye Köfeci'nin söylediği türküdür.
abazalık tarihimizde var bu nasıl şarkı.