1. 1.
  telleri çelik olan olan gitardır. kişiden kişiye değimekle beraber, klasik gitara göre sesi daha bi hoştur, daha bi sıcaktır.
  3 ... redwinemania
 2. 2.
  bi amfiye bağlanmadan kendiliğinden ses verebilen gitar anlamındadır. akustik gitar denildiğinde çelik telli gitar anlaşılmamalıdır. klasik gitar dediğmiz alette naylon telli bi akustik gitar çeşididir.
  (bkz: çelik telli gitar)
  2 ... junkie
 3. 3.
  jumbo, dreadnought, cut-away gibi değişik kasa çeşitlerine sahip gitar. türkiye'de genelde akustik gitar deyince akla çelik telli gitarlar gelir; canım enstrümanım gelir.
  1 ... burock_
 4. 4.
  klasik ile elktro gitar arsında kalmış gitar. klasik gitardan daha büyük bir kasaya sahiptir, klasik gitarın telleri misinadan akustik gitarın ise çeliktendir...
  (bkz: (vid #4110)&mode)
  1 ... erdinch
 5. 5.
  klasik gitara alışmış bünyenin parmak uçlarını parçalamak gibi yaramaz huyları vardır. ince bir pena ile kombine edilirse daha efektif çalınabilir.

  matt uelmen isimli üstün insanın "tristram" parçasında akustik tınılara doyabilir, ardından da ağzımızı yerlerden toplayabiliriz.

  ps: bahsedilen parçada 12 telli 3 akustik gitar kullanılmaktadır.

  (bkz: insan mısın)
  2 ... double cross
 6. 6.
  Kasası daha basıktır ve geniştir(ağırdır da). Telleri çelik alaşımdan yapılmıştır.

  Power chord(akor) kullanmaya ve ritm atmaya gayet uygundur.
  2 ... timebreaker
 7. 7.
  en güzel gitardır.
  3 -3 ... jagatai
 8. 8.
  parmakla değil penayla çalınması parmak sağlığı ve ses kalitesi açısından farz olan gitar. Bir de güzellerinin çıkardığı ses tadından yenmez.

  alakalı olarak; (bkz: tristram)
  2 ... double cross
 9. 9.
  (bkz: #2858254)
  1 ... ditty
 10. 10.
  (bkz: slide gitar)
  1 ... ditty