bugün

sıfır. hatta -0000.

faceboktan, fesli bunak ve tayfasından öğrendikleriyle tarih biliyom ben yeahh derler.

Misal bir örnek: vahdettin dönemi sonrası işgallere sessiz kalırlar. sorsan vahdettin ve abdülhamit cici. anadolu'nun işgal edilmesine söylecek laf bulmazlar. zira gerçekler ortada malumunuz.

atatürk'ün inkılaplarına; yanliş yaptı batıcılık falan filan yalanlarını tespih gibi sıralarlar. oysaki osmanlı devleti zamanındaki lale devrine laf etmezler. neler döndü neler o dönemde malumunuz.

batıdan alınan yenilikler bozdu bizi yeaa deyip işgal zamanlarinda topuklayip kaçanları görmezden gelirler. ar namustan bahsederler bide. pehhh.

bati ahlakımızı bozuyor deyip batı'dan daha ahlaksız olmak yaman çelişki vesselam !.

yanisi.... he he deyip geçin. aykü meselesi ...
kürtlerin tarih bilgisinden çok iyi olduğu aşikardır. biz siz gibi 5 bin yıllık tarihimiz var yalanı atmıyoruz diyelim ki 5 bin yıllık tarihiniz var devletiniz nerde hani ? adamı böyle madara ederim. evet..
Anaokulu terk seviyesindedir. Diziler de olmasa isimleri bile bilmezler. Misal: fatih istanbul'u fethetmeden evvel galata köprüsünde kimlerle birlikte içmiş, bilemezler; ama ben biliyorum.
toplumda herkesin tarih bilgisine vakıf olması beklenemez ancak tarih bilinci toplumun geneline inkişaf edebilir ki bu bilinç bizi bir arada tutan en önemli bağlardan biridir.
Yok denecek kadar azdır.
facebook gruplarından ve fesli deliden öğrenilenlerdir.
benim eletrik faturamdan hortumlanan trt dizilerinden ne öğrenebilirlerse o kadar işte !..
Mısıroğlu, "Şeriat gelsin de isterse Türkiye batsın ben razıyım" dedi.
işte bu kadardır.
(van ak haber).
Memlukleri arap sanır bunlar. Halbuki memlükler türkiye ismini ilk kullanan türk devletidir.
Tarih dizilerindeki kadardır.

Gazlayan türden.
iq seviyeleri ile doğru orantılıdır.
Ekonomi bilgilerinden daha iyi olabilir en azından. bu da bir şeydir.
görsel
Muhtemelen 1923 öncesini de kapsıyordur. Kemaliklerde olduğu gibi Sadece cumhuriyet tarihiyle kısıtlı değil.
feslinin dediklerinden ibarettir.
bilgi ve aktroll. yanyana düşünülemeyecek iki kelime.
çoğu osmanlı padişahlarının isimlerini sayamaz. savaşların tarihlerini bilmez. şeyh edebali kimdir desen cevap veremez ama her hafta diriliş, kuruluş, uyanış tarzı "abartılı" dizileri izleyerek kendilerini tarihçi zanneder.
buradakiler sadece 2.ci sınıf trol. düzgün berber parası bile kazanamayan cinsten.
trol kalitemizi artırmalıyız anlasılan.
1453, kanuni tuğrası ve bir gecede cahil kaldılar...
Hepsi bu kadar...
Yoktur.

Pirinç tanesi kadar beyinle tarih bilgisine sahip olmak mi ahahaha.

Daha niler....
Gerizekalılar 2023’de dedikleri hiçbir şey olmayınca ne diyecek çok merak ediyorum *
bugünün tarihini sorun, belki onu biliyorlardır...
yoktur. tarihi pek sevmezler.
Televizyonda izledikleri tarih dizileri kadardır efendim. Ha bir de Ahmet Şimşirgil'in "Kayı" serisini baz alarak makale(!) yazan birkaçına Facebook tarih grubunda rastgelmişliğim vardır yıllar önce. Bir de "makale yazdım okuyun lütfen" demezler mı. Sanırsın bilimsel makale yazmış, hakemli dergilerde yayınlanacak. Gerçekten çok yazık. Hatta bu "makale"lerden birinde Şah ismail'i Fetö ile eşdeğer gören ve anakronizmi gözler önüne seren ifadeler vardı. Üniversitede tarih metodolojisi dersine giren hoca olsam bu yazıyı öğrencilere örnek gösterirdim. intihal konularına girmiyorum bile.
bu dalyaraklar "fesi" kendi ikonları yapmışlardır.

pek çoğu fes takarak kendini osmanlı torunu zannederler.

örnek;
görsel

bir başka örnek;
görsel

oysa ki fes, osmanlı'ya 1820'lerin sonunda 2. mahmut döneminde gelmişti.
2. mahmut, çıkardığı kılık kıyafet kanunu ile, devlet memurlarının kavuk, sarık, şalvar ve çarık giymelerini yasakladı. Bunların yerine fes, pantolon, ceket giyilecekti.

lakin yobazlar bu kanuna şiddetle karşı çıktı. "fes istemeyiz, sarıktan vazgeçmeyiz" diyerek protesto gösterileri yaptılar.

tabi 2. mahmut bunların canına okudu o zaman.

şimdi bu dalyaraklar dün karşı çıktıkları fesi sahiplenip fes takarak osmanlı torunu olduklarını zannediyorlar.

işte bunların tarih bilgisi bu kadardır.

fesli cahiller.

bu arada ek bilgi: fesi türkiye'ye getiren kişi, kaptan-ı derya koca hüsrev paşa'dır.