1. 1.
  yüksek lisansa başlayan her biçare öğrenicinin "hayallerini süsleyen kariyer" olarak öne sürdüğü -belki de inanmak istediği- ve ancak yüksek lisans öğrenimi boyunca edindiği tecrübeler sonucu diplomasını alır almaz unuttuğu kariyer çeşididir.
  2 ... insomniac
 2. 2.
  bilim yada sanat alanlarında, üniversite öğrenimini (lisans) tamamlayan kişilerin, öğrenim gördükleri konu üzerinde ihtisas, doktora faaliyetlerine devam ederek; doçentlik ve profesörlük şeklinde devam eden süreç içerisinde yol almaları durumudur.
  1 ... liberalisticcommunist
 3. 3.
  zorlu bir sürecin başlangıcı ama eğer bu yola baş koyduysanız sonu çok mutlu olur ... insanlara bir şey öğretmek ve bu işten para kazanmak ...
  ... aliniyesta
 4. 4.
  diğer kariyer türlerinden önemli bir farkı bulunan kariyerdir . sürekli araştırmayı , incelemeyi , okumayı gerektirir . bununla da kalmayıp okuduklarının ve araştırdıklarının üzerine yeni birşeyler eklemeyi de gerektirir . bilim literatürüne yenş birşeyler eklenmeyecekse boşa harcanan yıllar anlamına gelir ki bu da kayıp bir insan yaşamı ve boşa harcanan ülke kaynakları anlamına gelir .
  4 ... iskelealabanda
 5. 5.
  bazen sevgi için vazgeçilendir.
  2 ... no remorse
 6. 6.
  çokça sürünme, bolca araştırma, sayfalarca okuma, gecelerce harcanan emek; sonucunda bir elin parmaklarını geçmeyen bilimsel yazın üretimi ve komik bile sayılmayacak bir maddi getiriden mütevellit kariyer çeşitlemesidir.
  2 ... insomniac
 7. 7.
  her üniversite öğrencisinin bir dönem aklından geçen klişedir.
  notlarımı yüksek tutsam, bi dil kursuna gitsem alesten bin beş yüz çaksam diye uzar gider
  ... vauvenargues
 8. 8.
  (bkz: kölelik)
  1 -2 ... akdmsynbnymn
 9. 9.
  türkiye için sadece disiplinli olarak günü gününe inek gibi çalışmaktan ibaret olan sıkıcı,vasıfsız bir eylemdir.
  bir profösörün ağzından "işi bilen sektörde çalışır,bilmeyen akademisyen olur."
  (bkz: mühendislik fakültesi)
  4 ... holdencorvo
 10. 10.
  bir zamanlar yaşama sebebimdi. ilk atılımımda tüm şartlar elveriyorken şerefsiz bir hoca yüzünden izin verilmedi sonrasında da ben vazgeçtim. küstürdüler. içimde bir yaradır.
  3 ... gri sehrin adami