Advertisement

 1. 1.
  her kötü şeyi türk olmakla bağdaştıran bünyelerin anlamakta güçlük çekeceği, büyük ihtimalle varlığından haberdar olmadıkları, çalışma hayatını düzenleyen edep, ahlak kurallarının tümünü belirleyen sistem.

  ahi'nin kelime anlamı kardeştir. bir şekilde masonik bir oluşum olarak değerlendirilebilir. insanın yaptığı işe, aynı işi yapan diğer insanlara, çevresine, ustalarına ve kendisine duyduğu saygı ile anlam kazanır.

  ulusunun neler yapmaya muktedir olduğunu bilmeyen ve unutturulanlar bugünlerde batının insan kişiliğini yok sayarak sadece sistemin bekaasını sağlamaya yönelik geliştirdiği toplam kalite yönetimi gibi sistemleri "win&win" stratejilerini yüceltirler.

  iş'in insanın yaşam biçiminin bir parçası olduğunu unutmayan, herşeyin temelinin temiz ve edepli insan olmaktan geçtiğini bilen sistemdir. liberalizm, serbest girişim ve rekabet kelimeleriyle aynı cümle içinde kullanılamaz.
  5 ... caty blake
 2. 2.
  kırşehirli esnaf arasında halen devam ettirilmekte olduğu öne sürülen, esnafa dayanışmayı, güzel ahlakı öğreten teşkilatlanma.
  kurucusu ahi evran'dır.
  1 ... risale
 3. 3.
  anadolu selcukluları ve osmanlı devleti'nin kurulusu arasındaki dönemde varlıgı belirginlesen , ahi evran tarafından kurulan esnaf örgütüdür. ahilik geleneksel toplumlara özgü esnaf kültürünün türk_islam kültüründeki tasıyıcılıgını yapmıstır. ahi evran örgütün sürekliligini saglamak icin örgütü tekke ve zaviyelere baglamıstır ve herhangi bir meslekte calısabilmek icin o meslegin ahi zaviyesine baglanmıs olması gerekmektedir.örgütün temelinde yardımlaşma ve topluluk düzenini koruma ilkeleri yatmaktadır. 15.yüzyıldan sonra zanaatcıların resmi kurulusu haline gelen ve osmanlı devleti döneminde cok önemli bir yer tutan ahi birlikleri 1925'te resmen kapatılmıstır.
  1 ... şenlik
 4. 4.
  anadolu'da islam inançları çerçevesinde oluşmuş üretici yardımlaşma birliği.
  1 ... pyndemonium
 5. 5.
  ahiler birbirlerine o kadar güvenirdi ki aynı keseye paralarını koyar aynı keseden harcarlardı. ahilik inisiyasyonu da melamilikte olduğu gibi yazılı değil sözel geleneğe bağlı yürütülürdü. bu yüzden günümüze de ahilik hakkında bildiklerimiz anlatılan hikayelerden ibarettir.
  ... gigantic
 6. 6.
  aynı teşkilat osmanlılar'da lonca ismini almıştır. ahilik yalnızca esnaf dayanışmasından ibaret değildir. ahilik, çırakları yetiştiren; esnaflara ihtiyaçları doğrultusunda kredi veren bir kurumdu. ahilik denince akla gelen ilk isim, bugünkü kırşehir'in kurucularından sayılan ve benim de okuduğum üniversite olan ahi evran üniversitesi'ne ismi verilen ahi evran'dır.
  ... madrid ulku ocaklari reisi
 7. 7.
  ekimin 8'i ile başlayan hafta 'ahilik kültürü haftası' olarak kutlanır.
  ... ditty
 8. 8.
  - Kökleri eski Türk törelerine dayanan ve Anadolu'da yüksek bir gelişim gösteren esnaf, zanaatçı, çiftçi vb. bütün çalışma kollarını içine alan ocak.

  - Cömertlik. *

  (bkz: ahi)
  ... minik mavi balina
 9. 9.
  (bkz: ahiler)
  1 ... kutsal ruh
 10. 10.
  ito tarafından sahiplenilen değer. sempozyumlar, paneller yapıyorlar.

  http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=2056
  ... aykut