1. 1.
  hud aleyhisselam'ın peygamber olarak gönderildiği ve isyanları yüzünden rüzgarla helak edilen kavim. bulmacalarda da çok çıkar. ayrıca maillerde, ad kavminden olduğu idda edilen kolpa iskelet resimleri dolaşmaktadır.
  10 ... redwinemania
 2. 2.
  Bag-i irem diye anılan; muhteşem sarayların süslediği büyük bir şehire sahip olan kavim..
  1 ... theblu
 3. 3.
  Hz. Nûh tûfanından sonra putperestliğe dönen ilk kavimdir.
  aynı zamanda Hz. hud'a asi gelerek helak edilen kavimdir.
  3 ... der ve uzaklasir genc adam
 4. 4.
  hakkındaki ayetlerde kavme gelen felaket süresi ve geliş şekliyle ilgili bazı bilgiler vardır. Bu ayetlerdeki ifadelerin birbiriyle çeliştiği iddia edilse de ayetler objektif bir şekilde okunup, değerlendirildiğinde durumun farklı olduğu görülecektir. Konuyla ilgili ayetlerde geçen ifadeler şöyledir:

  Biz, o uğursuz (felaket yüklü ve) sürekli bir günde üzerlerine ;kulakları patlatan bir kasırga; gönderdik. (54 Kamer Suresi - 19)

  Allah Onu, yedi gece ve sekiz gün, aralık vermeksizin üzerlerine musallat etti. Öyle ki, o kavmin, orada sanki içi kof hurma kütükleriymiş gibi çarpılıp yere yıkıldığını görürsün. (69 Hakka Suresi - 7)

  Kamer suresinde de Hakka suresinde de söylenen ayrı ve anlatılanlar da ayrıdır. Kamer suresinde kasırganın gelişi yani başlangıcı uğursuz bir günde olduğu bildirilirken, Hakka suresinde ise bu gelen kasırganın yedi gece ve sekiz gün sürdüğü açıklanmaktadır. Yani iki ayet birlikte düşünüldüğünde Ad kavmine gelen felaket uğursuz bir günde gelmiş ve geldikten sonra da yedi gün sekiz gece aralıksız sürmüştür.
  9 ... serander
 5. 5.
  1990 larin basinda arkeolojik kazilarda yemen yakinlarinda kalintilari bulunan kavimdir. onlar da medyen kavmi gibi kuran'da adi gecen ve yok olan kavimlerdendir.

  Nihayet onlara dunya hayatinda asagilayici azabi tattirmak icin o ugursuz gunlerde uzerlerine sert bir ruzgar gonderdik. Ahiret azabi ise daha rezil edicidir ve onlara yardim edilmeyecektir.
  Fussilet Suresi - 16
  4 ... radament
 6. 6.
  allah'ın kendilerine dünya nimetlerini bol bol verdiği kavimdir. fakat onlar zamanla gururlanmışlardır ve nimetleri kendilerinden görmüşlerdir. ad kavmi'nin azgınlık ve isyanda çok aşırı gitmesi üzerine allah, kavminin arasından hud (a.s)'ı peygamber olarak seçmiştir.
  3 ... desiree
 7. 7.
  helak olmuş kavimdir. nuh kavminden sonra anılır. şuara suresinde bazı özellikleriyle dikkat çekmektedirler.

  yüksek yerlere anıtlar inşa etmekte, ölümsüz kılınmak umuduyla sanat yapıları edinmekte olan bir kavimdir. başlarına birşey gelmeyeceğinden emin davranmaktadırlar.

  hz hud a düşmanlık ettiler allah a başkaldırdılar. ve sonuç olarak yıkıma uğradılar korkunç bir kum fırtınası ad kavmini sanki hiç yaşamamışcasına yok etti.

  ve ad kavmi nin inşa ettiği bir şehir vardı kuran da irem olarak geçer.

  fecr suresinde rabbinin ad kavmin e ne yaptığını görmedin mi? yüksek sütunlar sahibi irem e? ki şehirler içinde onun bir benzeri yaratılmış değildi

  ad kavmi bu şehri cennete karşı olarak yapmak istemişler biz onlardan daha güzel bir yer yaparız diye inşa etmişlerdir. ama helak olmuşlardır.

  bu kavimlerden arta kalan bazı kalıntılar bulunmuştur. tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemeyiz.

  ad kavmi
  ad kavmi
  3 -2 ... kolibalili
 8. 8.
  ilginç bir kavim. sırf gülmek alay etmek için çöle yolcuları yaniltacak işaretler koyup onların çölde kaybolup gitmelerine göz yumarlarmis.
  5 ... luzumsuzbiliyorum
 9. 9.
  islam dininin kutsal kitabı Kur'an'da geçen eski bir Arap kabilesi. Tarihsel anlamda bir paraleli bilinmemekte, herhangi bir millet ile kesin bir biçimde ilişkilendirilememektedir. Kur'an'da kendilerine Hûd'un peygamber (yani Allah'ın elçisi) olarak gönderildiğinden bahsedilir. Âd kavminin yaşadığı yer Ahkâf olarak bilinir. Âd kavminden Kur'an'da yüksek binalar inşa eden, her yüksek konuma anıtlar diken ve bu yaptıkları işin kendilerini ölümsüz kılacağını zanneden bir kavim olarak bahsedilir. Kur'an'a göre yaratılmış en güzel şehir, Âd kavminin yaptığı irem şehridir. irem şehri için "sahte cennet" tabiri de kullanılır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%82d_Kavmi
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  sadi bayram'a göre g. doğu anadolu bölgesinde göktürk'lerden önce yaşamış proto türk kavmidir.

  zamanında doğal felaketlerle silinmiş olmaları sadece kurandaki allah'A değil zamanın, mezopotamyadaki bütün tanrılarının gazabına adanmıştır. bütün dinler kendi tanrılarının bunu onlara ceza olarak verdiklerini söylemiştir. kuran'da da bu geçmektedir.
  tıpkı semudlar, ressler ve medyenler gibi...
  1 ... mutlu son masallarda olur