bugün

görsel

Yuhh yaa.

https://twitter.com/metro...tatus/1768097779778265342
bizim zamanımız "tekne orucu" ya da "çocuk orucu" derlerdi.. kendimizi biraz zorlar, sonra bırakırdık.. okujl bizimki gibi sabahçı-öğlenci mi bilemiyorum, öyleyse anormal bir şey değil.. yok, akşama kadar aç sefil oturuyorlarsa, çok yanlış...
işkenceci pisliklerdir.

işkence insanlık suçudur.
gelişme çağındaki çocuklara tüm gün oruç tutturmak kadar cahilce bir davranış olamaz. Aslında çocuğun aklı yetene kadar hiç zorlamamak gerekir. bence Yarım gün için bile zorlanmamalı..
öğretmen iyi demiş bence. yeğenimin ikiz sınıf arkadaşı da yaklaşık 3 sene önce yani 3. sınıftayken oruç tutuyorlardı, şu an da tutuyor olabilirler ama bence yanlış. keşke ergenken de tutmasaydım oruç. 18 yaşında büyüme duruyor sanırım. yazık o çocuklara ama velileri hatasını anlayıp çocuklarına yemek koyarlarsa güzel olur.
Çocuk ister heves eder. Çok istiyorlar.Tekne orucu tutturacağım ben de cumartesi. Saat 10 gibi de açarlar ya da isterlerse yerler. Çocukluğumuzda annemiz bize öğlene kadar tutun, ben onları birbirine dikerim derdi. Safmisiz inanıyorduk. Şimdiki çocuklar yutmuyor.
O ebeveynlere şunu yapmak isterdim.
görsel
--spoiler--
keşke ergenken de tutmasaydım oruç. belki daha uzun olur muydum bilmem.
--spoiler--

Ne alakası var. 8 yaşından beri kendi isteğimle oruç tuttum, tutmayım diye sahura kaldırmadılar, sahura kalkınca olmaz çocuksun uyu dediler ama nafile çocuk olunca yapma denilen yapılır. Her neyse şu an 23 yaşında kadınım boyum 1 69. Oruç tuttum diye kısa mı kaldım?
Şırnağa tayin isteğini iletmiş hocamız.
Tutsun ne olacak hasta olmayan her inançlı tutmali.
Anlaşılır hiçbir yanı olmayan durum ama dinin olayı bu zaten. Anlamadıkları için inanıyorlar ve çocuklarını da gözleri açılmadan bu tarz dayatmalarla inanmaya zorluyorlar. Sonra her yer; oruç tutup haram yiyen, hacı hoca olup sapık olan yozlaşmış kişilerle doluyor.
Çocuk istismarıdır.
öğretmenin muhtemelen iyi niyetle yolladığı vatsap mesajının sonunda ukalalık yapmış.
ama mevzu tam olarak bundan ibarettir...

--spoiler--
bizim zamanımız "tekne orucu" ya da "çocuk orucu" derlerdi..
kendimizi biraz zorlar, sonra bırakırdık.. okujl bizimki gibi sabahçı-öğlenci mi bilemiyorum, öyleyse anormal bir şey değil.. yok, akşama kadar aç sefil oturuyorlarsa, çok yanlış...
--spoiler--