bugün

Trivela diye bir vurus turunu ogrendigim mac.
bjk'nın avrupa destanlarından biri. liseliler bilmez tabi, bjk eskiden avrupa'ya da giderdi..
maçın yıldızının kesinlikle hakan arıkan olduğu maç .
quaresma`nın şov yaptığı bir maç oldu yine. ancak delgado dışında diğer futbolcular da çok güzel oynadı, özellikle necip. bursa maçında yaptığı hareketten dolayı maçın başında isimler sayılırken ıslıklanan zapo da çok tehlikeli pozisyonları önledi ve alkış toplamayı başardı aynı tribünlerden. holosko nun attığı o gol neydi be...

maçın ilk yarısı biterken plzen futbolcularından biri quaresma`nın formasını aldı. maç sonunu bekleyemedi adamlar kimse kapmasın diye.*
quaresma nın bir gol attığı ,bir asist yaptığı ve bir adamı oyundan attırdığı maç olmuştur. açıkçası 52.dakikadan sonra daha fazla gol bekliyordum ama bu tarz maçlar ölçü olamaz. Sonuçta 18:00 da galatasaray maçını o takımı tutan arkadaşlarımla beraber izledim, sonra da beşiktaşımın maçında bana eşlik ettiler...Hani, şimdi bakınca karşıdaki takım belli..Bir de dedim inönümün atmosferi, orada olacakken son anda memlekete gelmemin gerekmesi * ..iyice gaza geldim..biz de atmalıydık..her ne kadar farklı takımı tutsalar da taraftarın inanılmaz desteğine oha ya helal olsun demeleri,deli ibomuza gülmeleri,hop oturup hop kalkmaları hoşuma gitti ne kadar iddaada handikaplı beşiktaş oynasalar da.* maçın geneline baktığım zaman, cidden kestiremedim iyimiyiz diye..ama sanki bu kez bir kanserojen olarak beşiktaş olayını hissetmedim gibi...
kim ne derse desin maçın kahramanı tek kişi değildir. istatistik ve göz zevki olarak quaresma basit ama işbilir oyunuyla necip bu maçta bambaşkaydı. ilk yarım saat her zamanki beşiktaşı izliyorduk amma rakibinde 10 kişi kalmasının etkisiyle beşiktaş bu saatten sonra oyuna ağırlığını koydu ve galip gelmeyi bildi. hemde güzel futboluyla.

not: tabiki iki takımda 11 kişi başladı maça. rakibi 9 kişi bırakmakta beşiktaşımın başarısıdır.
quaresma'nın yanı sıra necip'in oynadığı futbol ile alkışı hak ettiği maç.
maça dair güzel bir değerlendirme için:
[http://basintribunu.blogs...t-farkl-bir-futbolcu.html]
güle oynaya 3-0 biten karşılaşmadır.. azıcık gol atmaya çalışsalar 4-5-6 olurdu ama rakibe saygı gösterdiler. quaresma,necip,zapo ve hakan en başarılı oyunculardı.
hani derler ya spor yorumcuları büyük oyuncu dediğin tek başına maçı kazandırır ''hagi gibi mesela'' falan diye. senede 3-4 maçı tek başına alır büyük oyuncu diye.

adam daha dördüncü maçında tek başına galibiyeti getirdi. çok bambaşkaymışsın quaresma!!

not: beşiktaşlıyım ama hagi yi ayrı bir severim arkadaş!

not2: ahmet çakar bu giriden sonraki 30 günlük süreçte quaresma adam değil tarzı bir laf çekmezse seri eksileyin ulan beni!
quaresma'nın tek başına beşiktaşa kazandırdığı maçtır. rakibi 9 kişi bıraktırdı, gol attı, gol atttırdı. daha ne yapsın?
fener'in kanser, cimbom'un kabız eden maçından sonra arkamıza yaslanıp rahatça izleyebildiğimiz futbola doyduğumuz maç.

rakibin güçsüzlüğü önemli değil. taraftar muhteşemdi, goller de, kartal da ve q7 de. allah şımartmasın. kadro bakımından ne fener ne de cimbom'da bu derinlik yok, yaratıcılık da yok. cimbomlu bünyemi mest etti. tebrikler. guti şu maça bakarsak lüks harcama durmakta ama değil elbette, daha üst düzey maçlarda uyum sağlarsa katkısı çok olacak. hava yakalayabilir de q7'ye bu akşamki gibi ayak uydururlarsa hayal bile edemeyeceğimiz kupaya bile uzanabilir beşiktaş.

avrupadaki son üç maçımızın özeti: beşiktaş, çöldeki vaha gibi.
beşiktaşk'ın uefa avrupa ligi play-off turuna kalmasını sağlayan ve 3-0 kazandığı karşılaşma.

şöyle bir bakalım;

- öncelikle yok artık ricardo quaresma diyorum. 1 gol 1 asist yaptı bir rakibin sol bekini attırdı. ama hepsini geçtim, öyle bir hırs ve istekle oynadı ki maçı söküp aldı. rakibi ısıran bir yapısı var. ama rakibine saygı duyması gerektiğini de hatırlatmalı birileri kendisine. o formada ay-yıldız var, 9 kişi kalmış rakibinin üzerinden top aşırmak falan, hoş değil gibi sanki.

- fabian ernst'in yanına necip uysal olmazsa olmazdır. bu artık ayan beyan ortada. yalnız bu iki adamdan biri sakatlanır ya da ceza alırsa ne olur hiç bilemiyorum.

- erhan güven olacak gibi sanki. rıdvan şimşek de gelince o tarafta pek sıkıntı kalmayacak gibi.

- bunun daha guti'si var gençler, sakin olun. *
- hakan arıkan, saygılar sunuyorum sana. beşiktaş, kalecisini buldu, sevinç verici.

- farklı skordan daha güzeli, takımın şut atma özelliği kazanmış olması. birçok pozisyon bu şekilde geldi.

- holosko, naptın sen allasen ? kartal vuruşu yaptı resmen adam.

- victoria plzen futbol oynamaya değil yakın dövüşe gelmiş gibiydi. adamlar ekseriyetle çift daldılar anasını satıyim.

- ve son olarak, "ricardo quaresma yıldızsa maç kazandırsın" diye ortalıkta dolaşarak evrensel bir tespit yaptığını sanan futbolsever arkadaşlar gözünüz aydın, ricardo quaresma bugün maç kazandırdı. darısı diğer maçlara.

sevinmek için sevmedik, yine de. temkinliyiz.

(bkz: sen benim her gece efkarım)

not: beşiktaş fc değildir yalnız gençler, bjk hani. uyandırayım da. *

zamanın ötesinden not : o fc, viktoria plzen'in fc'si imiş olm, tamam vurmayın. *
quaresma'nın resitali, necip'in oyunu, takımın hırsı ve disiplini, taraftarın şovuyla birleşince bana süper bir akşam yaşatan maç.
yılların fenerbahçelisi babamın bile beşiktaş taraftarını takdir etmesine, "ulan taraftar dediğin böyle destekler işte takımını!" demesine sebebiyet vermiş maç!

15-20 tane fc viktoria plzen taraftarı bile maçı bıraktı, tribündeki şovu çekmeye başladı kameralarıyla, daha ne olsun!

bir fenerbahçeli olarak ben bile tebrik ediyorum kendilerini; taraftar dediğin böyle destekler takımını işte arkadaş!
guti nin yedediğinin delgado olacağini ispatlamiş maçtir. by tabata. yavşak oğlu yavşak yaninda bombom duran quaresma ya 3 tür pas atmadi da spastik hareketlerle topu öldürdü.

holosko ve delgado nun da çok fena özgüvenleri yerine geldi kanımca.. şahane
necip uysal digerleri gibi şımarmaz ise sadece futboluyla ilgilenirse ileride büyük işler başaracagını gösterdi. ernst tahtın sallanıyor.
quaresma'nın türk futbolunada korku saldığı maçtır.
quaresma'nın altına imzasını attığı maçtır.
(#8903259)gerçekleşen maçtır. sevinçlidir. akşam mışıl mışıl uyku çekilecektir.
akşam yemeğinde pele yemiş olan holosko maçı 3-0 yapmıştır.
quaresmanın mükemmel vuruşunu krbaçek 90'dan çıkardı.
her anlamda görsel şölen olan maç.
o nasıl bir goldür dediğimiz 3. golün sahibi holosko'dur.
filip holosko insanlık dışı bir gol attı.