bugün

(bkz: çarşı monarşiye de karşı)
nihayetinde beşiktaş'a kocaman bir tebrik yolladığımız maç. akşam akşam bizi şenlendiren maç olmuştur. ömrümde galatasaray dışında hiçbir türk takımını avrupa'da böyle delicesine desteklediğimi de hatırlamıyorum, üstelik "ülke puanı" geyiğini hiç sallamam açıkçası. bu başlıkta evvelden girdiğim bir entry'de "futbolcuların o zamanki psikolojileri maçın sonucu belirler" demiştik, öyle işkembeden 8-0, 10-0 biter şeklinde sallanmaması gerektiğini söylemiştik. ha gene de man utd kazanır demişiz, göt olmuşuz, iyi olmuş. bugün de rahat ve moralli olan beşiktaş kazandı, kesinlikle dikkat edilecek bir nokta var bana göre;

20 ekim 1993'den sonra ilk kez bir türk takımının böylesi büyük bir takıma karşı deplasmanda eli ayağına birbirine dolaşmadan top oynadığını gördüm, beşiktaşlı futbolcular kendi içinde yaptığı kısa paslarda bile bunu hissettirdi, açık açık "ben bu adamlardan korkmuyorum" diyebildi, korkacak bir şey yoktu da zaten, bizim ligde bile yapmadıkları kadar rahat ve düzgün tek pasları old trafford'da yaptılar bu şekilde, nihayetinde sonuca da gidildi. en son galatasaray old trafford'da 2-0 geriye düşünce oynamıştı böyle sağlam bir şekilde. her zaman dediğimiz gibi tekniğin taktiğin ötesinde, kafanın içinde kazanılır maç, bu da artık o gözümüzde çok büyüttüğümüz takımların deplasmanlarına gittiğimiz zaman kulağımızda küpe olarak kalsın.

manchester united her ne kadar 2-3 tanesi dışında tamamen as futbolcularından yoksun olarak sahaya çıksa da her zaman manchester united'dır ve ömrümde bu takımın uefa şampiyonlar ligi semalarında old trafford'da bu kadar çaresiz kaldığı bir maç hatırlamıyorum cidden. göte dayanan yumurtanın etkisiyle bastırdıkları duraklama dakikalarında rüştü'nün kurtardığı iki çok net kafa vuruşunu saymazsak, ilk yarıda obertan'ın sağ çaprazdan bomboş durumda kaçırdığı gol vardı tek adam gibi gol pozisyonu olarak. bunun dışında öyle çok net bir pozisyon hatırlamıyorum. bir de ekleyelim rüştü hayatının maçını çıkardı, bu maçın yıldızı kesinlikle bu adamdır hele o son dakikalardaki kurtarışlarıyla.

alex ferguson denen adamın delirmesi olsun, oradaki bir avuç türkün manchester united denen reklam harikasının 65 bin tane karton taraftarını susturması olsunt*, o stadda türkçe tezahüratların inlemesi olsun her şey çok güzeldi. ibrahim üzülmez bile bir taç atışı esnasında tribünlerin sevgilisi oldu, 45 kiloluk cristian ronaldo hüviyetindeki gabriel obertan ise onu pek sevmedi kanımca. dikkatimi çeken şu ki manchester united old trafford'da türk takımlarından uzak mesafeli gol yeme alışkanlığını sürdürdü; 1993'de arif erdem, 1996'da elvir boliç ve şimdi de rodrigo tello theatre of dreams semalarında uzaktan gol atan isimler oldu, bu gollerin atıldığı tüm maçlarda da sahadan skor olarak hüsranla ayrıldılar.

fazla da uzatmak istemiyorum açıkçası, beşiktaş bugün tarihi bir galibiyet aldı en nihayetinde, uefa şampiyonlar ligi'nde fenerbahçe, juventus, borussia dortmund, real madrid, bayern münchen, deportivo la coruna ve ac milan'dan sonra old trafford'da manchester united'a yenilgi yaşatan 8. takım oldu. juventus 2. galibiyetini de alacaktı 1999'da ama 90. dakikada giggs tavana asınca plan suya düşmüştü neyse,

bir de şu "yedek takımı yendiniz, osuruktan maçı aldınız" diyen ekip var ya, ben hepsine ağız dolusu bir siktir çekmek istiyorum huzurlarınızda. beşiktaş bu maçta bir avrupa devini deplasmanda yenmenin dışında avrupa'ya da tutunmuştur bu galibiyetle, en son maç cska moskova'yı içeride yendikleri vakit avrupa ligi'ne gideceklerdir dolayısıyla sevinmeleri hakkıdır. yıllar sonra bu maçın skoruna göz atıldığı vakit "ama orda yedekler vardı" falan yazmayacaktır, "man u 0-1 bjk" yazacaktır. 2004-2005 sezonunda bundan 15 kat komik bir kadroyla sahaya çıkan manchester united'ı karton cehennemlerde 3-0 yenip de haftalarca kutlama yapan insanlar hatırlıyor hafızam, önceki deplasman hezimetinde de o "paf" oyunculardan bellion'dan gol yiyen bir takımdı bu, oraya gelmesin şimdi konu. fanatikliğin bokunu çıkartırken götle gülünecek duruma gelmeyin, bana şurada beşiktaş'ı savunduruyorsunuz ya, daha da gelmeyin.

bir de bunu nasıl belirtmedik ki, mustafa denizli'nin ilk şampiyonlar ligi galibiyetidir kendisi, böyle bir maça nasip oldu.

tebrikler beşiktaş...
nedense fenerbahçelileri oldukça rahatsız etmiş olan maçtır. yok u 19 yok genç takım yok şu yok bu..

(bkz: #3492772)
beşiktaş maçtan sonra, recep tayyip erdoğan tarafından telefonla tebrik edilmiştir.
bjk maca 1 kaleci 5 defans(ortada toraman,sağ içte ibrahim kaş,sol içte ferrrari,sağda ekrem solda i.üzülmez) 2 ön libero (ernst,fink) 2 bekimsi kanat oyuncusu (tello,ismail köybası) tek forvetle oyuna basladı. bu düzeni anlamak zaman aldı. çünkü o da var lan oha o da varmıs falan dedikten sonra manU atakları her zamanki gibi bunaltıcı olarak basladı. 5-10-15 dk derken beklediğim manU golü gelmemişti. bir an farklı bişeyler olacagını düşündüm ve hissettim ki 20'de tello attı. cok mutlu oldum. bjk kazandı mutluluktan havalara uctum hem de koyu bir galatasaray taraftarı olmama ragmen. hem de old trafford'da yenmesi tadından yenmez olusunun sebebiydi.

yok manU garantilemiş kasmamıs kendini. yok efendim genclerle oynamıs. öküz gibi defans yapmıs bjk. hakem penaltıyı vermemiş. geçiniz efendim geçiniz. macı aldıktan sonra bjk bayrakları flamaları arasında o türk bayragını orada öyle gördüm ya o an dünyada benden mutlu insan yoktu. helal olsun be bjk. helal olsun size.
(bkz: her tarafını yalıyım rüştü)
altları üst, üstleri alt eden maç. şimdi ne yapıyoruz peki? ilk iki yüz entrynin en az yüzde yetmişini sahiplerine iade ediyoruz. ayrıca:

(bkz: Ummadığın taş baş yarar)
(bkz: acıma acınacak hale düşersin)
(bkz: Koyunun götü bir gün açıksa keçininki her gün açık)
(bkz: Düşmanın karınca ise de hor bakma) *
beşiktaş'a dil uzatanların götüne giren maçtır.

lan maçtan önce bakıyorum yazılanlara, beşiktaş desteğinden, taraftarından çok, karşı tarafı destekleyen, "içimizdeki irlandalılar" dediğimiz grup var...

bunlar irlandalı grubuna tam olarak dahil değiller aslında. çünkü gerçek irlandalılar, uzun vadede takımın iyiliğini düşünür, "bu maçı kaybederse şu aptal teknik direktörü gönderirler belki" gibi düşüncelerle karşı tarafı desteklerler.

peki bu şerefsizler ne yapıyor? "tecavüz etçekler olm sdkasdas" , "ibo eşek amcığına döncek hacı askdkasnd" , "tecavüz fairplay ruhuna yakışmaz beyler, bence maç iptal olsun askdkakan" gibisinden sikimsonik cümlelerle, beşiktaş taraftarlarının entry'lerinin olması gereken bölümü istila ediyorlar. ben bir galatasaraylı olarak, insanlığımdan utandım resmen.

bir de dikkat ettim, bir anda çoğaldılar. bölünerek çoğalan tek hücreli organizma olduklarının bir kanıtı da bu.

her neyse, beşiktaş aleyhine girdiği entry'lerden sonra ağzındaki salyaları silip, "nasıl giydirdim lan beşiktaş'a" diyen arkadaşlarım; eminim haftasonu tattığınız büyük mağlubiyetten sonra, bu size ilaç gibi gelmiştir. ayrıca sizin için yine kötü haber; ibrahim üzülmez eşek amcığına dönmedi. tam aksine, aslanlar gibi de savunma yaptı bugün.

madem kartal'ımız büyük bir galibiyet aldı, son söz anonim halk kahramınımızdan gelsin:

-.mına koduuuk mustafa başkaaaan!!!

http://www.youtube.com/wa...bm92c&feature=related
rüştü'yü seks materyali haline getiren maçtır...

(bkz: avrupa galibiyetlerine alışık olmayan taraftar)
(bkz: #5908777)
(bkz: şeytan taşladık şimdi rus finkicez)
alınan duyumlara göre rüştü bu maçtan sonra duş almamış zira adam yalanmıştır, öpülmüştür sırılsıklam olmuştur.

(bkz: her yerinden öpüyorum rüştü)
(bkz: yalarım)
(bkz: beyaz bir ışık gördüm)
kartalımın manchester'da yüksekten uçtuğu karşılaşma.
http://www.youtube.com/watch?v=pEPIAjF1q3I
ertem şener'in garip yorumuyla izlediğimiz enfes bir maçtı.

şener'in yorumundan bazı kesitler:

1. beşiktaş başı önde ama dik gidiyor soyunma odasına. ( ilk yarı biterken)
2. nefesimizi biz değil adeta nefesimizin bizi tuttuğu dakikalar. (manchester gole yaklaşmışken)
3. rüştü her yerinden öperim rüştü! her yerinden öperim rüştü! (rüştü'nün o mükemmel kurtarışlarından sonra)
4. ibrahim 'kaş' yaparken göz çıkarıyor. (ibrahim kaş'ın hata yaptığı an.)

sayende çok güldük be abi!
özet görüntülerde tello golü atınca ev sahibi atmış kadar ses çıkmıştır.
(bkz: burası inönü burdan çıkış yok)
beşiktaş'ı tebrik ettiğim maç. helal olsun, gruptan çıkacaklarına pek ümidim olmasa da, boru değil mançester (ömer amca kulakların çınlasın) lan karşındaki takım... öyle yedek kadro falan sklemem hafız, koydular mı çocuğu, koydular... fenerbahçeliyim o ayrı... amma; gönül isterdi ki, beşiktaş bir tane daha atsın sonra bir tane de yesin maç üst bitsin! yok sen git, bordo maçına 1 ver, cska maçına 1 ver, milan maçına ilk yarı 0 ver, porto maçına ilk yarı 0 ver, apoel maçına alt de sonra beşiktaş maçına da üst de... sonra bu kupona 5 lira bas... göz göre göre gitti 200 lira... 198 aslında ama ben ona 200 gözüyle bakıyordum... neyse, sağlık olsun... önümüzdeki maçlara bakacağız artık...
helal olsun.

dün barclona''nın yedeklerinin neler yaptığını gördü bu gözler.

manchester'a transfer olmuş futbolcularla oynadı bu akşam beşiktaş.

gerçi değmez ama yine de söylemeden geçemeyeceğim. türk milli takımından -milli takımı geçtim- türkcell süper lig'den bir tane evet bir tane bile oyuncunun banko 11 oynayamayacağı manchester united'ı yendi bu akşam beşiktaş.

ve o oyuncuların her biri beşiktaş'ta ve beşiktaşa'a bok atan dğer takım tarftarlarının takımlarında banko oynar ve o taraftar bu oyuncuyu manchester istiyor diye sevinir.

futbol yazılarını böyle bitirmeyi sevmem ama fenerliyim. şimdi al voltanı.
Tello'nun bir güzel gol attığı Rüştü'nün hayatının kurtarışlarını yaptığı hayranlıkla izlediğim maç. Beşiktaşlı olduğum için gurur duydum bir kez daha.
fenerli olmama rağmen üşenmeyip, beşiktaş çoluk çocuğu yendi diyenlere, teker teker isimlerini yazacağım.

12 Ben Foster - van der sar'ın veliahtı.

2 Gary Neville - alınan tüm kupalarda var bu adam.

6 Wes Brown - milli takımının defansında gökhan zan'ın banko oynadığı bir futbol cahilinin burun kıvıramayacağı bir adam olsa gerek.

8 Anderson - bu sene en az scholes kadar giggs kadar maç oynamıştır.

13 Ji-Sung Park - son 3-4 senedir banko oynuyor bu da. türkiye'de ayhan akman'ı beğenip buna çoluk çoçuk demek, komik.

15 Nemanja Vidic - ferdinand'ın yanında takımın bankosu.

19 danny welbeck - zenci forvet dimi bu. eğer öyleyse, semih'e pilot forvet diye tapnalar ayaklarına hakim uzun adam nasıl olur bu çozuğu izleyin derim.

21 Rafael - daha önce daha iyi maçlarını izledim.

26 Gabriel Obertan - fransız yıldız. evet yıldız. yeni zidane değil belki ama göreceğiz hep beraber.

27 Federico Macheda - bu adam tutunamaz manu'da.

28 Darron Gibson - fenerbahçe'deki abdülkadir kayalı neyse o. bekleyip görmek lazım.

sonradan girenler ;

owen
evra
carrick (bunlar da beşiktaş çoluk çocuğu yendi diyenlere girsin)
old trafford'ta destan yazdığımız maç. o güzel golü atan ve sakatlanmasına rağmen oynamaya çalışan tello'ya, fener maçından sonra bize hala rüyada hissettiren deli ibrahim'e, defanstaki cengaverler ferrari ve toraman'a, ve özellikle bu maçı vermeyiz ulan diyen rüştü'ye, kırmızı şeytanların stadını siyah beyaz diye, kartal gol gol gol diye, bu stadı başlarına yıkalım diye inleten o muhteşem insanlara canı gönülden teşekkür ediyorum. ha bitmeden
(bkz: siyah ulan)

edit: lan az daha unutuyordum. hani şu haftasonunun ezikliğini atamayıp, ellerini ovuşturan bir güruh vardı ya, hani fark falan diye geveliyorlardı, yeni rekor falan hani; selam ederim onların hepsine.
mustafa denizlinin şamiyonlar ligindeki ilk galibiyet aldığı maç olarak da tarihteki yerini almıştır.
beşiktaşımızın ingiliz koleksiyonuna ikinci kırmızıyı eklediği mücadeledir. 1 mavi, 2 kırmızı gidiyoruz bakalım.
chealse ve liverpool'dan sonra 3.ingiliz kuşatmasınıda başarıyla sonuçlandırdığımız maç olmuştur. (her ne kadar biri içerde olsada..)