bugün

10 yıllık göz bebeğim katy b'nin doğduğu senedir.
asgari ücretin ocak-ağustos ayları arasında 82.431 lira (enflasyon hesabıyla günümüzde 888.79 tl), temmuz-aralık arası 141.975 lira (enflasyon hesabıyla günümüzde 1165. 30 tl) olduğu yıl.
milli piyango yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin 10 milyar lira olduğu yıl.
doların bugünün parasıyla 0.002 tl olduğu yıl.
çok önemli bir yıldır. çünkü ben doğdum.
yakın dönem türkiye tarihi'nin en sıkıntılı yıllarındandır.
Bir taylor swift albümüdür.
1 ay erken doğduğum için doğum tarihim olan yıl. evet zoru başarmışım yaşamaz diyenlere inat.

(bkz: 8 aylıkken doğan bebek)
taylor swift'in yeni albümü. iyidir. dinlenmelidir.
taylor swiftin 27 ekim 2014 de piyasaya sürdüğü 5. albümü ve totalde ilk pop albümüdür ilk haftasında 1 milyon kopyanın üzerinde satmıştı ve çeşitli rekorlar kırmıştır albüm gerçekten güzeldir

1.welcome to new york:dinlendiği anda saran eğlenceli şarkı

2.blank space:klip çekilen 2. şarkısı gerçekten bu da oldukça tutulan ve klip çekilmese bile albümde dikkat çekici şarkılardan

3.style:klibi çıkıp dinlediğinde pek sarmasa da albümü alıp dinlediğimde çok hoşuma giden bir şarkı oldu önceden iplemediğim için pişman olduğum bir şarkı oldu

4.out of the world:zira bu da dinlenildikçe saran şarkılardan

5.all you had to do was stay:dinledikçe how you get the girl ile birlikte en hoşuma giden şarkılardan biri oldu

6.shake it off:vize ve final haftası eğlenmek için dinlediğim oldukça motive edici albümün en catchy şarkısı diyebilirim ilk bu şarkıyı dinleyipte albümü almamazlık etmeyin.

7.I wish you would

8.bad blood:mayısta video klibi gelecek olan şarkı gerçekten güzel şarkı dinledikçe sarıyor oldukça beğendim

9.wildest dream:arkadaşımın tavsiyesi üzerine dinlediğim duygusal parçası şimdilik o kadar sarmadı açıkçası

10:how you get the gir:yukarıda belirttiğim gibi all tou had to do stay ile birlikte albümde en hoşuma giden şarkılardan biri oldu

11.this love:duygusal bir parça henüz sarmadığı için yorum yapamıyorum ama kötü bir şarkı değil kesinlikle

12.I know place:sanırım albümdeki favori parçam nakaratı oldukça insanı içine çeken bir şarkı

13.clean:şimdilik sarmadı bu şarkı ama okuduğum yerlerde albümde oldukça beğenilen bir parça olmuş zevk meselesi elbette

totalde 13 şarkıdan 9 u albümü üç kez dinlediğimde beğendiğim şarkılar oldu ilerleyen zamanlarda onlarda sarar kim bilir kesinlikle verdiğiniz paraya ve dinlediğiniz zamana değecek ve içinde taylorun fotoğraflarının ve stüdyo kayıt fotoğraflarının bulunduğu ve her bir fotoğrafın altına yazılar yazdığı oldukça emek verilmiş bir albüm ben tavsiye ederim
sanırım 2014'ün en güzel albümü taylor swift gerçekten bu albüm ile bir sürü hayran edindi diye tahmin ediyorum. ilk haftası 1 milyonu çok rahat geçmişti zaten en çok satan albümde oldu 2014'te.

hak edilmiş bir ünvan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim zira bir sürü manyak güzel şarkılar var albümde:

(bkz: style)
(bkz: shake it off)
(bkz: out of the woods)
(bkz: wonderland)
(bkz: clean)
(bkz: blank space)
(bkz: bad blood)
1989 yılı sonlarında sperm olduğum gerçeği.
bir 1990 değildir.
80'leri ucundan yakalayip 90'larda cocuk olanlarin dogdugu yil. kanimca gelmis gecmis en karizma yildir.
1988 yılında doğmuş olan neslin yürümeye çabaladığı, ilk agucuk bugucuklarını anlamlı kelimelere döktüğü yıldır.
ayrıca 80'lerde yaşamış son neslin dünyaya geldiği yıldır.
aralık 1989 doğumlu olup , büyüdükçe seni 1 ocak 1990 yazdırmamış anneye sitem etmek.
rakam kombinasyonu bakımından çok karizmatik bir sayı.
doğum yılımı gösteren tarih.

(bkz: şimdi mutlu musun)
metallica'nın Live Shit Binge & Purge Seattle adlı efsane konserinin yapıldığı yıldır. işte konserin giriş kısmı ve ardından gelen gazlama bir şarkı:
http://www.youtube.com/watch?v=nTKeKIABaMc
(bkz: 1980)
1983 doğumluların ilk okul 1.sınıfa başladığı tarihtir.
bizimkiler dizisinin yayınlanmaya başlandığı yıl.
bu yılda doğan kızların %80'i çirkindir. 88 iyi ama.

edit: 1989 doğumlu çirkin kızlar tedirgin. *
doğu bloğunun*yıkılmaya başladığı yıl.

(bkz: soğuk savaş)

(bkz: berlin duvarı nın yıkılması)

(bkz: nicolae ceausescu)

(bkz: mihail gorbaçov)

(bkz: todor jivkov)*
bulgaristanda yaşayan balkan türkleri için dönüm noktası olan yıldır. hayatları 89dan önce ve 89dan sonra olarak ikiye bölünmüştür.