bugün

istanbul Ayazağa da Yaşanan olay, videoyu paylaşmıyorum, topluma kötü örnek olmasın diye.

Ya bu nasıl bir malliktir ya.
Bu polise çok ağır bir ceza verilmesi gerekir.

Edit: polisin belki kötü bir niyeti yoktu. Ama mesele şu ki bu durumun bu kadar önemli olmasının sebebi: bir sonraki davalara örnek teşkil etmesi. polis isterse %100 masum olsun. Bu ceza """verilmeli."""
Şeriatın kestiği parmak acımaz.
20 yaşında polis mi olur amk bir tane vursan yarısı boşa gider.
polis olma yaşının en az yirmibeş olması gerektiğini gösteren olaydır.
biri bunlara askerlik yaşının 20 olduğunu hatırlatsın. Polis asayişi sağlıyor asker ülke koruyor. Sen ülkeyi 20 yaşındaki gençlere emanet etmişsin farkında mısın?
(bkz: 16 yaşındaki genci vuran 20 yaşındaki genç)
(bkz: polis)
Önüne gelen fiziği ve sabıkası düzgün tipleri polis yapmamaları gerektiğini kanıtlayan olay.
Çocuk katilidir. Çocuğu baya bildiğin katletmiştir. Bunun polislikle alakası yok, o cani men edilmeli ki örnek teşkil etsin. Yoksa her aksiyon tutkunu ruh hastası silahıyla böyle terör estirir işte.
ikiside çocuktur.
acemilik sonucu olan bir kazadır.
videoyu izlediğinizde silahı boynuna bile değil sırtına vurduğunu ve silahın ateş aldığını görebilirsiniz. zaten anın korkusuyla polis çocukta silahını yere atıp direk yere yığılan genci kontrol ediyor. kötü üretim canik silahların ve deneyimsiz bir çocuğun polis olarak görevlendirilmesi iki çocuğun hayatına mal olmuştur.
hırsızlık sonucu avm'den kaçarken işi başaramayan veletler paketleniyor ve muayene için hastaneye kaldırılıyor, bir şekilde hastaneden kaçarken polis peşlerine düşüyor ve çocuğa silahı ile vurması sonucu silah ateş açıyor ve çocuk ölüyor. eğer kaçmasalardı mahkeme zaten çalınanın iadesi, pişmanlık ve yaştan dolayı şartlı tahliye ile serbest bırakacaktı. diğer çocuk serbest kaldı. polis tutuklandı. polisin vurması saçma çünkü çocuklar kelepçeli olduğu için zaten köşede teslim olmuşlardı. klasik esenyurt amk fazla bir şey beklemeyin.
yazık günah vallahi, videoyu izledim cidden çok üzücü.

ölenin ailesi için de öldüren için de çok ama çok acı bir durum.
https://youtu.be/nn5sbo-ncFE
Boşver iyi yapmış polise yazık sadece. .
insanın aklına 18 yaşındaki milletvekili velet neler yapmaz diye bir soru takılıyor.

20 yaş elinde silah tutan bir polis olmak için çok erken dedirten şanssız olay.
Kimse bilerek böyle bi ölüm istemez, sebep ne manyaklik ne başka bi şey, tek sebep tedbirsiz davranması ama belkide ilk müdahalesi olabilir bu yüzden heyecanla tedbirsiz davranmış olabilir.
Olaya şahit olanların anlattığına gore olay olduktan sonra polis memuru ağlayarak nolur ölme diye dua ettiği.
Bu tur olayları trolluk için kullanan şerefsizler bi gün aynı duruma düşebilirsiniz o yüzden böyle şeylerle trolluk kasmaya çalışmayın.
çocuğun elleri kelepçeliyken vurması çok büyük adiliktir.
şerefsiz, elindeki yetkiyi hor kullanan imansız alçaktır.

bu söylediğimi feysbuk profilinde dile getiremem çünkü polis olan ya da polis yakını olan eş dost akraba tepki gösterir. birkaç zıpçıktı şu şu şartlarda polis çalışıyor ne yapalım der, sonra bu 16 yaşındaki çocuğun hayatını bir egomanyak şuursuz yüzünden kaybettiği gerçeği güme gider.

halbuki şimdi pek bir bok atılmalık, içinde fiilen bulunanları ağzını açmayacak kadar isyan noktasına getiren gezi direnişi sırasında polislerin niye sıradan vatandaşa hayvan muamelesi yaptığını sorunca yakıp yıktılar gibi gerçekdışı beyanlar ve yine aman mağduruz biz edebiyatları gördüm. halbuki biliyordum ki o insanlarına şeytana vurur gibi vuran çocukları şehir dışından getirmişler, dışarılarda yatırıp direnişi bastırana kadar evlerine göndermemişlerdi. o günlerde biz birlik olup bu saçmalığın üzerine gitseydik, polisler direnişçilere gösterilen tavra, siviller de polislere uygulanan bu saçmalıklara tepki gösterebilseydi, bugün belki de böyle bir olay yaşanmazdı.

şuna lafım yok; elbette bizleri terör örgütlerine karşı polisimiz koruyor, ben polis kurumuna ya da tüzel kişiliklere hakaret etmiyorum. ama allahaşkına, görevi hayat korumak olan insanların hayatları böyle harcadığı örnekleri biz niye yaşayalım ki? ya bu olay tek başına o gündemden düşürmediğiniz sıçmık başkanlık sistemi önerinizden kıymetli lan. 16 yaşındaki o çocuğu yetiştirmeye harcanan onca emeği hiç etmeyi düşünmeden yapan zihniyete kim sebep olduysa hesap versin. her türlü işimizi bırakıp buna odaklanalım, normale dönelim. vatan evlatlarının birbirini seri şekilde öldürdüğü bir ortamı düşleyen yöneticilerle bundan ileri gidilmez ama, ne bileyim, en aşağıdan itibaren alternatif kanallar yaratmayı düşünelim, tepkisiz kalmaktan iyidir.

Edit: yukarıda tane tane açıkladım ama eksi oylardan görüldüğü üzere bu konuda sabitleşmiş-kemikleşmiş bir fikir mevcut. bir ihtimal doğrudan yapılan işi tam sözcükleriyle ifade etmeme bozuldular. göte göt diyorum işte, ne oldu gerçekler mi acıttı?
tamam, o zaman inşallah sizin ve çocuklarınızın akıbeti bu karakterdeki polislerin eline kalsın. şimdi nasıl oldu?
Polisin müdahalesine yorum bile yapmıyorum. Silah ateş almamış olsa bile adam darbe ile de çocuğu öldürebilir o durumda. Yalnız tetigi çekti mi silah kendi mi ateş etti konusunda kullanılan tabanca ne bilmiyorum ama yukarıda bir yazar canik demiş. Bu silahlar hakkında 2014 yılından bir haber silahın durumunu ortaya koyuyor.

https://www.google.com.tr...ik-icin-videolu-uyari/amp
(bkz: toplumsal şizofreni)

öleni savunmuyorum. ölmüş gitmiş ama varmış bir arıza

arıza ne olursa olsun cezayı yargı vermeli.
ikisi de ölmüş olan gençlerdir. işin daha acısı benim de bazen içlerinde olduğumu hissetiğim yaşayan ölü gençlerdir. bombok yetişiyoruz, sadece hayıflanıyoruz. haliyle bombok ölüyoruz. başımız sağolsun, baş'ımız sağolsun!
görün bizim ülkemizin eğitim ve medeniyet seviyesi bu ! dahada acısı ne biliyo rmusunuz bu olayı üstüne kimse gitmeyecek , kimse polisler için gerekli psikolojik eğitim yada gereken düzeltmelerin ne olacağını konuşmayacak nede olsa ünlü birinin oğlu ölmedi eğer o çocuk zengin birinin oğlu olsaydı bu seferde o çocuk polisi öldürürdü bizim ülkemizde olan şeyler bunlar yazık vallahi yazık 16 yaşındaki çocuğun üstün elinde silahla koşup düşmana vurur gibi gözü dönmüşcesine saldırıyor
işbu entry olayı videodan izlediğimiz kadarıyla ideolojik kaygılar gütmeksizin en objektif bir şekilde yazılmıştır. muhtemelen soruşturma ve kovuşturma aşamasında sürecin yetkilileri de olayı bu şekilde değerlendirecektir.

1. kelepçe kişinin kaçacağı, kendine, üçüncü kişilere veya görevlilere, kamu malına zarar verebileceği şüphesiyle kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamak amacıyla takılır. cmk'da çocuk şahıslara kelepçe takılmasında bazı kısıtlamalara gidilse de görevlilerin öngörüsü maalesef haklıdır. iki kişinin birbirine kelepçelenmesi şeklinde bir uygulama ise yoktur.

2.çocuk kişilerin işlediği suçlarda tüm adli işlemi çocuk şube polislerinin yapması gerekir. çocuk şube görevlileri suça sürüklenen çocukla ilgili adli işlemlerin ve yaklaşım psikolojisinin nasıl olacağının eğitimini almıştır. asayiş, polis merkezi vb. yerlerdeki diğer polislerin çocuğa yaklaşım tarzı kaçmalarına sebebiyet vermiş olabilir.

3. polis, jandarma vb. kolluğun herhangi yakalama, cezaevi-hastane-mahkeme sevk işlemlerini yaparken muhafaza altına almış olduğu şüpheliyi elinden kaçırması adli ve idari açıdan cezası ağır bir suçtur. polis bu cezanın korkusuyla muhakeme yeteneğini kaybetmiş olabilir.

4. polisin silah kullanma yetkisi polis vazife ve salahiyet kanunu ile türk ceza kanununda açıkça belirtmiştir. kaçan şüpheliyi silahla durdurma işlemi ancak ağır ceza mahkemesinde yargılanmayı gerektirecek suçlarda ve durduracak ölçüde olur.

5. kamu görevlisinin zor kullanma işlemi bedeni güç ile vurma yoluyla da olabilir. ancak burada vurma eyleminin şekli zor kullanmanın meşruiyetini zedelememelidir. asker, polis, jandarma, gardiyan vb. tüm kolluk görevlilerine direnme, kaçma, zor kullanma durumlarında nasıl müdahale edip nasıl etmeyeceğinin eğitimi verilmiştir. özetle bu görevlilerin eğitiminde enseye vurulmayacağı özellikle belirtilmiş bir husustur.

6.temel askeri eğitimini tamamlamış herkes atış haricinde tetik parmağının tetiğe dokunmaması gerektiğini bilir. rus büyükelçi suikastındaki polis bile (ki kendisine polis demeye iğreniyorum) bu tetik disiplinini bozmamıştı. burada polisin parmağı tetikteyken silahla çocuğun ensesine vurması sonucu silah ateş alıyor.

7.olayda kullanılan silah son birkaç yıl içinde göreve başlayan polislere verilen emniyet tertibatı olmayan bir tabancadır. bakın üzerine bastırarak söylüyorum olayda kullanılan tabancanın emniyet mandalı yoktur. ne alakası var ateş aldığına göre silaha zaten dolduruş yapılmış yani bilinçli olarak sürgü çekilmiş demeyin. özellikle atış poligonunda merak ederek bu tabancayı kullanmış biri olarak söylüyorum ki bu tabanca sürgüyü tam şekilde manipüle etmeden de dolduruş yapabilmektedir. polis memurunun günlük faaliyetleri içindeki rutin hareketleri bile farkında olmaksızın bu silahın dolduruş yapmasına sebep olmuş olabilir.

özetle, polis memurunun şahsın kaçması neticesi cezai sorumluluk kaygısıyla hatalı davranışlarının bileşkesi sonucu "tabancanın emniyet tertibatının da olmayışının" etkisiyle maalesef bir can yitip gitmiştir.