bugün

sigarayı bırakma sebebimdir. bırakabilirsem inşallah.
bu zamma sevınen nadir kişilerdenım sanırım.işin ticaretini yapanlardan olarak.
bilmeyenler için söylüyorum tekel grubuna yani viceroy, tekel 2000, 2001 gibi sigaralara henüz zam gelmemiştir.zamlı satmaya çalışanlara da paranızı gasp ettirmeyin, fiyat kağıdını göstermesini söyleyin göt olur zaten kendiliğinden. zammın ayın 13'ünde geleceğini öğrendim. aklı olan stoklasın.
araba ile sigarayı zarar açısından aynı kefeye koyanları gösteren zam. Yavrucum arabaya keyfimizden binmiyoruz, insan hayatını kolaylaştıran bir icattır, eskiden de ata biniyorduk hani. Sigarayı ise keyfimizden içiyoruz. Hadi kola desen daha mantıklı olurdu. Çaktın?
tam anlamıyla oturtulması(!) bir haftayı bulacak zam. nereye gitsem farklı fiyat söylüyorlar. zam elbette olur ama maltepe'yi 6 lira yapmak da ne demek lan!

bizim sağlığımızı düşündükleri için yapıyolarmış bide. lan bir kere bu ulkede buna milleti inandırabilecek en son adamlarsınız siz. bari "para lazım kardeşim vergiyi artıracaz sende sike sike verecen" deyin. dürüst olun. ben hiç zam nedeniyle sigara bırakan adam görmedim. haa bıraka bilirsiniz eyvallah. çok iyi fırsat hatta. en son marlboro 8 lira olduğunda da böyle diyen adamlar vardı, onlar şu an gece 03:00 da ateşlenen sigara başlığını bekliyorlar.

bir de şu "evet yeeaa zaten zararlııeeeaaa" diyenlere iki lafım var. kardeşim ben senin benzin alıp gezdiğin arabanın havayı kirletmesine karışıyo muyum? benzine zam gelince de burda ağlarsan, "siktir git yaya yürü lan" desem bana küfredersin di mi? evet araba da zararlı senin düşündüğün mantığa göre amk. onu napcaz! mesele burda sigaranın zaraları değil. kol gibi giren vergiler. bu konuya odaklan. çaktın?
görsel
şeriatın yaptığı zam acımaz.
devletin, sigara ile elde ettiği vergi gelirinin, ülkemizde uygulanan malum sağlık sigortası sistemi dolayısılığıyla, siz ilerde hasta olursanız mesela kanser olsun, buna yapacağı harcamayı, yani ülke ekonomisine yapacağı zararı karşılayıp karşılamamasına bakılmalıdır. HA sigara öldürüyor içmeyin amuğagoyyim de demek olmaz sonuçta herkesin özgür olduğu bir ülkede yaşadığımız söyleniyor bize, onun da haklarının korunması lazım. ama böyle olmaz bir şikayetiniz varsa haklarınızı yargısal çözümlerle aramanız lazım, yoksa konuş nereye kadar zike zike vereceksin.
yancı olduğum için beni pek etkilemeyen zam. şimdi onlar düşünsün!
bu zam sebebi her ne olursa olsun savunulamaz.

yok sigarayı bıraktıracakmış , yok zararlıymış zaten içmesinlermiş , oğlum manyakmısınız? size ne insanların tercihlerinden ? belki adam sigaranın ömründen 20 yıl almasına razı ? hayır bu zihniyet topluma egemen olursa neler olacağını hiç düşündün mü?en basit örnekle namaz kılmak şarttır kılmayan cezalandırılacak dense ne olacak?

ülkem vergi cenneti oldu ama kimsenin birşey söyleyecek durumu yok .yetmez ama evet , evet amk.

not-hayatım boyunca sigara içmeyen ve içmeyecek olan biriyim.
kısa süre önce sigarayı bırakanların '' iyi ki bırakmışım '' diye içinden geçirmesine yol açan zamdır.
size şöyle bir uyarıda bulunayım. şu an sadece philip morris zamlı fiyata geçti BAT(tekel, kent, lucky strike) ve imperial tobacco(davidoff west) zammı 10u ve 11inde yapacaklar. JTI hala belli değil ama bugün zam yapmadı. eğer bakkal size atıyorum davidoffu 9.50ye veriyorsa, fiyat listesi isteyin ve ihbar edin. zira kazıklıyordur o.ç. hiçbir firma fiyat listesini vermemezlik etmez zam geçisinde. bayi yok diyorsa o da yalandır. bugün itibariyle hala winston 6.50, hala west 5 lira, hala kent 8 lira. davidoff uzun 8.5 kısa 7 lira. bilginize.
gittiğim 3 ayrı market de ayrı fiyat söyledi. fiyatların oturması 1 haftayı bulacak anlaşılan.
bu birer liralık zammı devlet yapmadı. piyasanın en büyük üreticisi Philsa bütün sigara markalarına 1 liralık artış kararı aldı. devletin yaptığı zam 0,09 tl.
Bakanlar Kurulu’nun 1 Ocak 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile sigaraya uygulanan nispi vergi oranı yüzde 65’ten yüzde 65,25’e, asgari maktu vergi miktarı paket başına 2,90 TL’den 3,15 TL’ye çıkartılmış ve ayrıca paket başına 0,09 TL’lik bir maktu vergi uygulaması yürürlüğe girmiştir.
yine en pahalı sigara unvanı parliamentte 9,5 lira
Demin aldığım murattiye 7,5TL verince farkettiğim olay. dedim adam kesin yanlış verdi, sesimi çıkarmadan uzaklaştım.
sigaradaki zamlar hepsinde götümüze 1 lira girdi olarak güncellendi.
Sigaradaki zamlar hepsinde 1 lira olarak güncellendi.
west ice

5 00
6 00.
2 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli fiyat listesi aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır."

ÜRÜN

ESKi FiYAT (TL)

YENi FiYAT (TL)

Marlboro Uzun

8,00

9,00

Marlboro Kısa

8,00

9,00

Parliament Reserve

8,50

9,50

Parliament Slims

8,50

9,50

Parliament Uzun

8,25

9,50

Parliament Kısa

8,25

9,50

Muratti Kısa

6,50

7,50

Chesterfield Kısa

7,00

8,00

L&M Uzun

5,50

6,50

L&M Kısa

5,50

6,50

Lark Uzun / Kısa

5,50

6,50

Lark Blue Uzun / Kısa

5,50

6,50

Lark Slims

5,50

6,50

Bond Street 1847 Uzun / Kısa

5,00

6,00
annem sigara içtiğimi bildiği için beni teğet geçecek olan zam.

- anne bana para ver.
+ olum daha dün verdim.
- anne 10 lirasını sigaraya verdim zaten.
+ al amk al.
- adam ol.
amaç sigarayı yasaklamaksa tamamen satışını yasakla. sigara artık lüks bir mal haline geldi.

sonra deniyor ki petrol kaçakçılığı arttı, sigara kaçakçılığı bik bik. artacak tabi. tükettiğim bir maldan yüzde 80 vergi alma hakkını kim veriyor sana? resmen beni gasp ediyorsun. lüks mallardan niye çok düşük vergi alıyorsun. 5 yıldızlı bir otelde yediğinin içtiğinin kdv'si yüzde 8 ama 2 yıldızlı otelde yüzde 18. madem vergi gelirlerini artıracaksın biraz da git lüks mallar üzerinden vergi al. tüketiminden caydırmak istediğin malları ben tüketmek istiyorum ama sen her şeyi benim yerime düşünüp karar veriyorsun. bu hiç hoş değil.

tüm bu zamlara rağmen bütçe açık veriyor. burdan ekonomi bakanımıza, maliye bakanımıza sesleniyorum. iktisatta laffer eğrisi diye bi eğri var. onu bi inceleyin vergi oranlarını ayarlarken. bi de bi isteğim daha var, özel sektörün kaçırdığı vergileri affetmeyin artık. bu ülkenin finansmanını sağlamaktan bıktık. biraz da onlara abanın gaari.

edit: imla.
görsel
Sigaraya yapılan bu zamın bi tarafımıza girdiği yetmiyormuş gibi bir de ortalıkta "oh iyi oldu. zıkkım için. zevktir gereklilik değil. Lüks işi" dye dolaşan gereksizler türüyor. En uyuz olduğum da bu. Sigara içmeyen insana ne oluyor? Benzin'e de zam gelince ben diyim "Araba kullanmıyorum. Lüks işi. Geberin beter olun. Litresine 100 tl verin diye" mantıklı mı? Değil di mi? O yüzden susun bence. Lüks dediğiniz şey sigara lan. Bu toplumda insanların yüzde kaçı golf oynayıp, haftasonları ata biniyor da bir sigarayı lüks görüyorsunuz. insanlar Basic mode da mı yaşasın illa ki?