1. 1.
  elif şafak'ın yeni kitabı.

  https://p.twimg.com/Av50mVZCAAAJ5pP.jpg:large
  ... tam35izmir
 2. 2.
  (bkz: okunması gereken kitaplar)
  3 -1 ... 7nbitirdin
 3. 3.
  yazın geldiğinin habercisidir.
  4 ... philemon
 4. 4.
  çok satanlara girmesi muhtemel elif şafak kitabı.
  ... iskandinav
 5. 5.
  Elif Şafak'ın, Kasım 2010'dan bu yana Habertürk gazetesinde yayımlanan yazılarından oluşan seçkisi Şemspare adıyla yayımlanıyor. Altmışın üzerinde denemenin yer aldığı kitap, yazarın bir önceki deneme seçkisi Firarperest'in devamı niteliğinde. Şafak'ın kadın, yolculuk, edebiyat ve güncel konular üzerine yazılarının yer aldığı Şemspare'nin metinlerine eşlik eden illüstrasyonlar da yine M. K. Perker imzasını taşıyor.

  --spoiler--
  "Vazgeçebilmek bir erdemdir. Bir deli güzel meziyettir ki insan kolay kolay kavrayamaz önemini. Gençken daha zordur buna vasıl olmak. Ama öyle gençler vardır ki ihtiyarlardan bilgedir, o başka. Geri kalan bizler seneler geçtikçe anlarız vazgeçebilmenin kıymetini. Hayat öğretir bize. Hayat ve bir de kronikleşmiş hatalarımız. Kimilerimiz ise hiçbir zaman öğrenemeyiz. Dersimizi almayız. Dün nasıl isek yarın da aynen öyle.

  Vazgeçmek bir zayıflık belirtisidir zannediyoruz. Hatta bir nevi korkaklık, adeta âcizlik. Halbuki tam tersidir. Ancak kendine güvenen, karakteri sağlam ve komplekslerden arınmış insanlar vazgeçmenin erdemine vâkıf olabilirler. Şu hayatta yaşadığımız sorunların çoğunu vaz-ge-çe-me-di-ği-miz için yaşıyoruz aslında. Israr ve inat ettiğimiz için. Takıntılarımızdan dolayı. Takıntı ile tutkuyu birbirine karıştırıyoruz sürekli, oysa ne kadar farklılar. Nasıl da zıt.

  Seviyoruz diyelim, birini seviyoruz, hem de ne çok, ne derin, ölesiye. O kişi de aynı şekilde aşkımıza karşılık veriyor diyelim. Ama sonra, zamanla, tavsıyor muhabbet, örseleniyor. Kazara delinmiş bir balon gibi sürekli hava kaçırıyor, küçülüyor. Giderek canlılığını yitiren bir ateş gibi sönmeye yüz tutuyor. Gün geliyor, sevdiğimiz insan bizden ayrılmak istiyor. inanamıyoruz. Yıkılıyoruz. Kalbimizin etrafında bir yumruk, demirden zırh gibi sıkıyor, nefes alınca bile canımız yanıyor. Dayanamıyor, heyheyleniyoruz. Kabullenemiyoruz. Israrla onu elimizde tutmaya çalışıyoruz. Sinirleniyor, öfkeleniyor, hatta sözlü ya da fiziksel şiddete başvuruyoruz. Gururumuza dokunuyor, nefsimize ağır geliyor böyle terk edilmek. insanız ne de olsa. Etten ve kemikten ve billur bir kalpten müteşekkil."
  --spoiler--
  ... angee
 6. 6.
  Yazarin okudugum ilk kitabi, aslinda okumadim bu kadar cok kitap okuyan ben son bir kac yilda ilk kez bir kitabi yarim biraktim.
  Uzun cumleler, anlamsiz aciklamalar, birbirinden alakasiz hikayeler diyecegim ancak hikaye yok, sozluk gibi bir sey galiba nasil bir kitap oldugunu hala anlayamadim.
  Eger bu kitap diye basildiysa eminim herkes kitap yazabilir ve cok satanlara girebilir.
  -2 ... battaniyeli gazi
 7. 7.
  Elif şafak'ın, Bir kitabı. Çok ses çıkaracak ve sevilecek bir kitap.
  ... macera ruhu
 8. 8.
  güneş parçası anlamına gelen kelime.
  ... martius
 9. 9.
  içinde kadınların halet-i ruhiyeleri hakkında denemelerin olduğu son elif şafak kitabı.
  ... ardahan
 10. 10.
  artık sahil kitapları yazarı elif şafak edebiyat dünyasının hiç ilgisini çekmiyor maalesef.

  (bkz: şemspare gelmiştir)
  1 ... cymbeline