1. 1.
  adanada sokaklarda satılan bir nevi milli yemek. Temizlenmiş bağırsakın içihazırlanan baharatlı pilavla doldurulur. isteyen isteğe göre limon karabiber..vs ilave edebilir. Adanalıların içtikten sonra ayılmak için yediği yegane yemek.
  13 -2 ... berbay
 2. 2.
  işkembe dolması.
  3 -1 ... mamafih
 3. 3.
  adana da yenilen,begenenleri, begenmeyenleri olan yemek. tadı ve yapılısı itibarıyla degil de görüntüsü itibariyle insanları korkutur.
  8 ... electronica
 4. 4.
  büyükbaş hayvanın 4 midesinden biri olan şirdenin temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. görenlerin ilk tepkisi genelde 'nee bu iğrenç boklu şeyimi yiyosunuz öğğhk' olur.. fakat gözlerini kapatıp bi ısırık almaya görsünler müptelası olurlar.. aynı zamanda alkolun panzehiridir..
  4 -1 ... tusu
 5. 5.
  yenilirken dikkat edilecek hususları;

  *temiz olmalı,kokmamalı,
  *ipinin çekildiginden emin olunmalı,
  *acıyı fazla abartmamalı, bunu yedikten sonrası da var!
  *kaç tane yiyebileceginizi degil, kaçt ane yemeniz gerektigini hesaplayın...
  3 ... penta-don
 6. 6.
  koyunun bir iç organıdır. kurbanın derisi hariç her yerini yiyen biz adanalıların gece sokaklarda yemeğe bayıldığı bir yiyecektir.
  4 ... dispatcher
 7. 7.
  gece gece yol boyu yapılmasına neden olan, bulvarların tum kirini tasıyan fakat adanada bunun bir önemi olmadıgı için bayıla bayıla yenilen, tuhaf bir görüntü ve kokuya sahip yiyecektir kendileri. ayrıca bol kimyonlusu da ayrı bir denelinesidir
  2 -1 ... tiz kellesi vurula
 8. 8.
  işkembe dolmasına benzerliğinden dolayı uzun süredir denemek istediğim ve nihayet adanaya yolum düşmesi nedeniyle bir ısırık almak gafletinde bulunduğum iğrenç ötesi yiyecek.
  satıcıya ayıp olmasın diye gözden kaybolana kadar elimde ısırır gibi yaparak yürümek zorunda kalışım da ayrı bir eziyet olmuştur.
  siz siz olun, denemeyin derim ben.
  3 -6 ... infantes
 9. 9.
  şırdancılık adana'da neredeyse başlıbaşına bir sektördür. yaz-kış farketmez, her köşebaşında bir şırdancı vardır, meşhur şırdancılar vardır. küçük başlayıp işi şırdan toptancılığına götürenler olmuştur. özel günlerde evlerde de yapılır. evde yapılmak istendiğinde bulması pek kolay sayılmamakla beraber, 2-3 gün öncesinden kasaba rezervasyon yaptırarak alınabilmektedir.
  1 ... comandante
 10. 10.
  Kötü kokuyor, Adanada yıllarca yaşamama rağman asla yemeyi düşünmedim. kokoreç yiyebiliyorsanız no problem, deneyin mutlaka.
  2 -1 ... grissel