bugün

gırgır dergisinin önemli çizerlerinden deniz kestane' nin, halk insanı özgecan' ın okunası maceraları.
Deniz kestane adlı çizerin yaratmış olduğu '' safiye soyman ın kocası faik bey '' i andıran karakter. en çok kullandığı sözcük ise '' fındık gız '' dır.
güzel ve kulağa hoş gelen bir bayan ismidir.

özge nin anlamları: '1. Başka, gayrı, diğer. Yabancı, ağyar. 2. iyi, güzel. 3. iki dağ arasındaki dereciklerin birleştiği yer, derenin başlangıcı. 4. Şakacı. 5. Cana yakın, sıcakkanlı. 6. Yürekli, gözü pek' dir. can ın anlamını söylemeye gerek duymuyorum.

ayrıca:
leyla bir özge candır
kara gözlü ceylandır
doyulmaz hüsnühandır
kanılmaz bir içim su...

son olarak: bu isim, 'özgecanım' gibi hoş ve farklı söylemlere, açık ve müsaittir. güzel oluyor ya, hakkaten...
güzel ama bahtsız bir kızın ismiydi:

(bkz: özgecan aslan)

allah rahmet eylesin.
Toplumumuzda bulunan ve kendinin bir insan olduğunu sanan varlıklardan birinin işlediği cinayet. Benim bu cinayette dikkatimi çeken şeyse şu oldu, katili özgecanı sadece bir nesne olarak mesela kağıt gibi görmesi. Hani kağıda yazdığımız veya çizdiğimiz şey hoşumuza gitmezde kağıdı keseriz veya yakarız.
Bu kızın adını duyunca tüylerim diken diken oluyor. Ne yazık ki diğer mahkumlardan gerçek adaleti bekleyen bir ülkeyiz.
(bkz: allah rahmet eylesin)

edit: (bkz: özgecan aslan)

edit: 2) bu tanıma oy vermeyin arkadaşlar.
(bkz: başlık canlandırıp artı oy kazanmak)
gecenin o saatinde sokakta ne işi vardı? bu cümleyi hatırladınız mı?

-özgecan
-münevver
-ceylin
-helin

bitmiyor. bitmez. bitmeyecek. ne ilkti ne de son olacak.

insanlar değişmez. yasalar değişmeli. bu cinayeti türkiye cumhuriyeti işlemiştir. adalet sistemi işlemiştir...

ingilterede bir parkta bir kızı sadece korkutan adama (dokunma yok, taciz-tecavüz yok) 7 yıl 7 gün hapis verildi. herkes bilir. korkutmanın cezası 7 gün, ingiliz kızlarının parkta dolaşma özgürlüklerinin engellenmesi 7 yıl... adam sadece korkuttu. elini bile sürmemiş kıza. hakim veriyor 7 yıl.

-sen kimsin lan bir ingiltere vatandaşı bayanı korkutuyorsun? o kadın bir daha tek başına parkta gezmeye korkacak. bunun bir bedeli olmalı.

yat 7 sene aklın başına gelsin. adam o yattığı 7 sene boyunca neler düşünecek dersiniz? ben sadece bir kızı dokunmadığım halde korkuttuğum için bu kadar ağır bir ceza alıyorsam, kıza kötü bir şey yapsaydım boku yerdim herhalde diye düşünecek. çıktığında ise süt dökmüş kedi olarak devam edecek hayatına. bir daha herhangi bir kıza selam bile veremeyecek korkusundan.

ama türkiyede her gün duyuyoruz.

- şortlu kadına tekme attı...
- ramazanda sigara içen kadına yumruk attı...
- bilmem ne yapan kadına bilmem ne yaptı...

sonuç: serbest kaldı.

adaletin bu kadar türkiye. nerede kadına değer? nerede insana değer?

adam öldürürsün 20 yıl verirler. pişmanım dersin 15e düşer. mahkemeye takım elbiseyle çıkarsın 10 yıla düşer. neymiş efendim iyi hal göz önünde bulundurularak. sıçarım öyle iyi hale. takım elbise değil astronot kıyafeti giyse ne olacak o hayvan!!!

sonra o 10 yılın 7-8 yılını yatar çıkarsın. neymiş denetimli serbestlik. ulan denetlesen nolacak? birine bir şey yaptı diyelim. o giden geri mi gelecek o hayvan herif kalan cezasını da çekince?

sözün özü türkiyedeki adalet sistemi türkiyedeki adaletsizliklerin bir numaralı sebebidir. evet başka ülkelerde de oluyor bu tür olaylar belki. ama bu kadar çok değil. bizim ülkemizde artık böyle olay olmadan geçen bir güne şaşırır hale geldik.

ben bir erkek olarak her bu tür olayda önce kendimden sonra hemcinslerimden utanıyorum. ve allahtan kız çocuğumun olmamasını diliyorum. çünkü onun başına böyle bir şey gelmeyeceğinin garantisini kimse veremez bana. hele ki böyle adaletsiz bir ülkede yaşıyorsan...

bir ülke düşünün ki sabah evden çıktığınızda ölmeden, vurulmadan, kaza geçirmeden, tacize tecavüze uğramadan akşam eve dönebileceğinizin garantisi yok.

eskiden böyle değildi bu ülke. yazık oldu. çok yazık...
Bir annenin, " çok acı çekmiştir, keşke kurşunla öldürselerdi" diyeceği kadar, şeref ve erdem yoksunu zibidiler tarafından hunharca öldürülen genç kızdır.
Yitip gidişinin Yıldönümüdür.
Ruhu şad olsun!
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.