1. 1.
  Pamuk,kenevir veya sentetik iplikten dokunmuş büyük torba.
  ... italiano
 2. 2.
  siyasi anlamda yakın zamanda çok tepki çekmiş, kafaya da geçirilebildiğini öğrenmiş olduğumuz kumaş poşet.
  ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  traktörlerinin plakası 50 nd 535'di. sıradan insanlardı. bir traktörleri vardı işte altlarında, fiat marka. her işlerine o koşardı. memlekette bir tarlaları vardı. mahsulü oradan alırlardı. memleket sıcak, memleket çorak. toprak da öyle. sadece patates ile soğan ekebiliyorlardı. sabahın alacakaranlığında gelmişlerdi istanbul'a. çiftçi yolu biliyordu. niye sorup sual etsin ki.

  her sene şehre geliyorlardı. ilk geldiklerinde, bir tek en büyük kızı işlere yardım edebiliyordu. şimdi diğer iki çocuk da çalışıyordu. çalışmak istiyorlardı. köydeki hocaları da ses çıkarmıyordu buna. "atlaslardan dünyayı öğrendikten, ödevlerinizi yaptıktan sonra vakit kalıyorsa gidin ananıza babanıza yardım edin" diyordu.
  amca çocuğu 25 senedir şehirde oturuyordu. bazen şehre geldiklerinde onlarda kalırlardı. cepleri para gördüğünde. çoğunlukla traktörün kasasında uyurlardı. gece soğuk olduğunda üstlerine kalın bir battaniye çullanırdı.
  işleri belliydi. bir hal vardı, sebze hali. orada geçerdi ömürleri. çiftçinin karısı, patates ve soğanları ayrıştırırdı. kocası ve çocukları bunları pembe renk fileli çuvallara doldururlardı. dolan çuvalın ağzı düğümlenir, traktörün bir köşesine istifienirdi. istifleme işi de çiftçinin karısına aitti. kasadaki işleri o yürütürdü. çiftçi ile çocukları ayrıştırmayı muşamba üzerinde yapardı. muşamba üzerinde ayıklanırdı soğan ve patatesler. adam sürekli küfür ederdi. çocukları ise ses çıkarmazdı. karısı ise sadece işine bakardı.

  bir gün, pazar'a çıkmalarına az kala bir adam geçti karşılarına. onları seyretti. bunlar ne yapıyor diye. sonra,"kaç paraya satıyorsun kilosunu?" diye sordu çiftçiye. patatesleri gösteriyordu. soğanlar hala dağınıktılar, çuvala doldurulacaktı. "50 kuruş" dedi adam. ağzından uçtu kelime. "kaç kilo geliyor bu "çuvallar?" diye sordu adam bu sefer. "15" kilo diye cevap verdi çiftçi. çiftçiye bir çuval uzatıp tartmasını istedi. çiftçi hemen arabadaki büyük teraziyi getirdi şu bildik el terazilerinden. fileyi kancaya tutuşturdu, teraziyi havada tutup çuvalı tarttı. adam çuvalın parasını ödeyip çuvalı kendi arabasının kasasına attı.

  az sonra aile tekmil çuvalları doldurdukları garaj kapısının önüne geri döndüler. 3 çocuk, babalarının işaret ettiği yere çömeldiler, baba da yanlarına geçti. ses etmeden patatesleri ayırmaya başladılar yine. çürükleri bir tarafa, tazeleri başka bir tarafa ayırdılar. adam, patatesleri ayırmaları bittikten sonra traktörün kasasından boş bir çuval getirdi, taze patatesleri bu çuvalın içine doldurdular. çuval dolunca, ağzı bağlandı, traktörün kasasına özenle istiflendi.

  adama satılan çuvalı saymazsak hazırlanan ilk çuval buydu ve yaklaşık 45 dakika boyunca aynı işeye devam ettiler. beş dakika dolmadan bir çuval hazırlanıyordu. 45 dakikanın sonunda toplam 12 çuval patetes hazırlandı.

  patates ve soğanı doldurdukları yerde bir fabrika vardı. garaj kapısının karşısındaydı. demir fabrikasıydı. demin ki adam da zaten oraya gelmişti de çiftçiyi şans eseri görmüştü. önceden tanımıyordu. fabrikanın çalışanları, çuvalı elden satın alan adamın arabasındaki demir kapaklar indiriyorlardı. iş bitince adam ile fabrika şefi bir bardak çay içtiler şefin odasında. fazla sürmedi ama bu;işleri olduğunu bahane etti adam. bir an önce gitmesi gerektiğini söyledi. şef ise, razı olmamıştı. illa ki bir çay içmesini istiyordu.

  sonunda adam ikna olmadı, şefe rast gelsin deyip odadan çıktı. çiftçi ve çocukları hala patates ve soğan ayıklıyorlardı. arabaya bindi. bir an, uzun uzun, önünde duran traktöre baktı. çok sürmedi bu, kamyonunu çalıştırıp yola koyuldu.
  ... zinani
 4. 4.
  michael todd adlı bir ingiliz vatandaşının 'türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi' olayını anlattığı kitabı. doğan kitap'tan çıkmış. sağlam para kaldıracak gibi görünüyor.
  ... nikim yok benim
 5. 5.
  (#3105494)
  ... mulayim
 6. 6.
  icine patates doldurmak varken, cesitli yarismalarda heder edilen, el emegi goz nuru yegane malzeme.
  ... kanatligokyuzu
 7. 7.
  bazen askerlerin kafasına geçirmek içinde kullanılır.
  ... ask kadar siyah
 8. 8.
  Iraktaki II.Korfez savaşı sırasında Türk Askerlerinin başına The Fuckn States of B*tch ( USA ) askerleri tarafından geçirilen pamuktan veya iplikten dokunmuş bir torbadır.
  Çok amaçlı bir torbadır. Ev taşınması, eşya saklanması, Buğday, Arpa vb ürünlerinin saklanmasında kullanılır.
  ... yasemininpenceresikapandi
 9. 9.
  sonunda kızına kavuşup kavuşamadığını öğrenemiyorsunuz. garibime giden bu adamın kurtlar vadisi ırak filmini saçma olarak nitelendirmesi. o acıları çekmiş birinin beğenmese de en azından saçma deyip kötülememesi gerekirdi bence.
  ... darkness nights
 10. 10.
  argoda refleksleri zayıf, kötü kaleci.
  ... dick advocaat