noel ağacı süslemek bir türk geleneğidir

 1. 1.
  fransız la depeche gazetesinde yayınlanan tarihi gerçek.
  La Depeche gazetesi, 25 Aralıkta kutlanan Hristiyanların Milat Yortusu yani Noel bayramı dolayısıyla çam ağacı süslemesinin aslında Orta Asya’da Türk kabilelerinden gelen bir Türk geleneği olduğunu yazdı.
  noel ağacı süslemek bir türk geleneğidir

  bir senenin daha sonuna geldik.
  aralık ayındayız.

  bizim binlerce yıllık bir geleneğimiz var.
  (bkz: nardugan bayramı)

  biliyorsunuz ki türkler binlerce yıldır 21 aralık'ı, 22 aralık'a bağlayan geceyi kutsal sayarlar ve bunu karanlıktan, aydınlığa çıkış olarak "nardugan bayramı" adı altında kutlarlar.

  işte fransız gazetesi de türklerin binlerce yıllık çam ağacı süsleme geleneğine yer vermiş ve noel için süslenen çam ağaçlarının esasen bir türk adeti olduğunu yazmış.

  --spoiler--
  Noel Ağacı dünyada her zaman bir yaşam ağacı olarak kabul edilmiştir.
  Süslenen çam ağacının Mesih ile hiçbir ilgisi yoktu, sadece kış gündönümü zamanında “güneşin yeniden doğuşunun” şöleni idi. Türk kabileleri, yalnızca Türkistan’da yetişen beyaz bir köknar ağacını seçmişlerdi.
  “Geceye karşı savaşacak ışık tanrısını, karanlığın ilahiyatını temsil etmek için en güzel ağaçlardan birini alıyoruz “ diyorlardı...
  Işığın zaferinin kutlaması, yani yılın ilk gününe “Nardugan Partisi “ denirdi. Türk boyları bu günü “beyaz köknar ağacı” altında kutlar, kurdeleler ile süsler, ağacın altına hediyeler koyar, tanrılara adak adarlar. Daha sonra pastalarla birlikte bulacağımız festival ekmekleri, Saint-Basile çörekleri...
  Tüm aile yakınları olarak bir araya gelinir ve ziyafetler düzenlenirdi...
  Nar Noel zamanda her yerde bulunur. Bu bir güç ve bereket sembolü ve Ortodoks Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında bulunur.
  --spoiler--

  işte noel ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu böyle işlemiş fransız gazetesi.

  biz bunu yıllardır yazıyoruz;
  (bkz: nardugan bayramı için çam ağacı süslemek/#38471407)

  malesef bugün geldiğimiz noktada binlerce yıllık bir türk geleneğini uygulayanlara, bu geleneğimizi canlı tutanlara "kafir" diyen şerefsizler var.
  bugün avrupa bile çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söylerken, güya türk olan bazı cahiller binlerce yıllık geleneğimizi bir hristiyan geleneği olarak kabul ediyor ve çam ağacı süsleyen türklerin hristiyanlaştığını iddia ediyor.

  yahu sizin hristiyan dediklerinizin tarihi kaç sene?
  2000.

  peki ya türk tarihi?
  en az 16.000 sene...

  binlerce yıllık bir türk geleneğini hristiyan geleneği olarak kabul etmek, sadece 2000 yıllık tarihi olan hristiyanlara karşı ezikliğini kabul etmek demektir.
  biz her sene bu geleneğimize sahip çıkıyoruz çok şükür...

  fransız gazetesinin haberinin linki;
  https://www.ladepeche.fr/...ion-venue-de-turquie.html
  16 -2 ... tengir budun