psycho

 1. 118.
  psycho

  bir alfred hitchcock filmi.

  sinema tarihinde büyük filmler vardır. dönemine damga vurmuş, gişe rekorları kırmış, inanılmaz paralar kazandırmış filmler.. alfred hitchcock'un psycho'su da bu filmlerden bir tanesi. kendisinin gişe anlamında en büyük başarısıdır.

  Robert Bloch'un kısa, ucuz bir romanıdır aslında psycho. north by northwest filminden sonra, yapacak yeni bir film ararken, bu ucuz roman çıkar karsısına. Yanlış hatırlamiyorsam, sadece duş sahnesini okur ve etkilenir. daha sonra ise kitabin hakları alınır ve bütün kitapçılardan toplatılır. dönemin ünlü film stüdyoları filme destek olmaz, hitchcock evini ipotek ederek parayi bulur ve filmi yapar. O güne kadar kazanmadığı kadar büyük para kazanır ve şöhretinin zirvesini yaşar.

  filmden uzun uzun bahsedecek değilim. Zira, kusursuza yakın, bildiğimiz harika bir hitchcock filmidir psycho.

  yazının başında büyük filmler vardır demiştim, bunun sebebine gelelim. bir filmi büyük olarak tanımlamak için gerekli olan nedir? Büyük paralar kazandırması, gişede tüm zamanların en iyisi olması, kusursuza yakın olması, seyirciye hitap etmesi... liste uzar gider. lâkin, Alfred hitchcock'un psycho'su tüm bunları başarmanın yanında, zamana da direnmiştir.

  1990'lı yıllarda filmin hakları satılır. gus van Sant's adında amerikali yönetmen, plan plan filmi tekrar çeker. Yanlış okumadınız, plan plan. Adeta hitchcock'u taklit etmeye çalışır fakat başarılı olamaz.

  ilgili video: https://youtu.be/xI_4LT7BTm4

  2013 yılında hitchcock adlı bir film çıkar. psycho filminin yapılış sürecine ve hitchcock'un hayatının bir kısmını beyaz perdeye taşır. Ayrıca, bu film ile ilgili de bir şeyler yazmıştım: (#42251725)

  2017 yılında, 78/52: hitchcock's shower scene adlı bir belgesel yayınlanır. Ünlü yönetmenler hitchcock'un o klasikleşmiş duş sahnesini en ince ayrıntısına kadar inceler. her yönden inanılmaz yenilikci bir sahnedir. o güne kadar denenmemiş bir şeyler vardır ve dönemin amerika sinemasına aykırıdır. (Bu arada, küçük bir bilgi: hitchcock, duş sahnesinde kanlar siyah beyaz gözüksün diye filmi siyah beyaz çekmiş.)

  Tüm bunların haricinde, hitchcock'un psycho'su, binlerce sayfalık tezlere, yazılara da konu olmuştur. şunu demek istiyorum, psycho sinema tarihinin en değerli, en büyük filmidir. zira, üstünden neredeyse 50 sene geçmesine rağmen bu kadar konuşulan, sevilen ikinci bir film yok.

  Ayrıca, filmin tüyler ürperten o soundtrack'ini de unutmamak lazım.

  O da şurada: https://youtu.be/DDtJUSYoLDE
  8 ... mr hitchcock

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle