hitchcock

 1. 10.
  Yönetmen Sacha Gervasi'nin çektiği, alfred hitchcock'un hayatının kısa bir kısmını izlediğimiz biyografik film.

  film, north by northwest filminin galasıyla başlıyor. yüzeysel geçilen çoğu sahne, 'ya sen bugüne kadar çok başarılıydın, artık başarılı olamayacaksın' mihvalinde. filmin ana odağı pyshco filminin yapılışı olsa dahi, olaya bayan hitchcock dahil oluyor ve o çok sevdiğimiz duş sahnesini bile sadece 30-45 saniye görebiliyoruz. filmin sonu da pek yüzeysel lâkin, bunları bırakıp biraz da iyi tarafından bahsetmek gerekli.

  gerçekten hitchcock filmlerini seviyorsanız, bayıla bayıla izleyeceksiniz demek bu. 'bay hiçkak' ile aranız yoksa, bulaşmayın dediğim filmdir.

  izleyenler hatırlar, hitchcock'un televizyon için yaptığı hitchcock sunar programına göndermeyle başlıyor film, bakın bu kocaman bir tebessüm sebebi. filmin sonu da bu şekilde bittiği için, aslında film bay hitchcock'u doğru çıkarıyor. izlediğimiz en gergin film, gerçekten kendi hayatı.

  anthony hopkins'e ise kesinlikle değinmek gerek. o final sahnesinde, seyircilerin cigliklarini izlerken ne kadar tatlıydı. konuşmasını da birebir yapabilmiş.

  o meşhur sahne: https://youtu.be/0_hajel24IE

  Ayrıca, film dönemin amerika'sını da pek iyi anlatıyor. film yapmanin zorluklarını pek güzel göstermiş. bu mekanizmanın dâhilinde hitchcock dahi olsanız, istediklerini yapmak zorundasınız temaliydi çoğu kısım. saçma sapan bir sansür sistemi ve tekellemiş bir sinema bugün bizim de çektiğimiz bir sorun.
  2 ... mr hitchcock

Alakalı Başlıklar

Devamını Görüntüle