bugün

zorba the buddha

osho'nun homo novus'u (latince 'yeni insan'). nietzsche'ninki nasıl ubermensch ise osho'nun tahayyül ettiği insan da buda-zorba, özgün adıyla zorba the buddha'dır. kavramı, yaratıcısı osho'nun ağzından dinleyelim:

''Geçmiş çok karanlık ve kasvetliydi. Ruhun karanlık gecesiydi. Ve baskılanmış olduğu için saldırgan oldu. Bir şey baskılanırsa, insan saldırgan olur, her türlü yumuşak niteliği kaybeder. Şimdiye dek hep böyleydi. Eskinin bir yana bırakılması, yeninin müjdelenmesi gereken noktaya geldik. Yeni insan ya öyle, ya böyle olmayacaktır-hem/ve olacaktır. Yeni insan topraksı ve ilahi olacaktır, bu dünyadan ve diğer dünyadan olacaktır. Yeni insan bütünlüğünü kabul edecek, içsel bölünme olmadan onunla yaşayacaktır, bölünmeyecektir. Tanrısı şeytana karşı olmayacak, ahlakı ahlaksızlığa karşı olmayacaktır; o karşıtlık bilmeyecektir. ikiliği aşacaktır, şizofrenik olmayacaktır. Yeni insan ile birlikte yeni bir dünya gelecektir, çünkü yeni insan farklı, niceliksel bir şekilde algılayacaktır. Tamamen farklı, henüz yaşanmamış bir yaşam sürecektir. Gizemci, şair, bilim insanı olacaktır. Seçmeyecektir: Seçeneksizce kendisi olacaktır. Benim öğrettiğim budur: Homo novus, yeni insan, insansı değil. insansılık doğal bir olgu değildir. insansı toplum tarafından yaratılır. insansı yaratılmıştır, imal edilmiştir. Her çocuk bir insan olarak doğar; bütün, tam, canlı, bölünmemiş. Toplum hemen onu boğmaya, parça parça kesmeye başlar. Ona ne yapacağını, ne yapmayacağını, ne olacağını, ne olmayacağını söyler. Bütünlüğü kısa sürede kaybolur. Bütün benliği konusunda suçlu hissetmeye başlar. Doğal olan her şeyi reddeder ve bu reddediş içinde yaratıcılığını yitirir. Artık yalınızca bir parça olacaktır ve bir parça dans edemez, bir parça şarkı söyleyemez. Ve bir parça her zaman intihara eğilimlidir, çünkü parça yaşamın ne olduğunu bilemez. insansı kendi başına karar veremez. Başkaları onun için karar vermiş durmuştur; anne babası, öğretmenler, önderler, rahipler; tüm kararlılığını onlar almıştır. Karar verirler, emir verirler, o yalnızca takip eder. insansı köledir. Ben Özgürlük öğretiyorum. Artık insanın her tür bağı yok etmesi, tüm zindanlarından çıkması gereklidir, artık kölelik olmamalıdır. insanın birey olması gereklidir. Asi olması gereklidir...Arada bir birkaç insan geçmişin zulmünden kaçmıştır, ama yalnızca arada bir. Orada burada bir isa, orada burada bir Buda. Bunlar istisnadır. Ve bu insanlar, Buda ve isa bile bütün olarak yaşayamamıştır. Denemişlerdir ama toplumun tamamı buna karşıdır. Benim yeni insan kavramım Yunanlı Zorba (nikos Kazancakis'in ünlü romanı Zorba'nın kahramanı) ve aynı zamanda Buda Gautama olacaktır. Yeni adam Buda Zorba olacaktır. Tensel ve spiritüel olacaktır; fiziksel, tamamen fiziksel, bedenin içinde, duyuların içinde, bedenden ve bedenin mümkün kıldıklarından zevk alarak, ama yine de büyük bir bilinç, büyük bir tanık orada olacaktır.''