bugün

Tahmin etmek ve olasılık hesabı yapmak mümkündür, yuvarlak tahminlerde tutabilir, mesela ilerde büyük bi savaş çıkacak, iki süpergüç karsı karsıya gelecek, büyük göçler olacak, kuraklık bas gösterecek, dünya afet ve depremlerle sarsılacak falan filan gibi. Kısacası Gelecegi bilmekte Önemli olan sey her zaman olabilecek adı konmamıs yuvarlak şeyler söylemek değil, gelecek tahmininde nokta atısı yapmaktır, onuda yapana ben hiç rastlamadım.
önceden haber verirse mümkündür. *
öncesinde zaman kavramının iyice açıklığa kavuşturulması gerek. evrendeki entropik artış bizde zaman dediğimiz hissi yaratıyor. bu durumda zamanın özünde yatanın bilgisine eriştiğimiz vakit bu soru tamamen değişebilir.

evrende ışık yılları ötede bizim gibi yaşayan zeki canlılar olduğunu farz et. ancak zaman kavramını bizden çok farklı şekilde yorumladıklarını düşün. böyle bir durumda sorulan sorular ve cevapları değişkenlik gösteriyor. ancak yine de bu konuya dair bir öz soru ve öz cevap bulunmak zorunda diyorsak eğer -ki varsa bu mutlak bilgiye erişim anlamına geliyor- o zaman bir cevaba ulaşabiliriz demektir.
değildir. bir şeyi gerçekleşmeden önce sadece tahmin edebiliriz gerçekleşince ise biliriz. eğer bu yanlışsa o zaman tamamlanmış bir videoyu oynamış gibi oluyoruz.

mesela bir video on dakka sen 5. dakkasındasın ama 10 dakkası sen 5. dakkasında olduğun halde biliniyor. o halde biz hayata bilindik bir sahnenin sonsuz tekrarı diyebilir miyiz?

neyse.
Gaybı bilen Allah'tır.
bazı konularda mümkündür örneğin yaşlanacağımız ve bir gün öleceğimiz gibi. ama bunların ne şekilde olacağını bilemeyiz, hangi şekilde olmasını istiyorsak buna çaba gösterebiliriz daha sağlıklı bir yaşam gibi.
görsel
Suan olusan problemlerden kurtulup gelecekteki sorunlara ne yol acabilir onlari arastiririz ve isin kotusu bundan ileriye gidemeyiz.
Bir diziden bir filmden spoiler yiyince tüm tadımız kaçıyor, geleceği bilsek intihar ederiz herhalde.

inşallah mümkün olmaz ben ölene kadar.
Soru eklerini ayırmayı öğrenmenizden bile daha mümkündür.