türkiye internet tarihi

 1. 1.
  Önceleri tübitak ile bağlantılı olarak odtü ve bilkent'de vardı. internete bu kurumların bilgisayar laboratuarlarından girebilirdiniz. Eğer evden bağlanmak istiyorsanız, önce şehir içi telefonu çevirir gibi bu kurumlardan birini ararsınız daha sonra, santral tarafından internete bağlanırdınız. Ödediğiniz ücret şehir içi telefon konuşmasına denkti. Hoş o zamanlarda çok da vakit geçirmezdiniz internet başında, tek bildiğimiz arama motoru altavistaydı. O dönemler sohbet, forum ve mesajlaşma kavramı sadece buces bbsden ibaretti, orada da basit mesajlaşmalar dönerdi. genelde bilimsel ve sanatsaldı mesaj panoları.

  Daha sonra evlere servis sağlayan şirketler çıktı, adanet, superonline ve niceleri, o dönemler hayatımıza yahoo ve irc girdi. Yahoo'da arıyor, irc'de muhabbet ediyorduk. irc'nin ilk dönemlerinde, gerçekten çok keyifli muhabbetler dönerdi, sanat kanalları, edebiyat kanalları, mesleki ve bilimsel kanallar vardı. Geyik de dönerdi ama düzeyli bir ortam vardı. Kanallar da muhabbet ortada döner, pek özele girilmezdi.

  Servis sağlayan şirketler ve temiz chat dönemi, internet kafelerin açılmaya başlaması ve icq ile son buldu. icq ülkemizde popüler olan ilk kişisel haaberleşme programıydı ve çok kısa bir süre de çivisi çıktı. irc'ye ise internet kafelerden yapılan ataklarla birlikte zurna kültürü hakim oldu, ve birçoklarının bilgisayarından bir daha kurulmamak üzere silindi. Konuştuğunuz kişiden fotoğraf istemek, o güne kadar sadece nick olan insanların ete kemiğe bürünmesi bu döneme yansır.

  icq dönemi nispeten uzun sürdü, ve hemen sonrasında forum siteleri ve msn messenger aynı anda hayatımıza girdi, öncelikle belli konular hakkında yazdığımız yazıların kalıcı olmasını istedik, daha sonra ben şöyleyim ben böyleyim diyerek biraz da hava atmak. Sözlük fikrinin doğumuda aslında bu dönemlere denk gelir. (Belki biraz önceye diyelim tam doğru olsun.).

  Forumlar giderek geyiğe meyletmeye başladı ekşi ilk 3 nesil hükümdarlığı bitti, forumlar arkadaş bulma sitelerine döndü, sırasıyla yonja, 80630, sosyomat, facebook geldi. Artık internette bir nick değildik, adımızla adresimizle, telefonumuzla, fotoğraflarımız ve videolarımızla orada yaşıyorduk.

  irc'de özel penceresi açmanın ayıplandığı günlerden, evimize webcam kurarak hayatımızı yayınladığımız günlere çok kısa bir sürede geldik. iyi mi ettik, kötü mü ettik bilmiyorum fakat sanki pikselleştikçe gizemimizi kaybettik.
  75 -4 ... experimental
entry'i yoruma kapat
 1. henüz yorum girilmemiş.