bugün

sözlük yazarlarının itirafları

engelli maaşına bile bağlanamıyorum sözlük.
8.5 yıldır diyaliz makinesine bağlanıyorum böbreklerimin iflası nedeniyle. yaş 26. askere de gidemedim. sağlık sorunları nedeniyle askere gidemeyenlere devlet maaş hakkı tanıyıp 3 ayda bir maaşa bağlıyor. 6 yıl önce yeşilkarta geçecektim. babamın üzerinden sigortalıyım. özel diyaliz merkezi babama "yeşilkart anlaşmamız yok. diyalize almarız" dedi. babamda yeşilkarta geçirmedi. bulunduğum ilçenin devlet hastanesinde de yer yoktu. yeşil kart anlaşması olan tek hastane devlet hastanesidir. nihayet 2010 yılında boş yatak çıkmıştı bana. başladım devlete ama 6 ay boşuna bekledim. babamın maaşı asgari ücretten fazla olduğu için yeşil kart kabul edilmedi. tekrar özel diyaliz merkezine döndüm. kaymakamlık bekar olsaydı ve aileden ayrı yaşamış olsaydı yeşil karta geçerdi dedi babama. bir kaç ay önce sigortadan engelli maaşına bağlanmak istesemde sigortamın iptal olma riski yüzünden vazgeçtim. diyalizde bir arkadaşımın başına böyle gelmiş. doktor onaylı yüzde 90 engelli raporum var. bu konuda yasayı bekliyorum. geçen ay böyle bir kanun gündeme gelmişti. inşallah mağduriyetim çözülür. geçinemiyorum. ömür boyu 3-5 lira harçlıkla geçinemem.
güncel Önemli Başlıklar