bugün

söykü dergisi sayı 5 oda

güzel dergimizin, yeni kalemlerle kuvvetlendiği -ve şenlendiği- beşinci sayısı. yeni yazarlarımıza buradan hoş geldiniz demek istiyorum.

dergiye yazan, yazı yollayıp da yayınlanmayan, okuyan, hazırlayan hatta bu başlığa girip ıyyy iğrenç diyenlere dahi teşekkür ediyorum... hepimizin ellerine sağlık olmuş bu sayı...

naçizane görüşlerim aşağıdadır her zamanki gibi...

bu aşkın hırsızı sensin @571 1071 1453 1881 1905 1923

yalın bir anlatım yapılmış hikayede. Yaşanan olay biraz daha gerilimli anlatılabilirdi sanki…
diyalogların üst üste bindirilmesi haricinde okuma keyfini bozan hiçbir şey yok, gayet akıcı ve okumaya değer bir yazı… yazarın ellerine sağlık…
--

misafir ve yolcu @avea11

konu olarak gerçekten enteresan bir hikaye. Mekan geçişleri hikayenin temposunun düşmesini engellemiş. Kafa sesiyle başlayan öykünün öyle devam edeceğini zannettim ama öyle değil, yanıltmasın. En nihayetinde okunması gereken yazılardan. ilgi çekici. Yazarın ellerine sağlık.
--

gözleri karanlık adam @biradetbeyfendi

kaliteli cümleler ve yine kaliteli betimlemeler eşliğinde sizi bambaşka bir odaya sürükleyecek –güzel- bir hikaye. Fazla söze gerek yok gerçekten. Yazarın ellerine sağlık.
--

katlime bir bahaneydi sevgin @experimental

ilk başta bir “n’oluyo?” diyorsunuz ama sonunda anlıyorsunuz. Saçma bir değerlendirme evet. Aslında biraz içsel bir hesaplaşma gibi gözüküyor baştan –hikaye. Ancak sonunda sizi ters köşeye yatırabiliyor. Keyifli bir hikaye demek isterdim ama konusu buna izin vermiyor. Sosyal bir yaraya farklı bir bakış açısı... yazarın ellerine sağlık.
--

kalbimin odalarında yalnızlıkla tango yapmak @f628

yazarın kendisini ana karakter olarak kullanması değişik olmuş. Ancak naçizane tavsiyem yıldızlı bakınız olarak girdiği cümleleri ara cümle olarak kullanması yönünde. Okunabilirliği arttırmak adına… diyaloglar güzel ve sonunda yine beklenmedik yerden vuran bir yazı… yazarın ellerine sağlık…
--

okyanus mavi @forrest

ilginç bir hikaye daha. Anlatım akıcı, cümleler sağlam. Sadece konu biraz klişe. Ama yazar altından kalkmayı başarmış. Kendisine burada “run!” demek istiyorum. Bu günkü hava durumuna çok uygun bir yazı olmuş. Bu yüzden Okurken gerçekten keyif aldım… yazarın ellerine sağlık…
--

düş oda bir salon @hanna

kısa ama öz bir hikaye. Öz çünkü; bizi anlatıyor. Türk filmlerinden kısa bir kesit gibi. Aslında bu hikaye de klişe. Ama gerçeklik payı ve yine yazarın işleyişi, hikayenin sıcacık olmasını sağlamış. Yazarın ellerine sağlık.
--

yalanlardan doğan güzel gerçekler @inanna salome

değişik bir yazı olmuş. iki adet mektupla hikayeye şekil verilmiş. Sanki kısaca olaylardan bahseden bir girişi olsa daha iyi olurmuş. Yine de güzel bir hikaye. Yazarın ellerine sağlık.
--

bir otel odasında bıraktım sensizliği @kaideyi taciz eden istisna

bu sayıda okuduğum en güzel diyaloglara sahip hikaye bu. Hikayeden çok, bir tiyatro metni gibi. Yazarın emeğine sağlık. Başarılı bir hikaye olmuş…
--

kırık toprak kokusu @little finger

kısa kurulmuş cümleler okuyucuyu sıkmıyor. Yalın, şık bir hikaye. Yazarın yılmadan devam etmesi dileklerimle. Yazarın ellerine sağlık.
--

sarhoşlar yalnızlar ve duvarlar @mbaran

12 angry men kokusu aldım bu hikayede * . karakterlerin isimlerini sıfat olarak kullanmak çok eğlenceli.(yok, sıfatlarını isim olarak kullanmak… yada her neyse…) Ben de çok severim bunu yapmayı. Gerçekten keyifli bir hikaye. Atmosfer, konu vs. sağlam… yazarın ellerine sağlık…
--

yıldızlar da çığlık atar @mo ni fe

bizi anlatan bir hikaye daha. Argo kullanımı olsun, mekan tasvirleri ve çizdiği atmosfer olsun, kaliteli bir hikaye olmuş. Yazarın emeğine, ellerine sağlık.
--

hastane kalabalığı @nickingham

tam olarak başlığının karşılığı bir yazı. Okurken arada tebessüm ettiriyor. Uzun paragrafları korkutmasın. Gayet akıcı ve anlaşılır. Hepimizin başından geçen bir olayı hikayeleştirmiş yazar arkadaşımız. Yazarın ellerine sağlık…
--

gayya dan gelen @saipsiz

bir x files havası… neden yaptın bunu bize diye sormak istiyorum yazara… gerilim iyi yakalanmış. Paragrafların uzun olması gözünüzü korkutmasın. Çok çok ilginç bir konu… yazarın ellerine sağlık…
--

kısa metrajlı ölüm @seyyar motto

farklı bir konu. Güzel bir kurgu. Yazarında dediği gibi “film gibi” olmuş. Atmosfer harika yakalanmış. Yazarın ellerine sağlık.
--

geçmişten gelen @siyahgiyenadam
bir ilki yapıp, kendi hikayeme öz eleştiri yapmak istiyorum.
Öncelikle bu hikaye yaklaşık on beş sayfa sürdü. Aslında konu itibarı ile yirmi sayfadan fazla tutması gerekir ancak ben okunması sıkıcı olmasın diye kısıtladım biraz. Bundan dolayı geçişler ani oldu. Hikaye askıda kalmadı ama ani geçişler okuyucunun keyfini kaçırabilir. ikinci olarak Türkçe haricinde üç dil kullandım. Bu aslında deneme amaçlıydı. Çevirilerini parantez içinde yazmak zorunda kaldım. Bu da okunuşu bozabilir. Arapça cümleleri Latin alfabesiyle yazmak da biraz emanet durdu sanırım. Hikayenin geçtiği mekanlarda tasvirleri biraz daha fazla tutabilirdim. Bunun olmaması olayların sahnesini biraz boş bırakmış. Ama kısa yazma çabasından oldu.
Son olarak; söykü dergisi’nin yayınlanmış 5 sayısının 4’üne hikaye verdim. Hepsi birbirinden farklı tarzlardaydı. Bir sonraki de bambaşka bir tarz olacak. Eksiğiyle fazlasıyla; denemeye devam ediyoruz…
--

oda ve çocuk @van golu cannavaro
bu sayıda yazılmış bir ‘ters köşe öyküsü’ daha. Olayların akışı ve kurgusu gayet güzel. Sıkılmadan okuyabileceğiniz başarılı bir öykü daha… yazar arkadaşımız konusunu çok güzel kullanmış. yazarın ellerine sağlık…

edit: bi'şeyler ekledim...