bugün

hastaya ilaç yerine içinde etken madde olmayan ilaç görünümlü maddeler verilmesine rağmen, hastanın iyileştiğini hissetmesi hali.
denek olarak tıpda insan kullanmak yasaktır - ama placebo etkisi için delinir.

bu kafalar değişecek hocam, herşey kafada bitiyorun bilimsel şeysi.

icabında çok fena örnekler ile psikolojinizi bile değiştiririm, çok sevdiğim ve hakim olduğum bir konudur.

(bkz: açtırma kutuyu söyletme kötüyü)
haplarda kırmızı olanları beyazlara, küçük olanları büyük olanlara oranla daha iyi oluğu gözlemlenen etki.
kelliğe iyi geldiği iddia edilen bir kozmetik reklamında, ürünün etkisi placebo deneyi ile kanıtlanmıştır deniyordu.
zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da şurup içtiklerini düşündüklerinden kendilerini daha iyi hissetmesi şeklinde örneklendirilebilir.
kronik böbrek yetmezliği gibi kronik bir hastalık tedavisi gören ve aynı zamanda hipokondriyak olan hastalarda da görülen durumdur.

bu tip hastalara "başım çok ağrıyor" dediğinde 10 cc. serum fizyolojik verilerek ağrılarının kalmadığı, turp gibi oldukları gözlemlenmiştir.

ayrıca bana göre mavi renk haplar kırmızı ve beyaz haplardan daha iyidir.

(bkz: viagra)
(bkz: apranax fort)
askerde sık görülen durumdur. aspirinle grip tedavi edilmiştir.
ilaç firmalarındaki yüksek maaşlı işlerinden kovulan farmakologların gizli intikam yöntemi. bakın iki deney grubu oluşturduk, birine gerçek ilaç diğerine aspirin verdik..şeklinde başlayan tebessümsel komplo teorisi ki zannımca plasebo etkisi teorisi zaten bir plasebo etkisidir.
(bkz: kendimden çıktım yola)
inanmak, inanmak, inanmak... işte bütün mesele bu!
hastanın kandırılıp iyileşmesi durumudur. yani tedavi edilmez ama iyileşeceğine inandırılır. bilimsel bie açıklaması olmadığı gibi garantisi de yoktur.

neyse kişisel tecrübeme geçersek; ailemle yaşarken bol bol hastalanırdım, neden bakacak insan boldu, neyse üniverste derken yanlız yaşamaya başladım, yani kendi kendime bakıyordum ama hiç de iyi beslenmiyordum. misal 3 gün sadece kahve içerek yaşadığımı hatırlarım. neyse işte bu şekilde dahi hiç hastalanmadım, neden? mantığımda hastalık daha çok kolaya kaçmak gibi psikolojik bir vaka olarak kalmış. yani ben istemezsem hastalanmayacağımı farkettim. ve yine bir teorimdir ki ota boka hastalanan kızlar da hastalanmayacaklarına inansalar hepsi turp gibi olur.
*
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.