bugün

entry'ler (102)

football manager 2015

Çok yakın bir arkadaşımla online olarak oynadığım oyundur.
Oyuna ilk başladığımızda arkadaşım destansı kadrosu olan Chelsea'yi ben ise yaralı, darbeli, harap ve bitap durumdaki Man. Utd'yi aldım.
Sezona başlarken chelsea kadrosunu Gareth Bale, Sergio Ramos, Sami Khedira, Dani Carvajal, Paul Pogba, Javi Martinez, David Alaba, Andriy Yarmolenko ve Juan cuadrado gibi yıldız isimlerle güçlendiriyordu. Tabi bunları yaparken ligde atılan 50 golden sonra verilecek yüzlerce milyon euro gibi oyun saçmalığı olan bir yolu kullanıyordu.
David Moyes'in bıraktığı berbat takıma Van Gaal'in saçma ötesi transferleri de eklenince tam bir enkaz devralarak yola başlayan ben ise kadromu Neymar, Giorgio Chiellini, Buffon, Koke, Lucas Romero ve David Bradley ile güçlendiriyordum. Bunları yapmak için takımdan De Gea, Valencia, Smalling gibi isimleri göndermem gerekiyordu tabiki de.
ilk sezonda beklenen gerçekleşti ve 500 milyon euro harcayan Chelsea şampiyon oluyordu. ismi büyük olan fakat oyunda küçük işler yapan futbolcularla(ander herrera, adnan januzaj, ashley young, michael carrick, rooney) dolu kadrom ve ben ise ligi ikinci sırada bitiriyor, capital one cup ve fa cup şampiyonu oluyordum. Bu arada dünyanın parasını harcayıp her mevkiye iki alternatif üreten Chelsea şampiyonlar ligini kazanmaktan çok uzaktı. Haa bu arada alternatif dediysem alternatiflerden biri 2014 dünya kupasının yıldızlarından juan cuadrado..
Zaman su gibi akıp gidiyordu artık ikinci sezon vaktiydi ve benim için artık başarısızlığın ardına saklanacak bir gerekçe yoktu. Takımı benden önce batıran bir david moyes veya benden önce gelip boşa milyon eurolar harcayan bir van gaal yoktu. artık ikinci sezonumdaydım ve tüm planlamayı yapan bendim. Bunun bilincinde olarak takımıma sağlam takviyeler yapmalıydım. Öncelikle kalede emektar yıldız Buffon'a güvendim ve kaleyi gelecek sezonda da ona devrettim. Defans hattımda yedek oyuncular dışında bir değişikliğe gitmedim. Sağ açık olarak kullandığım Di Maria'ya rakip olması amaçlı Hulk'u transfer ettim. Mata'yı satarak Marek Hamsik'le daha dirençli bir orta sahaya sahip oldum ve kiralaması biten falcao'nun yanında rooney persie ikilisini de gönderdim forvet hattımı lewandowski ile güçlendirdim. Ama henüz hiçbir şey bitmemişti. van gaal döneminin saçmalıkları olan blind, rojo, herrera gibi futbolculardan iyi para kazanmıştım; persie rooney gibi oyuncuların gidişi ise maaş bütçemi bir hayli yükseltmişti ve o tarihi an gelmişti. Chelsea'ye minimum serbest kalma maddesini pazarlıksız şart koşan pogba(ki kendisi oyunun açık ara en iyi merkez orta sahasıdır) artık Manchester şehrinin kırmızı tarafında ikamet etmekteydi.
En büyük rakibim Chelsea ise pogba'nın gidişiyle bitap durumdaydı. Vidal, james rodriguez, toni kroos, marcelo, falcao, rooney, pique, papadoupoulos gibi 'mütevazi' oyuncularla pogba'nın gidişinin etkisini en aza indirmeye çalıştılar durdular..
Sezon sonunda sürpriz bir şekilde Liverpool şampiyon oluyor ben ise Fa cup, Capital one cup ve geçen sezon katılamadığım şampiyonlar ligi şampiyonu oluyordum. Yarı finalde elediğim Chelsea ise son iki sezonda transfere 1 milyar euro harcamış olan arkadaşımın takımıydı.
Kariyerimizin ilk iki senesinin özeti çok uzun olduğundan geriye kalan altı sezonu kısaca özetlemek gerekirse; benim takımım olan Man Utd. ve arkadaşımın takımı olan Chelsea dünyanın en büyük iki kulübü durumunda. Hemen hemen her sezon tüm kulvarlarda birbirimizle karşılaşıyoruz ve bu genelde final veya yarı final oluyor. Geriye kalan altı sezondaki kupa dağılımı ise oldukça dramatikti. bu süreçte ben 4 şampiyonluk, 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 2 avrupa süper kupası , 3 dünya kulüpler şampiyonası şampiyonluğu, 5 community shield ve birkaç capital one cup şampiyonluğu kazanıyordum.
Chelsea ise 2 şampiyonlar ligi, 2 premier lig, 1 avrupa süper kupası, 1 capital one cup, 1 community shield ve 2 dünya kulüpler şampiyonası şampiyonluğu kazanıyordu.
Geçen zamanlarda ezeli rekabet sekteye uğruyordu ve Chelsea 3 sene üst üste herhangi bir kupa kazanamıyordu. Aramızdaki maçların mutlak favorisi konumuna gelmiş durumdaydım ve formsuz halimle bile üçleyip gönderiyordum chelsea'yi. en fazla gol attığım maç olarak 7-2'lik eşsiz zaferim gösterilebilirdi. 6 attığım bir veya iki maç mevcutken 5 attığım maçları artık ben sayamıyordum. Şaka bir yana sevgili sözlük okurları rekabetimiz bu skorlara rağmen tüm hızıyla devam ediyor ve edeceğe de benziyor. Yazıma ek olarak çok uzun yıllar ilerleyip oyun başında 18-19 yaşındaki oyuncuların olgunlaştığı dönemleri gören biri olarak sizlere birkaç oyuncu tavsiyesinde bulunacağım.
1)Lucas Romero-oyunun açık ara en iyi defansif orta saha oyuncusu oluyor.
2)Ruben Neves-oyunun Lucas Romero'dan sonra açık ara en iyi defansif orta sahası olma potansiyeline sahip. kendisini porto'nun b takımında bulabilirsinz.
3)Eder Alvarez Balanta-kendisi bir klişedir bilirsiniz.
4)Domenico Berardi-Bu adam bir harika dostum! Şiddetle öneriyorum.
5)Pierre Emile Hojbjerg-danimarka disiplinine brezilya'nın futbol zekası ve kıvraklığını eklediğinizi düşünün.
6)Saul-Atletico Madrid'in dünya futboluna sunacağı bir yıldız kendisi. özellikleri efsanevi değil ama tam bir joker.
7)Kevin Volland-O bir Alman!
8)Bilal ould-chickh-iyi işlenirse çok şeyler beklenebilir.
9)Ryan Gauld-bir oyuncu düşünün ki bir sezon ronaldo kadar iyi bir diğer sezon ise saç baş yoldurmaya ideal. Sporting altyapısı çıkışlı olması ve bu istikrarsızlığı bizlere nani'yi hatırlatmıyor değil.
Son olarak da parası olan kaçırmasın alsın dediğim oldukça pahalı ve genç sayılabilecek, sizi dünyanın en büyük takımı yapabilecek oyuncular ise kesinlikle Pogba, Neymar, Phil Jones, Luke Shaw, Ter Stegen.

Edit:imla

yht ile 250 km hızla giderken yapılacaklar

Öküzlere el hareketi çekmek.

ceza sahasinda elle oynamak

sol elin yardımıyla sag elle oynanmasi eylemi gerçekleştirerek yapıldığında dışardan ilginç görünmek dışında bir yaptırımı olmayacak olan harekettir.

fransız ihtilalini başlatan adamın ruh hali

Fransız ihtilali ekmeleddin insanoğlu'nun ne kadar doğru ve halk tarafından sevilen bir cumhurbaşkanı adayı olduğunun kanıtıdır.

(bkz: Kemal Kılıçdaroğlu)

sevilen şarkının vurucu cümlesi

Gülben Ergen'in uçacaksın şarkısında bulunan 'havalara' sözü oldukça vurucu ve trajikomik bir söz olarak hafizamda yer etmiş durumda.

ciddi ciddi balet olmak isteyen erkek

kendisinin Tan Sağtürk'un kari kız avlama potansiyeline özenip bu yola heves ettiği temenni edilmektedir. öbür turlusunu düşünmek, düşüncelerim neticesinde aklımda olusan sonuçları ve söyleyeceklerimi burada ifade etmenin doğru olmayacağına kanaat getirmis durumdayım.

viber

iyidir hoştur erasmus work and travel ve hatta yurtdışına çalışmaya giden abi eş dost kardeşle iletişime geçmek için ilk üçtedir. ilk üçe giren diğer ikiyi belirtmem gerekirse:
1)normal arama. abi bu olayın yerini tutabilen olmadı henüz. ne demiş bir bilen 'para var huzur var'
2)skype.
Altrenatifler için line tango gibi programlar da söylenebilir tabi.

yazarların ilk içtiği içki

tabiki de bira. ilk içtiğim içki olması dışında üniversite serüvenimin demirbaşları arasında yer almaktadır kendisi. elbette gönül ister ki chivaslar açılsın bitmiş olan jagerler masdadan kalksın fakat olmayınca olmuyor işte.

çok zeki insanın nasılsın sorusuna vereceği cevap

ştandart. (bkz: kaybedenler kulübü)

zaten orospuydu

içince düşünülen kadındır aslında. ama bu gurur işte bizi yok eden.

erken boşalma şarkıları

Orhan Gencebay - Gitti de gitti.

gece gece sigaranın bitmesi

eziyettir. hele ki asansörsuz bir apartmanın son katinda oturuyorsaniz gerçekten insana cok acı dakikalar yasatabilir. bu durumla ilgili uyumadan once sözlük yazarlarımıza bir oneride bulunayim. yaşadığınız yerde 24 saat acik olan sosisli, tost vari seyler satan bir büfe varsa siparisinizin yaninda bir paket sigara rica ettiginizde genel itibariyle bu ricanizi yerine getirler. Sonuç olarak siz mutlu, bufenin sahibi mutlu, cüzi bir miktar bahşiş alan paketci kardesimiz de oldukca mutlu olacaktir.

asya

ne kadar guzel bir kiz ismidir Asya. bir kizim olsa da adini asya koysam diye bekler insan neredeyse. hele bir de yıllardır asik olduğun kadının ismiyse farklı bir anlam yukler insana haliyle

muhaliflerin akp ye karşı sürekli kaybetme nedeni

kesinlikle lider sıkıntısı çekmeleri. ayrıca son zamanlarda oluşan mhp chp yakınlaşması da uzun vadede muhalefeti mutlu etmek bir yana mutsuz etme potansiyeline sahiptir. neden diye soracak olursanız bu ülkede seçmenin büyük bir kısmını hala 80 darbesini yaşamış amcalarımız abilerimiz oluşturuyor. 80 zamanında birbirlerine düşman olan birbirlerini kesmek için doğru zamanı kollayan, bu uğurda kardeşlerini arkadaşlarının yitirmiş amcalarımız babalarımız. 880 zamanında birbirlerine karşı besledikleri öfke nedeniyle hapis yatmış, nezarethanelerde sabahlamış amcalarımız. sonuç olarak bu amcalarımız zamanla bu durumu içlerine dert edip sağcı kesim ak parti'ye solcu kesim ise etnik kökenlerine göre barış ve demokrası partisi veya demokratik sol parti seçimi yapma eğiliminde olacaklardır. bu durum aslın muhalefet şu an için neden ak parti'ye karşı güçsüz kaldığı sorusunun da bir cevabı. baktığınız zaman muhalefetin iktidara gelememe ya da iktidarı değiştirememe sorununa ürettiği çözüm kısa vadede kendilerine yara getirmemekte üstelik uzun vadede zarar getirme potansiyeline sahip bir ''çözüm yöntemi''. muhalefet çözüm üretememektedir stratejileri zayıf kalmaktadır ve bunlar kadar önemli olan da kitleleri etkileyecek bir siyasetçiye sahip olmamalarıdır.

iz bırakan kitap cümleleri

cümleden ziyede bir dörtlük ekleyeceğim başlık.

Yüreğimin yeri soldan sağa kaysa da,
Piramitler yerinden oynasa da,
Nil'in akış yönü değişse de,
ben ilkelerimi değiştirmeyeceğim.

Mustafa Kamil Paşa
Yasemin Kokusu adlı kitaptan.

panzehir

efsanevi bir film olarak bende yer etmiş o inanılmaz yapıttır. karakterlerin hepsi yerli yerinde hikaye desen inanılmaz. emin boztepe'nin (konuşmalarını anlayamamamız dışında) oyunculuğu role 'cuk' oturmuş durumdadır. sahneleri ve efektleri ile bize harika anlar yaşatabilmiştir. kesinlikle izlenmesi gerek 10/10 verdiğim filmdir.

en anlamlı şarkı sözü

'al ömrümü koy ömrüne'

provokatörle çevreciyi nasıl ayırt edeceğiz

mahkemenin yürütmeyi durdurma kararından sonra taksimde olanların hepsi provokatör. yürütmeyi durdurmadan önce orada olanların da kaç tanesi çevreci onu bilemeyeceğim.

frank abagnale jr

efsane insan. gerçek efsane ama. bir insan bu kadar mı üst düzey dolandırır. bu kadar mı üst düzey bir zekaya sahip olur. bu adam bir efsane dostum. önce en çok arananlar listesinde olacaksın sonra fbı için çalışacaksın sonra da en büyük bankaların çeklerini hazırlayıp bu işten milyon dolarlar kazanacaksın bu her yiğidin harcı değil. bu adamı canı gönülden kutluyor onun gibi gençleri sahalarda görmek istiyorum.

michael scofield

anasına bak kızını al lafını öper ve durumu anasına bak oğluna hayran kal şeklinde özetler. ana oğul efsane zekalarıyla hayran bırakırlar. son itibariyle ikisi de ölür fakat bizim mühendis nesil farkıyla annesini de yener. aslında herkesi yener yenemediği tek şey sonu olur zaten.