bugün

entry'ler (24)

babalar günü

babalilar gunu.

recep tayyip erdoğan

Saka gibi basbakan.

budut: ama komik degil.

kadınları itici yapan detaylar

(turkiye gibi maskulen toplumlarda) kadin olmalari yeterince iticidir mesela.

shine dalgarno dizisi

Prokaryotik hucrelerde AGGAGG olarak tanimlanan baslangic dizisi. Kodlanacak genin baslangic kodonu (ATG)'nin yaklasik 10 baz yukarisinda (upstream) bulunur. Ribozom tarafindan farkedilen koddur, yani ribozom bu kodu gordugunde akabinde bir geni kodlayacagini bilir. bazen de bilemez, o zaman cok kotu seyler olmaya baslar hucre icinde haliyle. Shine ve Dalgarno tarafindan bulunmustur dogru bildin.

shine dalgarno

(bkz: shine dalgarno dizisi)

confusedy

oldu mu kaldi mi? yoksa nisanli mi?

pleiotropy

ing. tek bir gendeki degisimin amacindan bagimsiz sekilde baska genler uzerinde de etkili olmasi ve genellikle fenotipini etkilemesi.
evrimsel biyolojinin gozudur, canimizdir.

her sevgilide tarz degistiren kadinlar

karakterleri de degisir dolayisi ile. bu kizlar,tam olarak "karakter tarzi"ni oturtmamis oldugundan olabilir. klasik turk kizi boyledir. tarihciyle cikar bakmissin tarihci, basketbolcuyla cikar bakmissin spor akademisine yazilmaya hevesli, alemin delikanlisi ile cikar bakarsin olmuslar bir feraye... oturup sabahtan aksama kadar erkeklerini ove ove bitirmezler bir de ustelik, iyice mide bulantisi yaratirlar dolayisiyle. sorarlar adama, kizim yok mu senin karakterin? sen kimsin? illa bir erkegin golgesi altina mi girmen lazim?

yuksek dozda karakter eksikliginden olmeleri acilen dilenir.

oje surmeyi bilmeyen kiz

hayatta tirnaklardan daha onemli kavramlar oldugunu dusunmus olan kiz olabilir mesela? bu kizlar sevgilisinden kontor dilenmez, adam gibi okullarini okur, kariyer sahibi olmaya calisir, parasi olan erkege yamanmadan, yasitlari asiri dozda pudra zehirlenmesinden delirirken bir yerlere gelmeye calisirlar o boyasiz tirnaklari ilen.

demek ki neymis? turk kizi degilmis bu kizlar..hmm...

not: hani genelleme yapiliyorken hazir, adabiyla olsun istedim. oyle degil boyle.

evrim teorisi

adnan oktar (yada harun yahya, yada ahmet, mehmet) gibi bir tane oz adi dahi olmayan, seks partileri verirken goz altinda alinmis bir kokain bagimlisinin akliyla is yapan gerizekalilara diyecek soz bulamamak rastlanti eseri degil.

evrim teorisi

genomik, proteomik, molekuler biyoloji, filojeni gibi kelimelerin bir anlam ifade etmedigi cahil insanciklarin yorum yapmaktan bikmasini umdugum teori.

"evrim teorisi kanitlanmamis" iddiasinda bulunan mallarin da onemsemesi gereken nokta su: evrim teorisi ispatlanmistir. ispatlanmayan noktalari molekuler duzeyde olan noktalaridir, zira milyonlarca molekuler sisteme ait tum evrimsel veriler iki gunde ispatlanamaz.

ornek olarak, kuresel isinmanin da bir teori oldugunu hatirlatalim?

simdi buraya kadar okumaya usenmis adamin gidip de bilim teorisi hakkinda atip tutmasinin mantiksizligini dusunelim. buyrun.

sen kotuleyince degisti simdi hersey: it urur kervan yurur

confusedy

bu entryisi gormesi aylari alacaktir zannimca bu kekonun fakat durumun daha gec olmasi varliginin trejedyasini etkilemiyor! acilen boston sularindan bana selam etmesi ve haberler vermesi gerekmektedir. sozlukten haberler salacak kadar caresiz bir haldeyim, sana haberlerim var acilen bana ulas confusedy! karmasik dedik, yeterince komplike dedik de nere kadar lan nerdesin sen ozledim?!

turk insanin hayatinda dramatizasyonun onemi

vardir boyle bisey. mesela bakarsin yabanci sozlu sarkilara, elin sarkisi dont yu vi$ yor gorlfrend vas hat layk mi gibi derin dusunceler icerirken, bizim sarkilarda sevgiliye sevgiyle bakan gozlerin kor olmasini dileyecek kadar derin duygular vardir misal (bkz: intizar). boyle hersey derin, hersey dalgali, hersey uclarda yasanir. yasamazsan da yuzeysele cikar adin. hava cok sicaktir ve olunmesi gerekiyordur misal, damarlarda sevgi akar. ortasi yok mudur arkadas? nedir sebebi bu kontrolden cikmis duygularin, bu bitmek bilmez dramanin?

artik yandan yemis akdeniz kulturu mu dersin, dogu kulturunun mistikligi bati kulturunun disvurumculugu ile birlesmis mi dersin, arzular selale mi dersin, istedigini de, buyur, adini sana birakiyorum.

dönmek ihtimali yok artık o gülüşler düş oldu

(bkz: turk insanin hayatinda dramatizasyonun onemi)

detroit

vakit gecirilebilecek en guzel yeri havaalanidir gercekten de. zannimca havaalanindan hic cikilmamali, bir sonraki ucakla sehir hemen terk edilmelidir. evet tam olarak bu yapilmalidir.

redwinemania

standartize baslik degerlendiricisi. bir nevi baslik barometresi. bu baslik benden sorulurcu kirmizi kafa, edit manyagi sarapci (biri beni durdursun).

düşük bel kotun altına giyilen siyah içlik

ke$ke hic olmasaydi dedigim iclik, ama ne yazik ki var. oysa olmasaydi daha cok got gorurduk, sevinirdik, ulke $u anda oldugu yerlerde olmazdi. avrupa'da boyle sorunlar olmadigindan adamlarin dunyada geldigi yer ortada. biz hala siyah iclik tarti$alim.. bu kafa ile avrupa birligine bizi alacaklarini du$unmuyorum.

cilekli pasta

dikkat celi$meye cali$masi dusundurucu, ve boyle bir platforma ki$isel sorunlari ta$imasi uzucu olan yazar. amerika bozmu$ kendisini, siyonist olmu$ diye duydum. oysa iyi insandi, i$lense farkli olabilirdi, yazik oldu.

chp dsp shp ödp tkp birleşsinler kampanyası

sonuna kadar desekledigim kampanya. bence sadece chp dsp shp odp ve tkp ile kalmamali, akp, dsp, ap, ip, abc, def, xyz'de aralarina almalilar. ulkemizdeki tek sorunun bu olmasi du$undurucu. devlet buna bir el atmali, bu kafayla avrupa birligi hayal. ulke nereye gidiyor bilmiyorum, iyi ak$amlar.

cilekli pasta

buralarin eski halini ozlemi$ yazar. ama olmayabilir de. belki de teyzemdir.