bugün

entry'ler (10)

5ive days to midnight

2004 yapımı dört bölümlük mini dizi.

fizik professörü j.t. neumeyer bir gün esrarengiz bir çantayla karşılaşır. çantanın içinde 5 gün sonra gece yarısı işleyeceği bir cinayetin delilleri bulunmaktadır. önceleri bunun kötü bir şaka olduğunu sanan j.t günlerin ilerlemesiyle olayın gayet ciddi olduğunun farkına varır ve cinayeti işlememek için büyük çaba sarfeder ve olaylar gelişir.

the shield

kirli polis vic mackey'nin maceralarını konu olan muhteşem polisiye.rüşvet yiyen, uyuşturucu satıcalarından aldığı haraç karışılığı onlara satış izni veren, bunun yanında yaptığı her sahtekarlığın mutlaka iyi bir sebebi olması gereken bir polistir vic mackey.kurduğu "strike team" ile los angeles'ın farmington bölgesinde terör estirir adeta.başkomise david acevada ise hayatını vic mackey'nin kellesini alma ve şehir meclisine girmeye adamıştır.mükemmel karakterleri ile izlenilesi bir yapımdır the shield.

domino

"my name is domino harvey, i am bountyhunter" repliği ile akıllara kazınılan, zengin bir aileden gelen domino'nun kişiliğini bulma hikayesinde karşılaştığı iki ödül avcısıyla yaşadıklarını konu alan film.

karl heinz feldkamp

can çobanoğlu'na göre bir daha türkiye'ye dönmeyecek olan teknik adam.rahatsızlığının oldukça ciddi olduğunu belirten çobanoğlu bunun bir duyumdan ibaret olduğunu söylese de "eski kulağı delik"lerden biri olması sebebiyle iddaasının gerçek olma olasılığı oldukça yüksek.

bob cousy

gelmiş geçmiş en iyi oyun kurucu. boston celtic formasıyla efsaneleşmiş, bugün biz basketbolseverlerin sahada gördüğü bir çok hareketi -ki guardlara has hareketlerden bahsediyorum- icad eden kişi olmuştur. nba tv müdavimleri onu "1000 reason to love this game" konulu videolardan hatırlayabilirler.hani şu topu bir kolundan bir koluna ensesinin arkasından geçirip "jason kidd" diyen kişi.

a clockwork orange

sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olup, dahi stanley kubrick'in gözbebeği olan yapıtıdır. kubrick kendisine yaptığı iş ve sinemayla ilgili sorulan "gelicek nesillere iyi bir miras bıraktığınızı düşünüyor musunuz" sorusuna, "otomatik portakal'ı bırakıyorum bundan daha fazla ne yapabilirdim ki" cevabını vermiştir.

desktop tower defense

save flash plugin programı sayesinde bilgisayarınıza yükleyip , dos ortamında bir kaç basit komutla ayarlarını değiştirip , sonsuz can ve sonsuz parayla sonsuz skorlar yapabileceğiniz oyundur. fun mode'da 10 000 parayla oyunu birtürlü bitiremeyen ben, mecburen bu yola başvurdum. hile yaptığım için utanıyor muyum ? hayır.çok mutluyum bilakis.

azimut

güneş kollektörlerinin yerleşiminde kullanılan açıdır. kollektör düzleminin güney yönünden olan sapmasını gösterir. güneye doğrultulmuş bir kollektörün azimut açısı sıfır derecedir.

jeotermal enerji

yerkabuğunun derinliklerinden gelen ısının doğal olarak yeraltındaki sulara aktarılması ve ısınan suyun yeryüzüne ulaşması sonucu ortaya çıkan bir enerji türüdür. türkiye jeotermal enerji açısından en zengin ülkelerden biridir.türkiye'nin jeolojik yapısının volkanik olmasından dolayı, sıcaklığı 100 santigrat dereceye ulaşan 600'den fazla sıcak su kaynağının varlığı ülkenin jeotermal potansiyelinin göstergesidir. elektrik ve entegre ısıtma sistemine uygun jeotermal kaynaklarımız batı,kuzey-batı ve orta anadolu'da bulunmaktadır.

italo calvino

çağdaş italyan edebiyatının en önemli isimlerinden biri. 1923 yılında küba'da havana yakınlarında, santiago de las vegas'da doğdu. bir dönem gizli komunist partisine girerek savaş yıllarında direniş hareketine katılmış, savaş bitene dek partizanlarla birlikte savaşmıştır. sonraları ünlü italyan yazarı elio vittorini ile birlikte menabo adlı bir edebiyat dergisini çıkarmıştır.