bugün

Her geçen gün biraz daha kaybettiğimiz cevherlerdir belki de onlar. Aralarında bir fizik dahisinin olmayacağının garantisini kim verebilir? Bu yönden bakınca, çok şey kaybediyoruz. Üstelik onları okutmayarak toplumun bir kısmının göz göre göre cahil olmasını sağlıyoruz, buna göz yumuyoruz. Peki bir gün türbanlı sayısı, ani bir şekilde artar ise ne olacak? Kadınlarımızın yarısı türbanlı olsa, onları okutmayacak mıyız sırf bunun için? Ağabeyini, küçük kardeşini askere alıp, şehit düşürmeyi biliyoruz. Ama üniversite kapısında geri çeviriyoruz bunları. Şimdi nedir bu? Ağabeyi kahraman, kendisi vatan haini mi? Şeriatçı mı? Tehlikeli mi?

edit: Artık hepsi üniversitelere girebiliyor. Türkiye bu sayfayı da çevirdi iyi yada kötü. Umalım ki eğitimlerini iyi alıp vatana millete faydaları dokunsun.
humeyni severler. atatürk'ten önce osmanlı imparatorluğunun bir özgürlük devri olduğunu düşünürler ayrıca.
kafalarının içindekiyle başa çıkamayanların, kafalarının yüzeyindekiyle uğraşmaları sonucu bu duruma düşmüş üzülesi insanlardır.
kamusal alan olması hasebiyle üniversite kapısından çevrilir bu kişiler. mezun olduklarında kamu binalarında iş bulurlarsa devletin laikliğine zarar verirler çünkü. sonra saçlarını kapatmayanlara öcü gibi bakarlar, eşit davranmazlar.
ama hastaneler de kamusal alandır. bu türbanlılar mahalle baskısına da neden olmuyorlar mı? e almasınlar hastanelere de ölsünler, mahalle baskısı da kalmasın.
(bkz: ne kadar ilginç)
akp'nin ikinci kez iktidar olduktan sonra artık böyle bir olgu kalmamıştır. hatta akp'nin üçüncü kez iktidar olması halinde 'üniversiteye alınmayan laik vatandaşlar' diye bir başık görülebilir sözlükte.
humeyni yi sevdiğini sananlar tarafından omurgasızca yorumlara maruz kalan insanlardır.

bu kadar yozluk olabilir mi? bir tane genç çıkıpta humeyni-atatürk hakkında bir şeyle söylemiş diye nasıl aynı kefeye koyulur diğer insanlarla? onları emsal niteliğinde gösterilir?

mesela ben türk üm. ve diyorum ki osmanlı imparatorluğuna tav oluyorum üstelik dağa çıkıp sırf ülkü ocaklarına inat bozkurt avlıyorum. ee sen yüzde yüz türk olan arkadaşım, sen de mi öylesin?

niye insanları insafsızca yaftalıyorsun? sence onların derdi humeyni mi? sen cici liselerde okuyup, cici dershanelere gidiyorsun. karı kız kaldırmak için en güzel üniversiteleri hedefliyorsun da o atatürk ü ve humeyni yi mi düşünüyor sence?
her gün haberlerde "ingiltere'de okulu şuyunculukla bitirdi" diye gördüğümüz kızlardır.

laik, modern, demokrat tayfa; devlet kurumuna türbanla girilmeyeceğini savunduğundan almaz bunları üniversiteye. peki, eğitim hakkı? "başında örtü var işte, at onu" diyen kişi, madem basit bir örtü, devlete ne zararı var da çıkar diyorsun? ben senin götünü açıyor muyum? götünüzle güldüğünüzü duyar gibiyim; gülmeyin. öyle ya. onun ahlak anlayışı seninkinden farklı olabilir. senin için mini etek giymek normalken onun için tişört giymek uygunsuzdur belki, sana ne? demokrat değil miydin, istediğini düşünüp uygulayamaz mı? okullarda öğrettiniz özgürlük kişinin başkasına zarar vermeden istediğini yapabilmesidir diye. eğitimini başındaki örtüyle görmek istemiş, kime ne zararı var anlatır mısın?

hey yavrum hey. danimarka, ispanya laik değil zaten; ingiltere'de yobaz dolu, hiç söylemiyorum bile. bir siz laiksiniz, bir siz dinle devleti ayırırsınız. öperin.
bikini giydigi icin universiteye alinmayan hatunlarin kankasi oldugu grup.

kalksin butun kıyafet kısıtlamaları. evet bunu istiyorum. 50 ila 80 yas arasındaki insanlar bazi seyleri kendilerince uygun gormedigi icin, neymis genel ahlakı bozacakmıs devletin laik duzeni parcalancakmıs ikisi de palavra, 40-0 arası yas grubunun hayatlarını istemedikleri sekillerde yasamalarına karsıyım.
türbanlıların eğitim haklarının elinden alınmış olması.

bu verdiğim cümle, konuya bakış açım hakkında bir fikir vermiştir diye düşünüyorum. türban takan kızların üniversiteye girememesi yazıktır, olmamalıdır evet. lakin, olayın orada biteceğini bilebilse zaten yargı bu olayın önünü kesmezdi. kimse bana çıkıp açık ve net olarak söyleyemez "bu bir başlangıç değildir, daha sonra devlet kurumlarında da türban takılmasına izin verilmeyecek." diye. korkulan da bu zaten, üniversiteye türbanlılar girince bir şey olacağından değil. ki olmadı da zaten bildiğim kadarıyla geçen sene belli bir süre girdiler okula, sorun çıkmadı, kavga olmadı.

eğer bu konu sadece üniversitelerle kısıtlı olacaksa yasağa karşıyım.

eğer bu, bir gün benim türbanlı bir yargıç görebileceğim anlamına geliyorsa kesinlikle karşı değilim.

kaldı ki, istanbul bilgi universitesi'nin herhangi bir kampüsüne girdiğinizde rahatça türban takan kızlar görebilirsiniz. yasak bazı okullarda işlemiyor yani şu an.
aylarca türkiyenin gündemini meşgul eden gereksiz konu.aynı dönemdeki ekonomik yapılanmalar ile yeni imzalanan anlaşmaların,geçen yasaların kamuoyundan saklanması için ortaya atılan ve buna aldanan kefallerin yorum üstüne yorum yaptığı gereksiz polemik malzemesi.gülben ile hülya kavgalarından farksız görüntüleri seyrettik açık oturumlarda .pöfff
hiç bi zamanda giremicek varlıklar.
belçikada yaşayan bir eleman ile konuştum. orada türbanlıların üniversiteye girebildiklerini ama girmelerinin aslında yasak olduğunu söyledi. niye polisiniz güvenlik görevlileriniz birşey etmiyor deyince aldığım yanıt: korkuyorlar.

herkes birşeyden kıllanıyor anlaşılan. tabi türkiyede onlardan korkan yok. başka haklı gerekçeler var alınmamaları için.
içine değil dışına bakılan şekilci yaklaşımdır. Türban eşittir, terör bağlamı nasıl kurulmaktadır.Biz nasıl özgür bir ülkedeyiz ki türbanıyla okula girme hakkı bile insanların elinden alınıyor. Kamu sektörüne bulaşmıyoru bile. Kıyafet yönetmeliği kılıfı sen nelere kadirsin.
belki kısır siyasi çekişmelerden bir anlığına olsun sıyrılıp, bir de ''insan'' açısından bakarsınız olaya diye:

(bkz: türbanlı arkadaşın türbanını çıkarması)
türbanını çıkartmak zorunda olduğunun bilincinde olup üniversiteye alınmayan, gocunmayan türbanlıdır. bilir ki kafasını açtığı ortalama 4 saatte erkeklerin aç kurt gibi bekleyip bafileyeceği sanrısına sahip değildir. girişte paşa gibi çıkartır, okulun çıkışında tekrar takar. onun haricinde kimsenin ona karıştığı yoktur. asıl mesele, kafa hacmi içindeki örümceğin ağ hacmi kadar olan kişiciklerin "türbana özgürlük" gibi kafa s.ken takiyeci yobaz zırvalarının arkasında iğrenç molla rejimi hesapları olmasıdır...
aralarinda fizik dahisi olabilecegi ihtimali olan turbanlilardir ancak dahi olan birey o egitimi almak zorunda oldugunu bilir ve bir yolunu bulup o universiteye girecektir, derslerini de alacaktir.
Bir dusunun. Biz, kiz cocuklarinin okula gidebilmesi ici kampanyalar yapilan bir ulkeyiz. Onlarin egitim masraflari icin para toplayan,hatta kapi kapi dolasip aileleri ikna etmeye calisan insanlar var. Tek amac, kiz cocuklari da egitim almasi, cahil kalmayip, egitimli, kulturlu, meslek sahibi, kendi ayaklari uzerinde durabilen bireyler olmalari.
Turbanlilarin universiteye alinmamasi, bu haydi kizlar okula kampanyalariyla celismiyor mu? Hali hazirda aileleri ikna olmus, okula gordermemek konusunda tutucu davranmayan, bunun icin yeterli paralari olan, hatta universiteyi kazanabilcek basari citasini tutturmus kizlari "bunlar ilerde mezun olur devlette de turbanli calismak ister sonra bu durum laiklige zeval getirir" diye onlari egitimsizlige mahkum etmek... Biri bu mantigi aciklasin bizlere. Bu nasil bir celiskidir?
Bunun hesabin kim verecek merak ediyorum. Simdi bu yasagi destekleyenler 30 yil sonra nasil yad edilecek onu da merak ediyorum.
üst üste açılan kuran kurslarıyla çoğaltılması hedeflenen güruh, kuran kursunu bitiriyosun hocu 6 ayda sonra sen de kurs verebiliyosun filan, sonra oh gelsin türbanlar gitsin türbanlar. şimdi çıkıp özgürlük dicekbazı arkadaşlar, özgürlükse başı açığa kötü gözle bakmican, kulağı küpeliye tip tip bakmican, ben de isterim barış, kardeşlik, huzur ama gücüme gidiyor senin bu hep banacılığın, komünistlere ağzına geleni sayıp kendine gelince nerde özgürlükçülüğün diye afraların tafraların. kimse kimseye hiçbi şekilde karışmasa mesela ne güzel, herkes hür, herkes istediğini taksın, ama senin yasakçı zihniyetin bozuyor bunu babiş. yaların.
bu durumun sebepleri konusunda yanlış yerde hesap arayan ve gittikleri hedefin yanlış olduğunu bilmeyen bu nedenle de bir zamanlar türbanın dert olmadığı üniversitelere rahatça girilebildiği halde bugün neden girilemediği konusunda çok ciddi bir bilinç sorunu yaşayan öğrencilerdir.

araştırmalardan yükseköğrenim sorunlarında 9. sırada türban.

demek ki bu kadar kıyamet koparılmasına gerek yok, kutsaldır, değerdir derseniz herkesin kutsalı kendine öbürü de ben donla gireceğim o da benim kutsalım derse ne olur halimiz?
(bkz: işine gelirse)
(bkz: beni sıkı sıkı sar)
(bkz: sarda girelim)
(bkz: nah çıktı)
oy zamanı kulislerde türbanı serbest bırakacağım diyen recep tayyip erdoğan'ın bile senelerdir çözemediği mevzudur.

çözsene şu türban mevzusunu! maça yemiyor değil mi?
zaten bir şekilde okula girebilen kızlardır. bu durumda kafalarında ister türban, ister bere, ister büyücü şapkası olsun ne farkeder ulan zaten yıllardır giriyorlar. laikliğe ne zararı oldu bugüne kadar? laikliği geçtim kocaman insanların ne giyeceğine sen ne hakla karışıyorsun? bayan olsam türban takmak asla yapmayacağım bir davranış olsa da sonuçta giyim özgürlüğüdür kimse bir şey diyemez.
sırf iki parti taraftarı grubun karşılıklı olarak birbirine kıl olmasından kaynaklanan, yasal boşluklar sebebiyle süregelen bir sorun bu başka da bir şey değil.
(bkz: yok öyle bir şey)
üniversiteye alınmayan "türbanlı kişi" değil, "türban"dır! onu kafadan sıyırdıktan sonra, herkes içeri girebilir.

editleme gereği duymak: çıkardınız da giremediniz mi??????????
cemaatlerin rant kaynaklarıdır.