bugün

sevdiği entry'ler

son defa uyarıyorum akp li olun

son pişmanlığın fayda etmeyeceğini billmeyen kişilere yönelik yapılan insani uyarıdır. evet..

sen aslı dan da güzelsin

1979 çıkışlı efsane şarkı. mithat körler e aittir.

sözlerini de yazalım tam olsun

guzel sana bir sozum var
beni bir yol dinlermisin
beni colden cole surdun
sen leyla'dan da guzelsin

asik oldum icin icin
beklerim yar gelmez nicin
kerem yandi asli icin
sen asli'dan da guzelsin

sana asik olup geldim
sen ask nedir bilmez misin
ferhat gibi daglar deldim
sen sirin'den de guzelsin

asik oldum icin icin
kerem yandi asli icin
sen asli'dan da guzelsin

ozan oldum sevgim sonsuz
yuregimde bir heyecan
sazim bile suskun sensiz
gel kacma gel bana ceylan

asik oldum icin icin
kerem yandi asli icin
sen asli'dan da guzelsin

dünya sefalet endeksi

2020 yılında 21. sıra, 2021 yılı rakamlarına göre 13. sırada olduğumuz endekstir.
karışıklık olmaması açısından listedeki 1. sıra sefalet seviyesi en yüksek ülke oluyor ve biz 156 ülke arasından en kötü durumdaki 13. ülkeyiz ve dünyanın geri kalanı bizden iyi durumda.

https://vergidosyasi.com/...deksi-misery-index-nedir/

2022 yılı verileri ise henüz açıklanmadı ancak tahminlere göre türkiye sefalet endeksinde ilk 10'a girmesi garanti görünüyor hatta belki ilk 5...

bir pil yardımıyla ateş yakmak

Outdoor sevenler için;

https://twitter.com/i/status/1568857266291458048

papatya

Çocukluğumdan beri en sevdiğim Çiçek olmuştur. Mütevazi, naif, narin, samimi, masum bir o kadar da neşeli, Baharla özdeşleşmiş çiçektir bana göre. Tarlalar dolusu beyaz papatyalar hayal ederim bazen, içlerinde koştuğumu, rüzgarla dalgalanır saçlarım papatyaların yapraklarıyla ahenkli, küçük bir çocukken onlardan taçlar yapıp taktığım gelir sonra aklıma, gülümserim, ama küçücük, papatya gibi mütevazi, naif, narin, samimi ve masum, ama onun kadar neşeli değil...

pure purple violet

Buradan size ekmek çıkmaz, çıkmayacak, öte kurnaya diyen yazar.

Artık sataşmalara cevap vermeyeceğini şu son sözüyle beyan ediyor:

(bkz: Kötü söz sahibinindir), aynı şekilde (bkz: iyi Söz) de.

Kumda oynayabilirsiniz. bye.

Ayrıca, darked‘ cığım ben de öpüyorum canım, çok tatlısınız, her zaman olduğu gibi.. * *

Komşim oberst siz de var olun, sevgi ve saygılar, ilaveten me too caddeying efenim. *

Ve doğum günüm bugün değil, 10 Ağustos'ta beklerim şekerlerim. * *

türkiyenin penis boyu haritası

https://m.youtube.com/watch?v=FINtIe23Hu0&t=4s

Kendi memleketim olan Ardahan'a şaşırdım. Vay amk Ardahan'a bak sen.

sözlükteki solcular

görsel

95 tez

kilise vaizleri tarafından Endüljans (günahların af edildiğini gösterir belge) satışına karşı, 1517'de Martin Luther tarafından yazılmış ve Protestan Reform'un başlamasına sebep olduğu iddia edilen akademik şerh, doksan beş maddelik eleştiri.

Katolik Kilisesi ile Papa'nın tutumunu eleştiren doksanbeş tez; Katolik Kilisesi'nin Avrupa'daki siyasi gücünün zayıflamasında önemli bir etken olarak kabul edilir.

Luther;

ilk tezinde Matta incili 4:17'deki isa'nın "Tövbe edin" sözüne gönderme yaparak, tövbenin Hristiyan'ın kendi içinde yaşadığı bir mücadele olduğunu söyler.

20, 21 ve 22. tezlerinde, böylesi genel bir tövbe kabulünün bizzat Tanrı tarafından yapılabileceğini iddia ederek, Katolik Kilisesi ve Papa'yı yetkisi dışına çıkmakla eleştirir.

35. ve 36. tezlerinde, Endüljans Belgesinin, Hristiyanların gerçek bir pişmanlıkla tövbe etmelerinin önünü kapattığını ve günah işlemekten çekinmemelerine sebep olduğunu savunur.

41-47. tezleri arasında, Hristiyanlar için bağışlanmayı dilemenin, Endüljans Belgesi'nden daha az bir değerde görülmeye başlandığından bahsetmiştir.

94. ve 95. tezi ile eleştirisini sonlandırır:

94.) Hristiyanlara; cezalar, ölümler ve cehennemden geçerek başları olan Mesih’i takip etme hususunda gayretkeş olmaları öğütlenmeli

95.) ve yalancı bir ruhani teminatla kendilerini teselli edecekleri yerde, pek çok ıstırap yaşayarak Göklerin Melekutu’na varmaları hususundan emin olmaları gerektiği söylenmelidir.

Kilise iktidarına karşı olan bölgesel güç sahibi otoriteler ile Luther'in Kilise eleştirisinin hareketlendirdiği halkın, 'Endüljans karşıtlığı' adı altında birleşerek Protestan Reformu'nu başlattığı kabul edilmektedir. Avrupa'daki güç, mülk ve iktidar sahiplerini değiştiren bir hareketin başlangıç belgesi olarak kabul edilir.

Coğrafi keşifler ile artan ticaretin oluşturduğu yeni ekonomik durum sonucu maddi olarak sarsılan kimi soylular ile Kilise arasında mülk ve iktidar çekişmeleri yaşanmaya başlandığı bir dönemde yayınlanmış olan 95 Tez; soyluların mülk ve iktidar taleplerinin halk düzeyinde karşılık bulmasına yardımcı olmuştur. Belgenin halk içerisinde bu etkinliği kazanabilmesiyle, toplum içi bölünmenin derinleştiği ve uzun yıllar -dini savaş görünümünde- iktidar savaşları yaşanmasında, önemli bir etken olduğu kabul edilmektedir.

ingiltere nin açıkladığı aşılı aşısız ölümler

ingiltere'nin açıkladığı covid ölüm istatistiği.
ben inanmıyorum! yoğun bakımdakiler hep aşısız moruq!

https://twitter.com/Trade...tatus/1423720823064604673

https://assets.publishing...Technical_Briefing_20.pdf

- Son 28 gün
▪︎ 741 delta ölümü
▪︎ 670'i 50 yaş ve üstü
▪︎ 670'ten
389'u çift doz aşılı
66 tek doz aşılı
206'sı aşısız.

yaran twitter iletileri

görsel

Trajikomik.

yaran twitter iletileri

görsel

hz muhammed in ay ı ikiye bölmesi

Müminler, bu olayın günümüzde inandırıcılığını yitirdiği için meali bile değiştiriyor. Bakın Kur'an değişiyor.

Orjinal metin;

اِقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ ﴿١

Saat yaklaştı ve ay yarıldı ayet.

Burdaki saat ifadesini kıyamet olarak değiştiriyorlar utanmadan. Bu çeviriyi 200 yıl önce yapsalardı büyük ihtimalle ahali bunları mahvederdi. Olayı inkar mı ediyosun lan köpek, diye. Ama şimdi; peygamber yapmamış yeaaaa kıyamet şeyi, demek zorundalar. Ki ayetin kalanında ne kıyamet geçer ne ahir zaman vurgusu.

Ayetin devamı; lut'un kavmi, Musa'nın kavmi, Firavun'un kendisi, bilmem kimin kavmi de inanmadı. Ey putperestler siz de inanmazsanız onlar gibi sizi de telef ederiz minvalinde. Kıyametle alakası yok.

il buono il brutto il cattivo

görsel