bugün

entry'ler (146)

turan

farsça / iranî kökenli bir kelimedir, türklerle hiçbir alakası yoktur. türkler orta asyaya sonradan gelmiştir ve türklerden önce orta asya iranî halkların vatanıdır.

şahnamede turan devletinin şahı, iran devletinin şahıyla akrabadır. klasik iranda dünya rum (roma), iran ve turan olarak ayrılır. hatta bu durum mödern zamana kadar devam etmiştir, iranlılar (ve diğer iran tarafındaki müslümanlar) osmanlı'ya rum demişlerdir.

efe aydal

abonesi 50 bin ken falandır biliyorum kendisini. genel olarak bazı haklı yanları olsa da kafasını sjw larla takmış iyice artık.

yahu türkiyede sjw mi var? beden olumlayıcısı mı var? blm mi var? sana ne bunlardan? türkiye'de her 1 sjw için 1000 tane çocuk gelin, tecavüzcü, fuuşçu, onur cinayetçisi var. batıdaki wokelar ne zamandır bizim sorunumuz oldu

blm den söz açılmışken şundan da bahsetmeden geçmeyeyim, efe aydal kendisini beyaz zannediyor.

efe beni dinlediğini biliyorum. sen beyaz değilsin. sen bir orta doğulusun. sen bir batı asyalısın. kendini beyaz zannetmeyi bırakmalısın. gençlere de yanlış algı veriyorsun bu konuda.

beyazlığın ten rengi ile alakası yok. beyazlık avrupalı olmaktır. zamanında ten rengine kafasını takmış ve hala takanlar avrupalılardır.

şah

farsça kral'ın dengi olan monarşik ünvan. daha prestijli, imparator dengi versiyonları mevcuttur; şahinşah, "kralların kralı" ve padişah, "yüce kral" gibi.

iran hükümdarlarının neredeyse hepsi tarafından biri veya birkaçı birlikte kullanılmıştır.

müslümanların iranı işgalinden birkaç yüzyıl sonra yeni bağımsız olan iran henedanları islam'ı kabul etmelerine ramen genelde şah kelimesini kullanmaya devam etmişlerdir.

islamı yeni kabullenip batıya doğru göç ve işgale başlayan türk hanedanları da iran kültüründen etkilendikleri için bu kelimeleri kullanmışlardır. selçuklulardan osmanlılara kadar pek çok türk hükümdar kendilerine şahinşah veya padişah demiştir.

moğollar da iran kültüründen etkilenmişlerdir, bir rivayete göre moğol hanı ghazan kendisine "şahinşah-e iran-e islam" (tr. iran'ın ve islam'ın imparatoru) demiştir. daha sonra hindistanda hüküm süren timurlular kendilerine şahinşah ve padişah demişlerdir.

genel olarak arap olmayan müslüman hanedanlarda popüler olan ünvandı. iran dilinin ve kültürünün arap olmayan müslümanlardaki yüksek etkisinin bir göstergesidir

ingilizce bilmeyen insan boşa yaşıyordur

bir idda. ingilizce de facto dünyanın ortak dilidir.

fakat bu iddanın doğruluğu, kişi ile alakalıdır. anadolunun ortasında ingilizceye hiç ihtiyacın olmaz, zira ülkenin devasa bir kısmı ingilizce konuşmuyor. ama turistik bir alanda, özellikle antalya, izmir, bodrum ve genel olarak ege/marmara civarında ingilizce bilmek işe yarayacaktır.

lakin o durumda bile ingilizce bilmiyor olmanın pek bir dezavantajı olmayacak. türkiyede yaşayan, türkiyede çalışan, yurtdışına çıkma niyeti olmayan ve turistlerle de uğraşmayan bir insanın ingilizceye ihtiyacı falan yok.

bunun yanısıra, internetten bilgi edinirken ingilizce bilmek büyük bir avantajdır. her şeyin türkçe çevirisi yok, olanların da bazen yanlış veya eksik. bazı izlediğim altyazılı filmlerin bile çevirileri baştan salma.

sonuç olarak kişiye bağlı bir durum; ama ingilizce biliyor ormanın yararı olacaktır. dünya dili sonuçta.

2500 euro nun 20 000 tl yapması

türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.

xd

kuş

dinozorların torunu.

dinde okumanin yeri

muhtemelen kitabı oku anlamında git eğitim al oku doktor mühendis ol anlamında değil.

ashen one

(bkz: dark souls 3)

megadeth

(bkz: rust in peace polaris)

bleach

anime 8 yıl sonra geri dönüyor

son arc thousand year blood war'ın 2021 de başlayacağı bleach 21th anniversary streaminde duyurulmuştur.

yaşını söylemeden anlat

çoçukken ben 10 izliyordum.

yazarların ruh halini anlatan görüntü

görsel

başörtülü saldırılarına feministlerin tepkisizliği

boşortolo bocoloromozo zolm yoptolor holooo.

yaşadığınız ili isim ve plaka söylemeden anlatınız

pişmaniye.

orijinalinden güzel olan cover lar

motörhead'ın enter sandman cover'ı

(bkz: kime göre neye göre)

türkiye de hiç tacize uğramayan kız

(bkz: az bilinen efsane duyarlar)

kedi seven erkek ılıktır

ok boomer

camiler ne işe yarar

ibadetaneleri gürültü kaynağı olarak görmek gayet normal çünkü öyleler. sadece camiler ile alakalı değil. kurtulus savaşının da bununla hiçbir ilgisi yok

boş yapmayın dedirtir.

24 sevgilisi olmuş kızın 25 inci sevgilisi olmak

her hafta geneleve giden adamların korktuğu bir durum swh

(bkz: ironi)

babamı nasıl geri getirebilirim

2 yıl once kaybettim 2 temmuz da. aramız iyi değildi zaten meh. you have to move on.