bugün

entry'ler (419)

kapitalizm

gölgesinde bedavaya oturduğun ağacı kesip, yerine yaptıkları çardakların gölgelerini sana parayla vermektir.

yazar nicklerinden meslek tahmini yapmak

hep kosan adam: atlet

13 06 2013 penguen dergisi

12 değil, 13 haziran tarihlidir. kapağın sol üstünde yazıyor.

edit: başlık düzeltildi. entry bok gibi kaldı ortada. neyse silmeyeyim, dursun.

gezi parkı eylemlerine desteğin azalması

molotofçuların da polis olduğunu bilmeyen yazar saçmalaması.

-ama vali onlar polis değil dedi.

he anam he.

proveke olan eylemc

(bkz: gordon milne ile türkçe öğreniyorum)

başbakan ne yaparsa halk yatışır

yanıtı "istifa ederse" olan soru. çok basit.

izmir atatürk lisesi

bugün kapılarını eylemcilere açmış olan lise. mezunu olduğum okulla bir kez daha gurur duydum.

hayata dair iç burkan detaylar

cipsin içinden çıkan bedavayı almaya giden çocuğun "sen bunu burdan mı aldın?" sorusuyla karşılaşması. bakkalın suratındaki o hain gülümseme ve çocuğun yıkılan hayalleri...

youtube

sadece bende mi böyle bilmiyorum ama, tüm videolar "0 dislike" olarak görünüyor. 3-5 arkadaşım "oha videoya bak. 0 dislike" diye mesaj atınca fark ettim. ibneliğine dislike'a bastım ama işe yaramadı. oldukça ilginç.

asla sahip olamayacağın birini sevmek

bana kalırsa aşkların en güzeli. en masum olanı.

"...
tahir olmak da ayıp değil zühre olmak da
hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil
bütün iş, bütün iş tahir ile zühre olabilmekte
yani yürekte, yürekte
seversin dünyayı doludizgin
ama o bunun farkında değildir
ayrılmak istemezsin ondan
ama o senden ayrılacak
yani sen elmayı seviyorsun diye
elmanın seni sevmesi şart mı,
değil..."

1 mayıs işçi bayramı kapitalizmin uydurmasıdır

1 mayıs 1886 yılında amerikan işçi sendikaları 12 saatlik çalışma takvimini protesto etme amacıyla bir yürüyüş tertipler. fakat zamanın hükumeti birtakım baskılar ve yeni çıkarılan birtakım yasalarla bu yürüyüşün amacına ulaşmasını engeller. bunun üzerine işçi sendikaları, 1 mayıs gününü işçilerin dayanışma günü ilan eder ve aynı yürüyüş 1 sonraki sene de tekrarlanır. bu sayede de, zaman içerisinde hemen hemen tüm ülkeler 12 saatlik çalışma zorunluluğunu 8 saate indirmiştir.

bir erkeğe çıkma teklif etmek

bu duruma kezbanlık diyenlere çok pis laflar hazırladım. ama burada söylemek istemiyorum. çok merak eden varsa mesaj ışığımı yaksın.
oğlum susun lan. ne güzel onlar da teklif etmeye başlamış. korkutmayın kızları amk.

leyla ile mecnun un dünyanın en iyi dizi olması

"dünyanın en iyi dizisi" kesinlikle abartı evet. ama içinde gülme efekti bulunan how i met your mother'dan ne bileyim the big bang theory'den kötü olduğunu söyleyenlerin varlığı ise bundan çok daha büyük bir abartı.

sen gülme efekti olmadan nerede gülmen gerektiğini anlayamıyor olabilirsin. bu durum, how i met your mother'ı leyla ile mecnun'dan daha iyi bir dizi yapmaz ki.

sonuç olarak başlığa dönersek, hatalı tespit. dünyanın en iyisi değil. ama kesinlikle en iyilerinden biri.

namaz kılmak zorunlu olmalıdır

görsel

en iyi türk dizileri

buraya leyla ile mecnun dışında herhangi bir dizi yazmak için kabul edeceğim tek bahane leyla ile mecnun'u izlemiyor olmak olabilir. leyla ile mecnun'u izleyip hala farklı diziler yazan birinin varlığını beynim otomatik olarak reddediyor.

didier drogba vs mustafa pektemek

biri kobrayken diğeri sincaptır.

ruanda soykırımı

bugün bir yahudi soykırımı dendiğinde herkesin kurabileceği en az 2-3 cümlesi vardır. gerek basılan kitaplar, gerek çekilen filmler herkesin o konu hakkında az buçuk fikir sahibi olmasını sağlamıştır. fakat daha yakın tarihli olmasına rağmen pek çok insan bu soykırımı bilmez. hatta çoğu kişi ruanda'nın haritadaki yerini dahi bilmez. bu nedenledir ki, hakkında daha çok film çekilmesi, daha çok kitap yazılması gereken bir soykırımdır bu. batı medeniyetinin alnına sürülmüş kara bir lekedir.

26 nisan 2013 olympiakos anadolu efes maçı

murat kosova olmadan tat vermeyen maç.

r leri söyleyememek

kendimi bildim bileli içinde bulunduğum durum. v ya da y olarak değil, ğ hatta r'ye yakın bir ğ olarak çıkıyor r'lerim. yani sanırım öyle. umarım öyledir. hep öyle olduğunu söylüyorlar ama ses benim kulağıma normal geldiğinden bilemiyorum tabi nedir ne değildir. her neyse.

geçen gün yeni tanıştığım biriyle konuşuyorken açıldı bu konu.

+bla bla bla ğ bla ğ bla ğ
-aa, sen r'leri söyleyemiyor musun? yeni fark ediyorum.
+eheh. öyle (aşüfte. insanın yüzüne söylenir mi böyle pat diye)
-nasıl yani şimdi sen "raci ramazan'la raks etti" diyemiyor musun?

diyalog tam olarak böyleydi. tamam, kendince dalga geçiyorsun, anladım. alışkınım da zaten bu durumla dalga geçilmesine. ama raci'nin ramazan'la raks etmesine alışkın değilim arkadaş. orda bir dur bakalım! hadi diyelim raci ramazan'la raks etti. benden bunu gayet normal bir şeymiş gibi dile getirmemi falan bekleme. raci ve ramazan bu be. dile bile zor.

raci niye ramazan'la raks ediyo lan? *

anneyi evde dile do derken görmek

(bkz: dediğini anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum)