bugün

senem tüzen in yönettiği ve hala gösterimde olan kaliteli filmdir. çok az salonda gösterildiği için seyredilebilme ihtimali az olan yapımdır.

en son ankara film festivalinde en iyi film ödülü de almıştır.

filmin senaryosu da senem tüzen e aittir.
bu sene siyad ödüllerine damgasını vurmuş, başarılı film. bu kadar çok ödülü toplayınca merakımdan açıp izledim. hakikaten de sağlam bir iş. samimi, gerçekçi ve başarılı. tam anlamıyla tanımı bu. yerel halktan oyuncular bile amatör durmuyor.

--spoiler--

film keşke seks yapamayınca çıldıran kadın boyutuna indirgenmeseydi. belki böylesi daha gerçekçi oldu fakat hani bilmiyorum. vermişken iyisine verseydin bari ya gidip köyün delisine verdin sırf belki buradan malzeme çıkar diye. belki de köyün delisi kimseye bunu anlatmaz, diline sakız yapmaz diye en çok ona güvenip sevişti. bilemedim.

--spoiler--
Senem tüzün ün ilk uzun metrajlı filmi. Sonu ile beni ters köşeye yatırmış, eril düzene, batıl inanca dayalı taşra hayatına ve içindeki masum(!) taşralıyı atamayan dogma insanlara karşı ortaya konmuş harika bir eser. Sonunun muallak bırakılması, filmin genelinde size verilen üst düzey gerçekçilikle pek örtüşmese de her saniyesi izlenmeye ve ders çıkarılmaya değer.