bugün

entry'ler (65)

venüs boğa burcunda

boğa burcunun yöneticisi venüs olduğu için güçlü bir pozisyondur.

venüs sevgi, vericilik, güzellik, her türlü sanatsal aktivite ve parayı kontrol eder. Boğa burcunun temaları da bunlardır, genelde insanların sanata bakışları, paraya olan yaklaşımları ve güzellik algıları hiç değişmediği için boğa burçlarının da değişmedikleri, hep aynı kaldıkları söylenir.

boğa burcunun karanlık tarafı ise venüs'ün para ile olan bağlantısıdır, boğa kaybetmeyi hiç sevmez, o yüzden pek risk almaz ve hep kontrollü olarak büyüme hedefindedir. büyümeye istekli, yeniliklere açık ama güvenliği önceleyen bir burçtur, zamanla zenginleşmeye inanır. kazayla bir kayıp yaşarsa da bu onda diğer burçlarda olmaya bir travmaya sebep olabilir o yüzden kayıplar konusunda her şeyden çok hassastır.

venüs boğa burcunu her yıl 1 kez ziyaret eder, transit 25 gün kadar sürer. bu süre zarfında piyasalar venüs-koç temasından venüs-boğa temasına adapte olmaya çalışır, sert büyük düşüşler beklenmediği gibi sert büyük yükselişler de beklenmez, eğer bir yükseliş olacaksa sağlam bir altyapı çalışması önceden yapılmış olmalıdır, düşüş durumunda ise çok ağır, göstere göstere bir düşüş ancak venüs-boğa'nın hazmedebileceği bir düşüş olabilir.

kureyş suresi

alternatif bir meali için...

kureyş suresi

kureyş'in dirliği, (ilaf-güvenlik ve tercih sebebi haline gelmesi)
yaz ve kış yolculuklarlının dirliği için,
artık bu evin (beyt) rabbine kulluk etsinler.
ki o açlıktan koruyup yedirmiş ve korkudan koruyup güvene kavuşturmuş olandır.

fil suresi

alternatif bir meali için...

fil suresi

görmedin mi rabbinin fil ordusunu ne hale getirdiğini...
tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi de
çamurdan serteşmiş taşlar atıyorlardı.
artık onları yenmiş ekin yaprağı haline getiriverdi.

plüto kova burcunda

Plüto'nun kova burcuna geçmesi üzerinden 1 hafta geçmeden halklarda ciddi hareketlenmeler başadı.

fransa'da meclisin ekarte edilip yasa geçirilmesi üzerine bütün fransada son 3 yılın en ciddi gösterileri eylemleri var, şiddet gittikçe de artıyor.

israil'de yine kuvvetler ayrılığının ihlal edilmeye çalışılması 1 milyondan fazla israil vatandaşını sokaklara döktü, israil tarihinde görülmemiş bir protesto denilebilir.

öbür taraftan en büyük 2 coin borsasına tarihte ilk kez büyük çaplı dava hazırlığı başladı.

gündelik hayat teorileri

önümüzdeki birkaç gün koç burcunda jüpiter-merkür kavuşumu varken, boğa'da venüs-uranüs kavuşumu var.

kontrolsüz çıkışlar piyasalarda büyük ama kısa vadeli dalgalanmaları tetikleyecek gibi

anlık tweetler

https://twitter.com/Tolim...tatus/1640464255043485697
"Solar Eclipse April 20 2023 will be

next to Saturn of Sept 1 1939

square Jupiter of NATO

square Jupiter of BTC

square Asc of Emmanuel Macron

square Sun of Nikki Haley

square Saturn of Aries Ingress 2020

at Venus Cazimi point of 1929

opp Venus Cazimi of 2022

opp Pluto of Kim Jong-Un

trine Mars of Israel

conj Jupiter of Japan

conj Uranus of Binance

trine Saturn of Zelensky

#astrology ®️"

adam diyor ki çok sert bir güneş tutulması geliyor 20 nisan'da...

6284 terörizminin kaldırılması

nüfüs azatma planı çerçevesinde küreselcilerin bir planı da evlenmeyi mümkün olduğunca engellemek.

kadına resmen "sıkılırsan boşarsın adam da sana aylık öder" demek evlenmeyi aklı başında bir erkek için mantıksız bir hale getirmektir. koca cinnetine yani kadın şiddetine de yol açar. aslında kadınların karşı çıkması gereken bir yasa çünkü toplumda evlenmeye ket vuran temel problem bu, böyle bir yasa varken aklı başında olan adam asla devlet akdiyle nikah kıymaz, dünyanın bin türü hali var.

evlilik, dostluk arkadaşlık da değildir, evlilik resmi bir ortaklıktır. ortaklıklar da bozulabilir ya da bir süre sonra çıkar çatışmaları çıkabillir. o yüzden insanın ilkokuldan itibaren yüzlerce arkadaşı, dostu olur, onlarla güzel zaman geçirir ama çoğunlukla kavgalı, kanlı bıçaklı düşman olunmaz çünkü arada ortaklık bağı yoktur. en fazla kafalar uyuşmadığı için ayrılıklar, dağılmalar olur. ortaklıklarda ise ya kesin bir birliktelik vardır ya da taraflar birbirlerini suçlarlar.

malum yasa ise ortaklığın bozulması halinde tüm ihaleyi erkeğe yıkıyor. yani erkek ya köle olacak ya da kurban.

kafirun suresi

alternatif bir çevirisi için...

de ki: "ey gerçeği örtenler!
ben sizin yöneldikleriniz içi çalışmam.
ve siz de benim yöneldiğim için çalışmıyorsunuz.
ve ben sizin yöneldikleriniz için çalışacak değilim.
ve siz de benim yöneldiklerim için çalışacak değilsiniz.
sizin (dininiz) yolunuz sizindir, benim yolum benimdir."

maun suresi

alternatif bir çevirisi için...

en küçük yardımlar suresi (maun suresi)

Gördün mü o dini yalanlayan (tekzip) kimseyi?
yetimi itip kakan da o,
ve miskinleri doyurmaya hiç yanaşmayan da.
eyvahlar olsun o salat edenlere!
onlar yaptıkları salatlarından bir haberler!
gösteriş için yaparlar!
ve küçük yardımları bile engellerler!

2023

türkiye açısından çok tehlikeli bir yıl, özellikle istanbul ve ekonomi.

pandemi ile birlikte abd'deki küreselci kanat yeni ekonomik sisteme geçmeye karar verdi buna da great reset, büyük sıfırlama adını verdiler. Plan yeni ekonomik sistemin krediler üzerinden tamamen dijital tabanda yürümesi üzerine planlandı, asıl amaç abd'nin çok daha rahat kontrol edebilceği bir dijital dolar rezervi ve dünya. temel sebep ise dolar'ın her geçen gün daha hızlı bir şekilde rezerv para olmaktan çıkması. çözüm olarak da dünyayı "natocular ve diğerleri" olarak 2'ye ayırıp nato vs düşmanları savaşını kazanıp dünyayı yeni bir 200 yıllık dijital sömürü altına almak.

elbette abd'den eski olan ingiliz ve onlara destek olmak için zaten hali-hazırda rol bekleyen fransız-vatikan elitleri de gelecekte mutlak abd sömürgesi olmamak için onlar da kendi projelerini geliştirdiler. bu da yeni ingiliz kralı'nın kontrolünde (bir sonraki kral william) dünyaya yeni nesil bir son dönem avrupa kolonisi yaşatmak. ingilizlerin ne gücü var derseniz? elbette ingilizler diploması konusunda güçdürler bir de krallığa bağlı 16 ülke var. fransa'nın afrikada büyük bir kültürel ve siyasi üstünlüğü var, vatikan ise tüm hristayan alemine bir şekilde ulaşabiliyor. bunların dışında çin'de ve rusya da ingiltere'nin halen çok sıkı ilişkileri var, ukranya savaşında ingilizler rusya'ya karşı gibi görünseler de aslında rakip gördükleri almanya ve polonya'nın altını oymaya çalışıyorlar, rusları avrupa'yı komple elegeçirmeye teşvik ediyorlar, abd de aslında savaşı farklı sebeplerden kendi çıkarları için kaşıyor, nato'nun büyümesine ve genişlemesine olanak sağlıyor savaş. Dolayısıyla dünya, diplomatik olarak iflasın eşiğine gelen küresel abd baronlarına savaşmadan ya da savaşarak boyun eğmektense ingiliz merkezli yeni sisteme daha sıcak bakacaklar gibi görünüyor zira ingilizler abd'lilerin aksine diğer ülkelere bağımsızlık adına çok daha fazla şeyler vaaadediyorlar.

ve elbette bir de 2. roma'cılar, konstantinapolis'çiler var. bu kesim diğerlerine biraz da tepki olarak oluşturulan bir kesim, dünyadaki ulusalcıların, kültür mirasını korumak isteyenlerin pasifist yeni dünya düzeni planı. dünya eskisi gibi kalsın, 2. bir roma imparatorluğu kurulsun hepimiz kardeş kardeş yaşayaşım düşüncesi. dünya roma'dan yönetilsin ve bir her kesimin içinde bulunduğu dünya meclisi, oligarşisi olsun. ve bu sistemin bugünkü istanbul topraklarında olmasını planlıyorlar.

dünya bu yıl bu üç kutbun çatışmalarını yakından izleyecek gibi görünüyor.

ilk hamleyi pandemiyi başlatarak ve aşılar ve kapanmalar vasıtasıyla abd baronları yapmıştı. ingilizler ise kapanmayı bitiren ilk ülke olmuştu dünyada. daha sonra ingilizler tarafından rusya ukranya'ya davet edildi ve abd tarafından savaş olumlu karşılanınca pandemi bir anda bitirildi.

bu arada ekonomiyi bir şekilde kötü de gitse tutmayı başarmışlardı ta ki 7 mart gününe kadar. o gün abd merkez bankası başkanı powel çıkı "faizleri daha çok fazla arttıracağız ve uzun dönem de faizle yüksek kalacak" demesiyle dünya yeni bir sürece girdi. powel her ne kadar daha sonra geri adım atıp "daha yüksek faiz" polikasından vazgeçtiklerini söylese de dünya piyasalarında ve borsalarında geri dönüşü olmayan bir patlağa sebebiyet verdi.

2007 krizinden beri sürekli durmaksızın büyüyen abd borsaları zaten er ya da geç bir düzeltmeye yani krize gireceklerdi. bütün ekonomi teorileri aynı şeyi söyle "sadece ağaçlar dimdik göğe doğru uzarlar" piyasalar ise düzeltmeler ve zig zaglar üzerine kuruludur. Pandemide ekonomiler çok fazla zarar görseler de sürecin "geçici" olduğu algısı yaratılar, dinlendirildier ve idare edildiler, faiz artışları da yine "bir süreliğine geçici" olduğu teziyle yine piyasa tarafından görmezden gelindi, para arzının azaltılması ne borsalar çöküşe sebep oldu ne de şirket iflaslarını tetikledi.

Ancak piyasalar 20 gün önce rüyalarıdan uyandılar ve enflasyonun kalıcı düşmesi için önemli bir süre likiditenin sıkılaşacağını ve piyasada dolar bulmanın kolay olmayacağını anladılar. zor durumda olan bankalar risklerini daha fazla büyütmeden iflaslarını ya açıkladılar ya da ilgili kurumlara sistemlerinin batık olduğunun mesajını verdiler. elbette batık birçok banka başka bankaları da batıracak, onlar da yüzlerce şirketin batmasına sebep olacak eğer iflaslar gerçekleşirse. Önüne geçmek ise para basmak ise daha büyük enflasyon ve paranın geometrik hızla değer kaybetmesi demek olacak zira türkiye gibi ülkelerde 2-3 yıl enflasyon olur ama parası sabit olan bir ülke size yardım eder, borç verir süreci atlatırsınız. ancak enflasyon abd gibi parası zaten tüm para birimlerinin üstünde olan bir ülkede olunca sorunun çözümü de daha üst bir menkul değer olan altında oluyor, altına geçişten başka bir ihtimal kalmıyor. altına dayalı dijital dolar sistemi.

Bu kriz abd ve avrupa'dan sonra çin ve diğer amerika ülkeleriyle birlikte tüm dünyayı vuracak ve altına büyük bir hucüm başlayacak. ancak tabii halklar histerik olarak mal varlıklarını somut değere taşımaya çalışırken sınırlı somut değerlerde iyice sınırlı hale gelecek yani altın bulmak zorlaşacak ve insanlar da bu sefer ürünlere yönelecekler.

kısaca işin sonunda büyük bir kaos dünyayı bekliyor, kaos bu yıl mı çıkar, kaç yıl içinde çıkar bilinmez. ama dünyayı yeni bir çağ bekliyor 150 yıl sonra. öncesinde ise büyük bir temizlik yapılacak gibi. ikinci nuh tufanına çok yakınız.

hastası olunan sözler

"insanların büyük bir çoğunluğu dindar hayvandır, kendi şehir ormanlarında yaşarlar, bazılarının dini paradır, bazılarının makam, bazılarının mutluluk, bazılarının ise başarı.

Kimileri hedeflerine ulaşmak için dini kullanır, kimi sevgiyi, kimi tehdidi, kimi de acısını."

plüto kova burcunda

bugün plüto, 16 yıllık oğlak burcu seyrini tamamlayarak kova burcuna geçti.

yaklaşık olarak 20 yıllık plüto-kova süreci yaşayacağız, önümüzdeki 2 yıl gezegenin retrolarından kaynaklı oğlak burcuna tekrar ziyaretler yapılacak olsa da bugünden itibaren evrendeki enerjiler değişmeye başlıyor.

bu süreç birçok astrolog tarafından zaten işleniyor, anlatılıyor. Son dönemlerin revaçta konusu "plüto kova burcunda 20 yıl boyunca dünyaya ve burçlara neler getirecek" astrologlar camiasında.

ancak atladıkları bir nokta var. gökyüzünü bir bütün olarak incelersek bu da önceki gezegen harektlerinin bir devamı, işlenmesi, sürdürülmesi olarak yaşanacak, plüto-kova süreci önceki ve gelecek gezegen hareketlerinden bağımsız değerlendirilmemeli.

21 aralık 2023 günü satürn ve jüpiter gezegenlerinin kova burcunun 0 derecesinde kavuşmalarıyla dünyada 20 yıllık bir "kova dönemi" başlamıştı.

aynı gün, 200 yıllık toprak dönemi yani sahipkıranı bitti, 200 yıllık hava dönemi başladı. (bkz: hava sahipkıranı) kısaca kapitalizm, binalaşma, hedoizim, modern tıp bitti. yeni bir 200 yıllık bilgiye dayalı ama otokrasi ve otoriliğin olmayacağı bir çağ başladı.

yine aynı gün, 2000 bin yıllık balık çağının son düzlüğüne girildi ve 2160 civarı girilmesi beklenen kova çağının ilk hazırlıkları başladı. Önümüzdeki süreç isa peygaber döneminde yükselen mistisizm ve ezoterizm yüklü çağın son, yıkılış dönemleri ile kova temalarının önümüzdeki kova çağı için sıfırdan hazırlanma süreci olarak okuma gerekir.

kısa vade için ise, 2.5 yıllık satürn döngüsü kısa süre önce kova burcunda tecrübe ettiğimiz bir süreçti, kova teması 2.5 yıllık süreçte satürn sınavlarından, kısıtlamalarından (sokağa çıkma yasakları, sansür, enflasyon tabanlı engelenmişlik, gelecek belirsizliği) hepimiz geçtik. gezegen transitleri normalde bu kadar gözle görülür olmasa da bu sefer fazlasıyla hissedilir oldu denilebilir.

peki, satürn sınavlarından geçtikten sonra büyük yıkım ve büyük dönüşüm, küllerinden doğuşum gezegeni plüto neden kova burcuna girdi? işte burayı iyi yorumlamak lazım. Satürn zaten gökyüzünde en çok sınayan ve kısıtlayan, ders veren gezegen. bu süreci hepimiz yaşadık. bu süreci de atlattık gibi çok şükür zira satürn 7 mart'ta bir sonraki burca geçti bile.

işte içinde bulunduğumuz plüton'un satürn sürecini yorumlayabilmek bunu okuyabilmeyi gerektiriyor. kısaca satürn pandeminin başından sonuna kadar dünyada teftiş yaptı, kova karakteristiğinde yapıları kontrol etti. şimdi ise plüto bozuk ve çürümüş yapıları yıkmaya geliyor.

unutmayalım ki 2000 bin yıllık kova çağının sadece 140 gerisindeyiz. yani ciddi bir geçiş aşamasındayız. "kaostan sonra düzen" dinamiğinin kaos kısmına giriyoruz, özellikle 20 yıllık süreçte. yeni, uzun vadeli Bir ev yapmak için önceki evin yıkılması gibi büyük bir yıkım sürecine giriyoruz.

güzel tarafları var mı derseniz? 20 yıllık hava dönemi para odaklı olmayacaktır, sosyal temaların kuvveli olduğu, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en üst değer kabul edileceği bir süreç olacaktır. iletişim çağına yani hava çağına girdik, dolayısıyla artık şatolarda milyarlar içinde yüzerken uyuşturu içen trilyonerler bir bir ortadan kalkacaklar, artık güç iletişimi kuvvetli olanda, ama iletişimiz iyi değilse üzülmeyin. bu süreçte "marjinal" olanlar en çok rağbet görecek kesim zira kova karakteristiği aykırı olanı ve marjinal olanı "topluma faydalı olduğu müddetçe" sever ve kollar, el üstünde tutar. ama liderleri, elebaşlarını, patronları, kralları; hiçbir otoriteyi sevmez, sivrilen ve "ben" diye ego sahibi kimseyi sevmez, kimsenin yalanlarına da kanmaz. sadece toplumun bir parçası olanları kabul eder ve destekler, onlarla birlikte çalışır.

sovyetler birliği örneğinden gidersek aslında kova karakteristiğinde bir yapı olarak görülebilir ancak tamamen daha ilk gününden diktatörlüğe ve otokrasiye sonunda da tiranlığa evrilmiş bir sistemdi. bilgi ya da bilime dayalı değil, güce vahşiliğe dayalı bir düzendi. genelde de böyle olur, bir sistem ne kadar eşitlik, özgürlük dese de sonunda gücü eline geçiren tiranlığa kadar işi götürür, bahaneleri elbette bulmak zor olmayacaktır (bkz: dış güçler) ancak 20 yıllık kova döneminde asıl amaç para değil, mutluluk hiç değil, başarı falan da değil. asıl amaç birlik olabilmek, birlik olmanın gücü, ilerlemek, futurizm, ileri bilimsel aktiviteler, kendini aşmak vs. elbette kova karakteristiğinin de karanlık tarafları var. bunları da başka bir giri de konuşuruz.

süreçler yavaş ilerler. plüto-kova hepimize hayırlar getirsin, kötüler dünyadan elesin, iyilere yer açılsın.

constance rome ve konstantinopolis

"Duydum ki, istanbul’a vizeli giriş olmalı deyənlər var.
Roma Konstantinopolis'tir. Constance, Latince güçlü ve kalıcı anlamına geliyor. Yunanca'da da Roma, güçlü ve kalıcı demək. Bu kadar."
https://twitter.com/ramin...tatus/1638757913325113344

twitter'da takip ettiğim azeri bir profesyonel analizci ve komplo teoristinin iddiası şu:

roma, kelime anlamı olarak güçlü kalıcı, yani constant, manasına geliyor.

Roma imparatoru I. Konstantin'in istanbul topraklarını (Byzantion'u) işgal etmesiyle bu topraklara konstantinapolis adı veriliyor.

roma imparatorluğu yıkılana kadar da başkent olarak kalıyor.

iddia, ne kadar doğrudur bilinmez, yunanca roma kelimesinin latince constance kelimesine denk olması.

ve 1 yıl evvel, seçilmiş ingiltere başbakanı boris johnson istifaya zorlanmadan hemen önce nato güvenlik zirvesinde 2. roma imparatorluğunun kurulacağını, türkiye'nin de bu projede hayati öneme sahip olacağını ifşa etmişti.

https://www.sozcu.com.tr/...turkiyeli-o-plan-7223591/

"Johnson, hayalinin aslında Avrupa’da bir Roma imparatorluğu kurmak olduğunu açıkladı: Roma imparatorluğu kadar büyük hatta Eurovision kadar kapsayıcı bir yapı düşünün. israil, Ukrayna, Türkiye gibi ülkelerin de içerisinde olduğu…"

dirsek çürütmek

yakında gerçek anlamda yaşayacağım durumdur. dirseklerimi masaya değdiremez oldum. anamı ağlatıyor bu dersler. 10 dersimin hocasına da bu dönem bir şeyler oldu, hepsinden türlü türlü sunumlar ödevler bilmem neler. yeni moda bu da herkes ödev veriyor. derste yetiştiremiyorsunuz tabi hemen ödevi dayayın. yok ifindim burası üniversite, anlatmak zorunda değilmişmiş. maaş da alma o zaman hayvan herif.

edit : konu dışına kaydım ama, sonuçta benim dirseklerim çürüyor.

things we lost in the fire

ingiliz grup bastille'in çok güzel bir şarkısıdır. severek dinleriz.

http://www.youtube.com/watch?v=mgr4u7w1dzu

maserati

sahip olabilmek için, yıllarca çalışıp kazanacağım maaşa hiç dokunmadan biriktirsem bile paramın yetmeyeceğini bildiğim bir araba. ne acı. neyse allah başka dert vermesin abi değil mi.

en iyi diziler

bir tane olmayandır. içlerinden biri de
(bkz: the big bang theory)

sözlük yazarlarının hayalindeki arabalar

insan çok sıkılınca ankete bile yazabiliyormuş. Kendimden soğudum. Çok da şeyimde olmasa da "maserati". Geçenlerde gemiyle bundan taşıdık italya'ya. Teslim ederken arabayla birlikte içimden de bir şeyler koptu gitti. Hayırlısı be gülüm.

yorucu bir işte çalışmak

Çoğunda akşamına evine gidebileceğin, kendi yatağında uyuyabileceğin işlerdir.

Bunu yapamayacağın işler de vardır mesela denizcilik. Merak edenler için tavsiye : merak edip denemeyiniz.

immortal technique

http://www.youtube.com/watch?v=VYCOg-yglNM tarzın değil pek, biliyorum abi. ben çok seviyorum ama 1.5 dakikasını bari dinleyiver. hehe.

gidiyorum ben, hoşçakal