1. 1.
  Hak ve yasa işlerinde isteyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde,devlet dairelerinde başkalarının hakkını aramayı,korumayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse.
  4 ... italiano
 2. 2.
  günlük dilde,savunulan bir kişi olduğunda diğerlerinin söylediği söz:"sen onun avukatı mısın?"
  2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  icap etmesi durumunda hırsızı, katili, gaspçıyı, dolandırıcıyı savunan! kişidir.
  5 -10 ... palta
 4. 4.
  mezun olabilirsem mesleğim olacak.
  3 -2 ... marnie
 5. 5.
  insanların mesleği tanımadan haklarında önyargılı olarak onları aşşağılayıcı sözler sarfettikleri,aslında bir kaç münferit olay haricinde(bu her meslekte vardır),şerefli bir meslek...
  bir gün işleri düştüğünde onlara yeni isimler yakıştıranların yüzlerini kıpkırmızı yapan meslek...
  7 -1 ... 007
 6. 5.
  zor meslektir.insanlara paket yapıp poşetle bişeyler teslim etmediğin için kimse ne yaptığını anlamaz bu sebepledir ki hiçbişey yaptığını düşünür ve avukata verilen para hep boşuna veriliyormuş gibi görülür, ki çoğu müvekkil ödeme yapmamak için kırk takla atıp maymun olur karşında.... en iyisi maaşlı çalışmak diyerekten bir şirkete girersin gel gör ki burda işler daha zordur zira genel müdür şirketin sahibi hukukçu değildir , ve sana bişeyler yapman için talimatlar verirler önce onlara hukuki durmu anlatırsın (bu başlıbaşına ömründen ömür gitmesi sebebidir) sonra istedikleri şeyin imkansızlığını anlatmaya çalışırısın, bu arada kalan vakittede işleri halletmen gerekir, zira zor meslektir, üyesi olmayanların anlayamayacağı yaşam biçimidir
  19 -1 ... maya
 7. 6.
  "görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı" tanımlamasını molierac ın yaptığı hukukçulardır.
  11 ... kelebek etkisi
 8. 6.
  (bkz: haciz sırasında saldırıya uğramak)
  1 ... ditty
 9. 7.
  bir zamanlar adalet bakanlığında şoför olabilmek için öncelik verilen ve buna rağmen sınavı geçemeyip hukuk fakültelerinin ne kadar içler acısı bir halde olduğunu gösteren meslek gruplarından biridir.
  -3 ... yazmam yok benim
 10. 8.
  (bkz: avukatın işi reddetmesi)
  ... ditty