bugün

sözlüğün insana bir şeyler katması için yazarların hayat tecrubesinin fazla olması gerekir. 18 yaşını geçmemiş birinin tecrubesi rotring kalem tamir etmekten öteye geçemeyeceği için sitede yazar olmaları engellenmelidir. sözlüğün selameti açısından böyle olması daha uygundur. hatta bazı yazarlara da kota konmalıdır ki saçmalamasın. düşünerek yazsın. mesela ayda 10 entry izni verilen bir yazar çükündürük başlıklar yerine güzel entrylere kasar kendini.
Aslında fena bir düşünce değil. Yalnız nasıl uygulanabilecek merak konusudur. Yani 18 yas üstü oldugunu ortaya ıkı tane "evet 18 yasını gectım" ya da "yoo ben hala çömezim" butonları koyarak yapamayacagımıza gore. bak ne kadar zor konu lafın sonunu bıle baglayamadım. neysee işte böyle bir hede.
zaten 18 yasindan kucuklerin burada ne isi var? onlar interneti sadece dersleri icin kullanmalidir.
tanim : dogru buldugum kampanya.
o zaman ruhu kartlaşmış yazarları da almayalım sözlüge. yok artık...

(bkz: akıl yaşta degil bastadir)
17 yaşının 10. ayında olan kişiyle 18 yaşını 2 ay geçmiş kişinin tecrübe ve birikimleri arasındaki fark nedir öyleyse?
bırakalım küçükler de gelsinler, azcık bilgi edinsinler burdan. bilgi edinirken yanlış bilgiler girsinler, formatı bozsunlar... nasılsa onların yanlış entrylerini bir şekilde bulup silecektir sözlük.

mesele 25 yaşında olup da 16 yaşındaki kişiler gibi entry girenlerde bence.
en iyisi şöyle;

18 yaş altı
18-22 yaş
22-27 yaş
27-35 yaş
35 yaş ve üstü

evet evet sözlüğü böyle gruplara ayıralım bence. herkes hangi yaş grubundaysa o grup için entry girsin, o grubun girdiği entryleri okusun. hatta kız-erkek diye de ayıralım.*
(bkz: bir kistas olarak 18 yas)
kişinin biyolojik olarak 17 yaşında olması, onun 23 yaşındaki birinden ya da bu başlığı açma gafletini yapmış olandan daha az tecrübe kazanmış olduğu anlamına gelmez.asıl bunu bilmeyenler yaşamı fark edemeyenlerdir diye düşünülmelidir.o yüzden de saçmalık kampanyasıdır.
An itibariyle bir çaylak olarak yazdıklarımı okutamıyorum; ama en azından moderatorlar okuyacak.
18 yaşından küçükler giremez kararı doğru olmasa da sözlüğe daha fazla dikkat edilmelidir.
Son günlerde girilen entry lere bakıldığında da sözlük seviyesinin şu anda istenilen seviyede olmadığı açık.
Bir forum havası var.
Forum tarzına alışmış ve bundan kurtulamayanların yazar olmaması kanaatindeyim.
Bu yazdıklarım seviyesiz bulunduysa benim de yazarlığım onaylanmasın ve sözlükten ayrılayım.

Yeter ki sözlük belli bir seviyeye ulaşsın
asla ama asla uygulanamayacak bir olay oldugundan gereksizdir.
zaten akil yasta degil bastadir diye manali bi sozumuz vardir. bende bu sozluge geldigimde 18 yasindan kucuktum*. disarda kiz pesinde kosmaktansa, sozlukte ogrenmek, ogretmek daha hosuma gidiyordu. boyle hiyerarsik dengesizliklerle insanlari kusturmeyelim dimi ama.
saçma bir kampanyadır.

hatta istiyorsanız modlar bir yerde toplansın, jüri usülü, popstar gibi yapalım yazar alımlarını. tövbe tövbe..
tamamen saçma bir düşüncedir. uygulanacak olursa da tc kimlik no verilerek pratiğe geçirilebilir. ama kim tc nosunu bu sözlüğe verir ki? ayrıca 14 yaşındaki bir kardeşimiz var, ben çok yakından tanıyorum kendisini, ve kendisi bu sözlükte bir çok yazardan daha iyi entrylere sahip.
emeklilik yaşını da gündeme getirecek kampanya. * *
(bkz: zeka yaşı)
(bkz: biyolojik yaş)
18 yaş üstü olanların ehliyetli zanneden düşünce ifadesi olan kampanya.

Hepimiz 18 yaşının altında olduk ve 18 yaş sınırına isyan etmedik mi, diye akla bir soru getirten başlık.

Ayrıca 18 yaş sınırlaması ile, farketmeden uludağ sözlüğü 18 yaş sınırı olan yerler ile özdeş değil ama eşdeğer yapan düşünce.

Misal: (gbkz: kahvehane), (gbkz: kerane).
(bkz: akil yasta degil bastadir)
her yeni yazarın nüfus cüzdanının fotokopisini sözlüğe faks çekmek mecburiyetinde bıraktıracak kampanyadır. hayat tecrübesi bakımından onsekiz yaşından küçük bir insanın kendisinden yaşça büyük bir insana oranla daha fazla tecrübelerinin olduğu ortamlar mevcuttur. kısaca haksız bir kampanya olduğu düşünülebilir.
(bkz: bir çocuk açısından sözlük)
kontrolünün zor olduğunu düşündüğüm kampanyadır. hayır sen nerden bileceksin adamın 18 yaşında olup olmadığını?
(bkz: modları isinden etmeyin)
adamın yasını bilemeyecekleri icin sacma olan kampanya.sözlüge kimlik bilgileriyle mi girilcektir o zaman, sorarız kendisine..
(bkz: sözlüğe mülakatla yazar alınsın)
son derece doğru bir düşünce gammaz olma yaşı 25 moderatör olma yaşı ise 30 olarak tavsiye ediyorum. işi büyütüp kendi sözlüğü açma yaşı da 35e çekilmelidir.
sözlük özgür bir platformdur böyle bir kısıtlamaya gidilmesi yanlış olur. kötü entryler veya format dışı entry girme her yaş grubunda görülebilecek olan bir şeydir. bizim yapmamız gereken, kaliteli bir sözlük için, dayanışma içinde olup birbirimizi uyarmak olmalıdır.
18 yasına girince insan birden cok bilgili, cok akıllı mı oluyordur ki? ne insanlar vardır 15 yasında hayat ona ne zorluklar göstermistir, hayatın ne demek oldugunu bilir. bazı insanlar da gelmistir 30 yasına ama yinede hayat hakkında en ufak bir fikri yoktur, ot yasar*.