bugün

entry'ler (378)

erkeklerdeki kızıl saçlı hatun hastalığı

Klişelerle başlayayım.
Coğrafya kaderdir sözü burda devreye girer.
insan hep olmayanı ister.

irlanda da olsan kızıla doyarsın ama burda doğal olarak aşırı nadirdir kıyameti burdan gelir.

cinemaximum

western filmlerinde kasabanın ortasında yuvarlanan çalı olur ya işte o şekilde terkedilmiş bir web sitesi ve mobil uygulaması var.

sanki anlık çok büyük afet olmuşta kapı cam açık terk-i diyar eylemişler.

mobilde 6-7 ay önceki film afişleri var. "pandemi nedeniyle geçici olarak kapalıyız evde sinema dolu günler dileriz." vs. yazmak çok mu zordu.

ben de kurban bayramından çok tenet'i izlemeyi bekliyordum ama o iş yaş. şu an için ilan edilmiş 26 ağustos vizyon tarihli tenet'e çok güvenmeyin. dsö devreye girerse 1-2 yıl daha kapalı kalabilir.

the oa

her telden aşure gibi sonu açık biten bir dizi.
Dram, Fantastik, gizem, bilim kurgu, spiritüalizm, paganizm hepsi yarım yamalak eklenmiş. ciddiye alınmayacak kadar absürd saçma hareketler içeren bir şey.

tarikat,
tosuncuk,
büyücü,
falcı,
cinci hoca,
kuantum uzmanı,
biyoenerji uzmanı,
şifacı
gibi şarlatan kucağına düşecek kadar saf tipler buna bayılır.

tüm kredisini dandik 1.sezonda tüketince 2.sezon izlenmesi düşük olduğu için netflix'ten iptali yemiştir diye düşünüyorum...

brit marling

(bkz: another earth) 2011 de izlemiştim. filmin afişine ve konusuna aldanmış kısa film olacak hikayeyi uzun metraj çekmişler diye düşünmüştüm.

son 2 haftada
(bkz: i origins)
(bkz: the oa) 1.sezon sonrası...
bilim kurgu soslu işler yapıyor ama bilim kurgu değil. 'galiba birşeyleri sorguluyorum ama bende bilmiyorum' tarzı yarım yamalak festival sanat filmi havasında işler. prodüksiyon kalitesi yüksek olsa da yaptığı işler samanyolu tv senaryosundan hallice.

(bkz: another earth) da alkol bağımlılığından,
(bkz: the oa) 1.sezon uyuşturucu bağımlılığından,
(bkz: the oa) 2.sezon oyun bağımlılığından gidiyordu ama bunları arka plan olarak kullanıyor, bunlar kötüdür hayatınız kayar tarzı bir mesaj yok.

bayi toplantısı

85. dakikasında çeyrek altın fiyatının 480 tl olarak geçen bir film.

bugün ise o çeyrek (bkz: bakın bu bir dramdır)
--- spoiler ---
737 tl.
--- spoiler ---

d smart

Korona virüs nedeniyle tüm kanalları abonelerine Nisan 2020 de de açık olan platform.

Ancak sinema kanalları çok kötü imdb si 5-6 olan. Ortalama 10 yıllık filmleri yayınlıyor. Bu akşam Moviesmart action da tron vardı 1982 yılından. En iyisi sinema tv lerle anlaşması yoksa film seçimleri çok Tırt izlenecek gibi değil.

BBC earth, viasat history, da vinci learning kanalları için katlanıyorum.

Aralık 2019 sonunda ekledikleri love Nature ve şu sıralar gömülü Türkçe altyazılı yayın yapan insight kanalları idare eder.

Science & vie ve (bkz: CBeebies) kanalları eklenirse fena olmaz.

erkeklerin gizli gercekleri

Depresyona ve intihara eğilimleri kadınlardan daha fazladır.

Bu konuda 2018 yapımı bbc belgeseli de var bu sabah bbc earth kanalında yayınlacak yada şuradan izleyebilirsiniz. https://ihavenotv.com/stopping-male-suicide-horizon

Çoğu erkek yaygaracı, çığırtkan, paylaşımcı olmadığı için sorunları içinde yaşar bu yüzdendir ki ortalama ömürleri daha kısa olur. Türkiye gibi ata-erkil, sosyo-ekonomik olarak geri kalmış sömürge toplumlarda erkeklere daha fazla sorumluluk düşmekte. Ee büyük sorumluluk büyük dertlere de sebep olabilmektedir.

Babası, kocası, kardeşi, erkek arkadaşı olan düşünsün bugün var yarın yoklar sıkmayın darlamayın adamları...

Bir de erkek görünümlü "çüklü hanzo" lar var. onlarla karıştırıp yanlış genellemeler yapmayınız.

erkeklerin gizli gercekleri

The secret truth about men

Bbc belgeseli gibi isim. Benzer isimde kitap da var. Yakında filmi çıkar.

Mel Gibson'ın oynandığı "Kadınlar ne ister" isimli film varken erkek versiyonunun çıkmaması ilginç.

100 bin liradan aşağı araba kullanan tip

Evropa da yaşıyordur. Herkes mal mı 15000 eur luk arabaya 50000 eur verecek.

kütüphanede sabahlamak

Genelde tıp okuyanlar yapıyor bunu. Bende üniversiteye ilk geldiğim de laylaylom havalarındaydım sonra bu adamları gördüm, sandalyelerinde minder, kalın kalın kitaplar, kahve-çay çalışıyorlar bende başladım saat 23.00 de oturup saat 05.00 06.00 yı nasıl ettiğimi anlamazdım bile.
Muhtemelen
(bkz: Daniel goleman) ın söylediği akış haline giriyordum. Eğer bu hali yakalarsanız gerçek potansiyeline ulaşırsınız. 2. olarak girdiğim bölümü böyle bir hedefim olmamasına, fakülteyi sevmeme hocaları yetersiz görmeme rağmen bölüm 1.si, Fakülte 2.si olarak bitirdim.

sabaha kadar oturan insan

Bu konuyu saat 22.00 de ellerimi yıkarken düşündüm sanırım genetik. çünkü bebişimde de aynı olay var kesinlikle 03.00 04.00 den önce uyumuyor. Anne babasından az uyuyan bebek olabilirmi bir de o kollar baş sağa sola hoppa hoppa oynamaz mı. nasıl bir enerji var.

Muhtemelen atalarımız herkes fosur fosur uyurken gece nöbet tutuyor, gecenin sessizliğinde kafa dinliyordu. 23.00-02.00 de salgılandığı söylenen Melatonin için 04.00 05.00 gibi yatarken göz bandı takıyorum daha derin uyuyorum ama Melatonin yine salgılanıyormu bilmiyorum.

Nadiren de olsa hafta sonlarında günleri uykusuz birleştirdiğim olur. Hiç uyumadan uyumuş gibi normal hayata devam edip sonraki günlerde de normal uykuyla devam etmek.

Birde bunun tersini görüyorum uyanık olduğu halde tam uyanmamış insanlar, şalter inmiş, kafa basmıyor, gözler açık, bilinçli bilinçsiz yürüyor, konuşuyor ama algılar kapalı, beyin basit işlerin ötesinde stand by modunda geziyor. Multitasking herkese göre değil bazen artarda 2 soru sordun hangisini cevaplayayım diye söyleniyorlar.

naylon poşete sarılmış televizyon kumandası

2 haftada bir tivibu kumandasını streç filmle kaplıyorum. Hem Bantda gerek kalmıyor hemde pratik. Annemde de var o kumandayı da kapladım. 2 sene sonra cihazı ve kumandayı iade edeceğim ama yine de kaplıyorum.

Diğer daha az kullandığım tv, ses sistemi, diğer uydu alıcısı kumandalarını sarmadım. Bugün Kayınpederin kanallarını ayarladım 1-1.5 yıllık lg smart tv kumandası tuşlar silinmeye başlamış bile.

Bir ara bilgisayar klavyesini bile kaplamıştım.
Orta yaştayım aldığım kitapların kapaklarının üstüne veya hemen arkasına ismimi yazıp kendinden yapışkanlı şeffaf, desensiz, kaplıkla kaplıyorum. Biri alıp kıvırıp iz bırakırsa uyuz oluyorum. Emekli olursam kütüphane veya müzeye bağışlarım diyorum :)

Gittiğim yerlerden hatıra magnet alırım onları da şeffaf poşeti varsa çıkarmadan dolaba koyarım.

Hesap makinemi poşetiyle, taşınabilir hdd lerimi sert taşıma kutularında, Aliexpressden yeni aldığım ucuz cüzdanı da çanta dışında bir yerde olmamasına rağmen poşetinde tutuyorum. Hastayım ben muhaha.

mahalli yerleştirme sistemi

M ahalle
i mam ve
M uhtarlarınca
S eçme ve
"Y erleştirme"
S istemi
Öncesindeki sistemdir.

Eğitime
Mimsys
Müjdesi.
Coming soon.

dolar yükseldiğinde kriz var diye ortaya çıkmak

Başlık baştan sona yanlış
bir kere dolar yükseliyor diye kriz var diyen yok
1-doların daha sana yükselmesi bekle biraz daha.
2-Kriz uzun zamandır zaten var doların sadece cuma günü tl karşısında %2.36 değer kazanması ara sonuç buna yükselme diyorsanız 4 Rabia 4.20 ye ne diyeceksiniz.
3-krizi geçeli çok oldu bu daha bitirici felaket olacak

dxy artsın,
Fed faizi, sıkılaşmayı arttırsın, sıcak para aniden çıksın

O zaman belki anlarsın aslında ortaya çıkan değil "otomatik güncelleme ile" giren birileri olduğunu gerçi bu ensar oğlanları sevinir yine oh güzel girdi diye.

bir kitaba 25 tl veren insan

25 tl ne ki. Teknik, mühendislik, tıp kitaplarının fiyatları Türkiye deki herşey gibi uçtu gitti ama gelirler yerinde sayıyor hatta geriye gidiyor.

Yine de iyiyiz.
Şimdi bir örnek vereyim.
iyi bir Dinamik ders kitabı ciddi bir mühendislik öğrencisi için nimet
56 tl pazarlıkla 45-50 tl bulabilirsin.
https://www.nobelkitap.co...lik-mekanigi-dinamik.html

Aynı kitabın orjinali
171.45 usd (cumanın 3.887 tl kuruyla 550.98 tl)
https://www.amazon.com/En...es-L-Meriam/dp/1118393635

Türkiye karton kapak, renkli baskı, kuşe kağıt, ABD fiyatının yüzde 10 u yani kitap fiyatı olarak yine iyiyiz sorun gelirin düşük olması, kitap okumanın, sahip olmanın gereksiz görülmesi.

Halbuki ders kitabıysa konu o kitabı alıp üstüne bir kitap daha yazacak kadar yazıp çizmek, anlamak, analiz edip yeni kavramlar sentezleyebilmek gerekiyor ama nerde o bilişsel düzey...

stranger things

27 Ekim 2017 cuma gününde -cadılar bayramı-2.sezonun tüm 9 bölümü tüm dünyada yayınlanmıştır.

80 lere olan özlemin ekmeğini yiyen dizi. Bol bol o dönemin giysilerini, arabalarını, atari oyunlarını, yaşam tarzını görüyoruz.

her ne kadar teknolojik ve ekonomik olarak gelişmiş bir gelecekte yaşıyor olsak da o zamanı yaşayan insanlar o zamanı arıyor.

BiZ O zamanlarda yazın 22.00 23.00 den önce eve girmiyorduk, bisikletlerle uzun yola çıkıp kendi keşif yolculuğumuzu yapıyorduk şimdinin çocukları çok şanssız evde tablet, telefon, bilgisayar oynamaktan koşmayı, oynamayı, sosyalleşmeyi bilmiyorlar. Bir çoğu gelecekte maalesef hareketsizlik kaynaklı sağlık sorunlarıyla yüzleşecek.

Bol bol gizli sigara reklamı var başroldeki kadın ve Şerif her bölüm rahat 1 paketi kamera önünde içiyor. Çocuk filmi diyeceğim küfür vs var. Daha çok o dönem çocukluğunu yaşamış kişiler için yapılmış. Hikaye, işleniş tarzı da o dönemin film ve dizileri gibi. Daha 4.bölümdeyim ama 80 lerde ekmek çok 3.4. sezonları da rahat görür.

çomar diye aşağılanan halk

"Kurtuluş savaşını gerçek kahramanları"dır demiş kodumun orcosu.
Sanki bu yazıları yazan, söyleyen KiŞiLER BU çomarLARIN baş tacı değilmiş gibi.

Kurtuluş Savaşı masalı
http://m.yeniakit.com.tr/...s-savasi-masali-1445.html
Türk şehitlikleri düzmece
http://www.yenicaggazetes...kleri-duzmece-59783h.html
Kurtuluş savaşı yalanı ve sahte zaferleri ve sahte http://liderlerihttp://ww...forum502/thread69497.html
Bunlar gibi 1000lerce yazı var hemen hemen hepsi de bu çomar çağında yazılmış cumhuriyet, Atatürk, medeniyet düşmanı, sosyal yardım altında sadakayla, örtülü ödeneklerle beslenmiş, palazlanmış, biti kanlanmış tipler.

3 kuruş paraya kendini, oyunu, geleceğini, geçmişini satan cahil, soysuz köpeklere çomar sözü çok hafif hatta iltifat kalıyor bi de bundan mağduriyet çıkarma çabasına gidiyor. . MK SIĞIRI.

Ne demişti TATAR RAMAZAN

''Ben köpeği bile aşağılamam, Allah yaratmış ama, insanların köpekleşmesi beni çıldırtıyor.''

25 ekim 2017 dolar kuru

5 gün 24 saat işlem yapabilenler için iyi fırsat vermiştir. 3.80 den sat
3 saat bekle
3.77 den fazlasıyla geri al.
Bereket versin.

bir ayakkabıya 300 lira veren tip

Türkiye de yaşıyordur.
Avrupa 60 euro olan aynı ayakkabı Türkiye'de 400-500 TL o zaman ooo acayip para kim alıyor bunu dersin.

Avrupalı için 60 euro 60 TL gibidir düşünmeye değmez alır geçer.

antarktika ya bilim üssü kuracağız chp istemiyor

Devamı
ay a adam gönderecez "diş güşler engelliyor"
marsa yerli ve milli koloni kuracaz ama kuran da yazmıyör.

(bkz: halkla alenen taşşak geçmenin suç olmaması)